Intīmā veselība, Sekss

Augsts asinsspiediens – šķērslis seksam?

Foto - rgbstock.com

Vakarā vīrs uzgriež muguru un tūlīt iesnaužas. No rīta noguļ līdz modinātāja zvanam. Seksa nav vienu dienu, otru, trešo… Negrib vai arī nevar. Varbūt tāpēc, ka augsts asinsspiediens?

Atminoties stāstus par gadījumiem, kad vīrieša mūžs aprāvies dzimumakta laikā, rodas jautājums, vai šādos brīžos augsts asinsspiediens nevar apdraudēt dzīvību. Varbūt ir pamats baidīties, vai sirds un asinsvadi izturēs? Kardiologs Vilnis Dzērve atbild ar pretjautājumu: vai basketbolu spēlēt arī ir bīstami? Kāds ir miris gan sporta laukumā, gan seksa laikā, taču tā notiek ļoti reti.

Ja vien ir varēšana, ar hipertensiju sirgstošajam liegt mīlēties nav pamata – asinsspiediens tad paaugstinās tikai uz īsu brīdi, toties orgasma laikā samazinās muskuļu un nervu spriedze, tādēļ no seksa nevajag vairīties.

Tiesa, ja kungs bez apstāšanās un aizdusas nespēj uzkāpt otrajā stāvā, kas liecina par gana nopietnu sirds mazspēju, arī dzimumakta veikšana sagādās pārāk lielu slodzi. Bet tad viņš parasti nav kārs uz seksu.

Gausa asinsrite un psiholoģisks trieciens

”Ja radušās problēmas seksuālajā dzīvē, vispirms jānoskaidro, vai vīrietis negrib mīlēties vai arī nespēj. Visbiežāk tas ir saistīts. Atjaunot vēlēšanos ir daudz grūtāk nekā potenci,” atzīst urologs Armands Bāliņš.

Erekcija rodas, dzimumloceklim bagātīgi piepildoties ar asinīm. Vīrietis ir gatavs mīlas brīdim, ja pa paplašinātajām artērijām pieplūst vairāk asiņu, nekā aiztek pa vēnām.

Ar hipertensiju sirgstošajiem seksuālas dabas problēmas mēdz rasties biežāk (apmēram 10–25 procentiem) nekā citiem kungiem. Paaugstināts asinsspiediens veicina aterosklerozes attīstību, kad asinsvadu sieniņas kļūst neelastīgas. Tie sašaurinās ne tikai sirdī un citviet organismā, bet arī dzimumloceklī, apgrūtinot asinsriti un kavējot erekcijas iestāšanos. Hipertensijai mazinoties, ateroskleroze progresē lēnāk, un – otrādi.

Dzimumlocekļa gatavību mīlas brīdim var kavēt augsta asinsspiediena pazemināšanās, jo briedumķermeņi raduši piepildīties spēcīga spiediena ietekmē, taču tas, protams, nenozīmē, ka hipertensija nebūtu jāārstē. Sākot to darīt laikus un atbilstoši ārsta ieteikumiem, erekcijas problēma nerodas.

Ne vienmēr kungs sāpes pakauša zonā, dullu galvu, reiboni un nelielus redzes traucējumus skaidro ar augstu asinsspiedienu. Kad jau ar izteiktu kaiti ieradies pie ārsta, smagi pārdzīvo daktera secinājumu, ka visu atlikušo mūžu būs jādzer zāles. Taču, ja viņš domā: es nedrīkstu un nevaru, man jāuzmanās, rodas dzimumdzīvei nelabvēlīgs fons. Pāris neveiksmīgi mīlas brīži sagādā psiholoģisku triecienu, un nereti vīrietis vairs nemaz nemēģina baudīt tuvību, iestāstot sev, ka seksu negrib.

Vecākiem kungiem vajadzētu paturēt prātā, ka vairs nav kā jaunībā, kad pēc ilgstošas atturēšanās ir viegli atsākt dzimumdzīvi. Gluži tāpat kā ar maratonu – regulāri netrenējoties, to neizdodas noskriet.

Ko darīt, ja asinsspiediens augsts, bet mīlēties gribētos

1. solis – būt fiziski aktīvam

”Hipertensijas slimnieki bieži vien vaicā, vai drīkst iet uz baseinu peldēt un nodarboties ar citām aktivitātēm. Viņi ne tikai var – tas obligāti jādara, jo kustību laikā, paplašinoties asinsvadiem, asinsspiediens pazeminās,” uzsver Vilnis Dzērve.

