Bērni, Veselība

Kā Baha ziedi var palīdzēt bērniem būt veseliem un priecīgiem

Foto - Shutterstock.com

“Kas īsti ir Baha ziedi un kā tie var palīdzēt bērniem, dzirdēju, ka varot lietot pat zīdaiņiem.” Laura

Konsultē LAURA TIDRIĶE, Baha ziedu terapijas praktiķe

12 no 38 Baha ziedu esencēm atbilst noteiktam cilvēka tipam un tam raksturīgiem emocionālajiem un prāta stāvokļiem, kurus jebkurš var piedzīvot kā pārejošus vai traucējošus. Baha ziedu terapijas moto ir – ārstēt cilvēku, nevis viņa slimību.

Šīs esences pagatavo ar specifiskām, angļu ārsta Edvarda Baha atklātām metodēm, kas augu dziedinošo spēku ieraksta ūdenī – informācijas nesējā, kas to neskartu nogādā organismā.

Esenču koncentrātus pirms lietošanas atšķaida, piemēram, glāzei ūdens pievienojot noteiktu daudzumu pilienu koncentrāta pilienu. Baha ziedu līdzekļi pieejami arī cukurgraudiņu formā, kas ir īpaši piemēroti lietošanai bērniem. Savukārt piecu ziedu krēms noder kā pirmās palīdzības līdzeklis ārīgai lietošanai sasituma, sastiepuma, applaucējuma u. c. gadījumos. Šīm esencēm nav smaržas, tās ir bez garšas.

Kā apgalvojis šī ārstniecības veida izveidotājs, Baha ziedu terapija ir tik vienkārša, ka to savas veselības stiprināšanā var izmantot ikviens. Nav nepieciešama ārsta izglītība, tikai jāiedziļinās savā emocionālajā pasaulē. Lai piemeklētu kādam citam viņam atbilstošos Baha ziedu līdzekļus, vajadzīgas ne tikai zināšanas par šo terapiju, bet arī prasme konsultēt, spēt otram palīdzēt apzināties tos emocionālos stāvokļus, kas viņam izraisa ciešanas.Baha ziedu terapijas praktiķu konsultantu sertifikātu, ko izdevusi neformālās izglītības iestāde Baha ziedu terapijas centrs, Latvijā pašlaik ieguvuši pieci speciālisti.

Ziedi bez smaržas un garšas

Kā jau minēts iepriekš, bērna slimošana var būt cieši saistīta ar emocionāliem pārdzīvojumiem, iekšējā līdzsvara zudumu. Viens no palīgiem šādās situācijās var būt Baha ziedu terapija.“Tā ir netradicionāla ārstniecības metode, kurā ir līdzekļi dažādu postošu emociju, piemēram, dusmu, aizvainojuma, vainas izjūtas, izmisuma, bezcerības līdzsvarošanai,” skaidro Laura Tidriķe, Baha ziedu terapijas praktiķe un grāmatas “Baha ziedu terapija bērniem un viņu vecākiem” autore. “Arī pārlieku liela sajūsma, kad mazais cilvēks iedegas – o, man vajag šo! Un šo! – var būt postoša emocija. Piemēram, hiperaktīviem bērniem ir pārlieku daudz enerģijas. Tas nav nedz labi, nedz slikti – tas ir veselību postoši.”

Ziedus piemeklē, pievēršot uzmanību bērna pašsajūtai un analizējot, kāpēc zudis viņa emocionālais līdzsvars. Slimību vērā neņem, tikai bērna reakciju uz slimību (vai viņš kļuvis aizkaitinātāks vai varbūt vienaldzīgāks). Piemēram, ja bērns visus mēģina izrīkot, tātad ir labs organizators, Baha ziedu izvēlē jāraugās pēc augiem, kas ir līdzīgi – ļoti spēcīgi, strukturēti. Šādam personības tipam atbilstošs augs ir verbēna. Cilvēki, kam atbilst šis zieds, ir ļoti labi organizatori, turklāt viņi ir norūpējušies par citiem. Taču cilvēki, kas atbilst verbēnai, bieži vien ātri izdeg, ir stūrgalvīgi, viņiem raksturīga tik liela mērķtiecība, ka rodas miega problēmas – grūti iemigt, miegs ir nemierīgs.

Savukārt cigoriņš ir izrīkotājs, taču vairāk manipulators, tāds, kas vēlas kaut ko dabūt sev. Cigoriņa ziedi uzzied agri no rīta, taču jau ap pusdienlaiku ir novītuši.

