Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Kā grūtniece drīkst iet pirtī? Atbild ārsts un pirts pazinējs

Foto - Shutterstock

“Es gaidu bērniņu. Līdz grūtniecībai visu laiku regulāri gāju pirtī, bet tagad sāku šaubīties. Vai grūtniece vispār drīkst to apmeklēt? Cik ilgi uzturēties pērtuvē? Vai var pērties ar slotām, izmantot aukstā ūdens kontrastu?”

“Ja grūtniecība noris bez sarežģījumiem un pirms tam regulāri gājāt pirtī, varat to turpināt. Tomēr jābūt īpaši vērīgai, jāvērtē pašsajūta, turklāt jāievēro daži nosacījumi,” iesaka ārsts un pirts nianšu pārzinātājs Jānis Ozols.

Sildīties vajadzētu rāmā karstumā, aptuveni 45 grādos, ne vairāk. Pašsajūtā jāseko līdzi diviem svarīgiem kritērijiem – elpošanai un pulsam. Tiklīdz elpošana kļūst straujāka, jāiet laukā no pērtuves. Pulsam nevajadzētu kļūt ātrākam par 90 sitieniem minūtē, elpošanai – ne vairāk kā 25 reizes minūtē, lai nesāktos stresa hormonu izdalīšanās. Karstumā visvairāk reaģē divi endokrīnās sistēmas dziedzeri – hipofīze un virsnieres, kas ražo arī dzimumhormonus, ietekmē dzemdi.

Pērties ar slotām noteikti nevajadzētu. Šis rituāls organismā rada stresu, bet grūtniecības laikā tas noteikti nav ieteicams. Tātad arī karstuma un aukstuma kontrasts ar iemērkšanos vai skalošanos aukstā ūdenī nav vēlams. Arī no citādas atvēsināšanās jāizvairās. Iznākot no siltās pērtuves, uzreiz jāapliek sauss dvielis vai halāts. Nevajadzētu ar basām pēdām staigāt pa vēsu grīdu, ja tāda ir dušas vai atpūtas telpā.

 

logo-36

 

Pievienot komentāru