”Ir jāizvērtē veselības stāvoklis, taču pat izteiktas hipertensijas gadījumā, ko nekavējoties jāsāk ārstēt ar zālēm, jau pēc nedēļas ieteicamas pastaigas vai lēna skriešana, kontrolējot pulsu. Aktivitātes mazliet jāpiebremzē vienīgi tad, ja tas pārsniedz 120 sitienus minūtē.

68 procenti hipertensijas slimnieku cieš no aptaukošanās. Jāņem vērā, ka katri lieki deviņi kilogrami paaugstina asinsspiedienu par trim milimetriem dzīvsudraba staba (mm/Hg). Atbrīvojoties no viena kilograma, asinsspiediens samazinās par diviem mm/Hg. No tauku krājumiem palīdz tikt vaļā kustības, tikai jāievēro vienkārša formula: cik kalorijas uzņemtas, tik arī jāiztērē!

Pats brīvdienās braucu ar velosipēdu apkārt Baltezeram. Sanāk 17 kilometri, un pēc tādas slodzes ir ļoti grūti atteikties no otro brokastu ieturēšanas. Ļaujoties kārdinājumam, šis pasākums dod mazāku labumu, jo uzņemtā enerģija netiek iztērēta.

Katram vīrietim, kam nav lauzta kāja, būtu jānostaigā desmit tūkstoši soļu dienā, kas atbilst apmēram septiņiem kilometriem.

Man ļoti patīk amerikāņu ārstu dzīvesstila ieteikumi hipertensijas slimniekiem. Viens no tiem – atstājiet automašīnu vistālākajā stāvvietas stūrī, un otrs – ja nav jākāpj augstāk par piecdesmito stāvu, ejiet kājām! Tas, protams, ir mazliet pārspīlēti, taču, lai nokļūtu trešajā vai piektajā stāvā, patiesi nevajadzētu izmantot liftu,” stāsta dakteris Dzērve.

2. solis – izvēlēties sirdij un asinsvadiem labvēlīgu uzturu

Ap 40 gadiem ir lūzuma punkts, kad līdz ar hormoniem mainās organisma funkcijas un vielmaiņas intensitāte, sāk briest vēderiņš un diemžēl pakāpeniski vājinās arī potence. Gandrīz katram ir izveidojusies lielāka vai mazāka ateroskleroze. Elastību zaudējušie asinsvadi veicina asinsspiediena paaugstināšanos un izraisa lielāku slodzi sirdij.

Lai pazeminātu holesterīna līmeni asinīs, kas veicina šīs slimības attīstību, jāierobežo taukvielām bagātīga uztura uzņemšana un dienā jāapēd vismaz viena daiviņa ķiploka. Izteiktas aterosklerozes gaitu iespējams palēnināt ar īpašiem medikamentiem statīniem.

Latvijas iedzīvotāji vidēji uzņem septiņus līdz deviņus gramus sāls dienā, kas ir krietni par daudz. Tas jau gana ir pievienots maizei, sieram un citiem rūpnieciski ražotiem produktiem. Neberot to klāt ēdienam un samazinot šo daudzumu līdz pieciem gramiem, asinsspiedienu iespējams pazemināt par pieciem sešiem mm/Hg.

”Sāls lietošanu ietekmē paradumi ģimenē, piemēram, mana māte sirga ar nieru bļodiņu iekaisumu, tādēļ ēdienam nepievienoja sāli, un man joprojām mājās nav sālnīcas,” atklāj Vilnis Dzērve.

Joprojām nav izskaidrojuma, kādēļ dažam pāris tasītes kafijas asinsspiedienu paaugstina, bet citam – ne, taču hipertensijas slimniekiem labāk ar tās dzeršanu neaizrauties. Pēc trīs četru krūzīšu iztukšošanas spiediens noteikti celsies ikvienam, jo sirds sāks darboties ātrāk.

Ja vien ir veselas nieres, vīrietim dienas laikā būtu jāuzņem ne mazāk kā divi litri šķidruma. Tas nepieciešams gan vielmaiņas galaproduktu izvadīšanai, gan barības vielu piegādei, gan ķermeņa iekšējās temperatūras regulācijai. Viņš diennaktī zaudē vidēji divus, divarpus litrus šķidruma, bet karstā laikā un slodzes apstākļos pat četrus piecus vai vairāk, kas attiecīgi jākompensē.

Pievienot komentāru