Līdzīgi cigoriņa tipa cilvēks daudz ko dod citiem (gan ar domu kas man par to būs? vai mani jau neviens nenovērtē) un enerģiju ātri vien zaudē. Taču vienlaikus cigoriņš katru rītu no jauna uzzied, priecējot ar koši zilajiem ziediem un ļaujot noticēt, ka mīlestība ir patiesa un nebeidzama, māca mīlēt nesavtīgi un negaidot neko pretī.” Speciāliste uzsver: ja šīs terapijas pamatprincipu attēlotu shematiski, tās centrā būtu cilvēks, slimība – sekundāra.

Izvēloties Baha ziedu līdzekļus, saslimšanu iesaka vispār neņemt vērā – jo kaite ir tikai rezultāts līdzsvara zudumam. Līdzsvara zudums katrā var atspoguļoties citādi. Protams, raugoties no psihosomatikas viedokļa, ir emocijas, par kurām liecina diezgan tipiskas sūdzības. Piemēram, vēders bieži vien nestrādā vai sāp, kad ir bail. Bērns par vēdersāpēm sūdzas tajās dienās, kad skolā ir mācību stundas priekšmetos, kurus viņš nesaprot – jo baidās, vai saņems apmierinošu vērtējumu, ko teiks citi, ja nopelnīs sliktu atzīmi. Brīvdienās – vesels. Ja sūdzību novēršanai vēlas izmantot Baha ziedu terapiju, jāmeklē to patiesais, emocionālais cēlonis.

Kā izvēlēties bērnam atbilstošāko Baha ziedu līdzekli:

lasot aprakstus;

 konsultējoties ar šīs terapijas praktiķi;

 intuitīvi pēc fotogrāfijām vai no plašā klāsta ņemot pudelītes, kas uzrunā.

Baha ziedu terapijas praktiķi neārstē, bet ir trenējušies uzdot jautājumus, kas palīdz izvēlēties piemērotāko ziedu. Izvēlē svarīga ir vecāku spēja vērot bērnu, niansēti iepazīt viņa emocionālo pasauli un reakcijas dažādās situācijās, nevis tikai izmērīt temperatūru.

Noderīgs rādītājs ziedu izvēlē ir mazuļa reakcija uz slimību. Ja viņš sasirgstot kļūst čīkstīgs, grib, lai mamma viņu mīļo, un mamma pēc šīm pazīmēm saprot, ka bērns būs slims, visdrīzāk viņam palīdzēs cigoriņš. Cits bērns, kurš parasti neguļ diendusu, slimības sākumposmā kļūst miegains, nespēj koncentrēties, varētu atbilst mežvītenim, un viņam palīdzēs mežvīteņa ziedu preparāts. Bērni, kuri, neraugoties uz slimību, ir priecīgi un omulīgi, atbilst ancīša tipam.

Var izmantot arī intuitīvas metodes. Piemēram, intuitīvi izvēlas tās Baha ziedu pudelītes, kas uzrunā visvairāk, vai savu līdzekli izraugās, norādot uz sev tīkamāko ziedu fotogrāfijās (šīs terapijas praktiķi piedāvā apskatīt augu fotogrāfijas, no kuriem gatavo Baha ziedus). Tā var rīkoties, kad mazais sasniedzis piecu gadu vecumu, jo jaunāks bērns varētu paķert tuvāk esošās pudelītes. Arī foto metodes izmantošana mazākiem bērniem nebūs ideāla, jo fotogrāfijas mēdz būt veiksmīgākas vai neveiksmīgākas.

Bet ir arī gadījumi, kad vecāki atved bērnu un izstāsta viņa veselības problēmu, bet mazais, intuitīvi izvēloties pudelīti, ļoti trāpīgi izvēlas pieaugušo problēmai atbilstošo, jo viņu saikne ar vecākiem ļoti cieša. Bet kā atrast piemēroto ziedu zīdainim – kā noteikt viņa emocijas, lai piemeklētu atbilstošu ziedu? “Emocijas ir saistītas ar domām, uzvedību. Mainot emocijas, citādas kļūst arī domas un uzvedība. Taču atbilstošu līdzekli var piemeklēt, izvērtējot arī tikai vienu no šiem trim komponentiem. Maza bērna domas un emocijas ne vienmēr ir tik viegli uztveramas, bet vienmēr ir noderīgi vērot viņu. Piemēram, četrus mēnešus vecs bērniņš bieži mostas no miega. Iespējams, tas saistīts ar mammas pašsajūtu un spriedzi, ko izjūt viņa, tāpēc Baha ziedi jālieto māmiņai. Varbūt iemesls ir gaidību laika vai dzemdību norisē, kas, iespējams, radījusi šoku mazulim. Bet pret šoku ļoti labi palīdz baltstarīte,” pārliecinājusies Laura Tidriķe. Šoku mazulim var izraisīt arī nākšana pasaulē ar ķeizargrieziena operācijas palīdzību – ļoti strauji. Un gadījumos, kad neizdodas noteikt slimības iemeslu, iesaka lietot baltstarīti.

Pievienot komentāru