Bērni, Veselība

Paaugstināta temperatūra bērnam – kad pazemināt? Alternatīvas atvēsināšanas metodes

Foto - Shutterstock
Uzmanīgi!

Izņēmumgadījums ir augsta temperatūra zīdainim – tad noteikti jāsazinās ar ārstu!

Paaugstināta temperatūra ir normāla ķermeņa aizsargreakcija. Ja organisms spēj paaugstināt ķermeņa temperatūru, tas liecina, ka imūnsistēma spēj uzsākt cīņu pret vīrusiem vai baktērijām.

Viedokļi par to, cik augsta temperatūra būtu jāpazemina, lietojot medikamentus, atšķiras. Turklāt jāņem vērā arī katra individuālā reakcija un iepriekšējā slimības vēsture. Piemēram, ja bērnam kādreiz bijuši paaugstinātas temperatūras izraisīti krampji, temperatūra “jāsit” jau pie nelielas paaugstināšanās (līdz 38 grādiem). “Mans uzskats: temperatūra jāpazemina tikai tad, ja tā apdraud dzīvību – piemēram, pie 40 grādiem tā visdrīzāk ir. Taču ir bērni, kas vēl tad, ja ķermeņa temperatūra ir 39,5 grādi, skraida pa istabu. Varbūt viņu aktivitāti vajadzētu piebremzēt, bet nav iemesla lietot medikamentus, lai temperatūru pazeminātu. Bet, ja ar 38,5 grādu temperatūru bērns ir apātisks, iespējams, zāles jālieto. Arī zīdaiņiem ar šādu temperatūru visdrīzāk būs jādod medikamenti,” vērtē homeopāts Edgars Mednis.

Arī pediatre Vizma Meikšāne ir līdzīgās domās: “Jārīkojas, ņemot vērā bērna pašsajūtu. Labāk ir zāles lietot mazāk. Ja bērns ir aktīvs, spēlējas, nav vajadzības augstu temperatūru pazemināt. Savukārt cits jau ar 37,5 grādu temperatūru jūtas ļoti slikti. Nozīmīgs faktors ir tas, ka bērns atsakās dzert (par neēšanu nav jāuztraucas). Tāpēc kādreiz temperatūra jāpazemina tikai tāpēc, lai nākamajās trīs stundās bērns uzņemtu šķidrumu.”

Pediatre atgādina, ka vienmēr jāņem vērā simptomu kopums – paaugstināta temperatūra bez citiem traucējošiem simptomiem (klepus, izsitumi, elpošanas grūtības, sēkšana, krampji, saslimšana ar gripu) nav “sarkanā līnija”, kuras dēļ pat augstas temperatūras gadījumā vajadzētu vērsties pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

Vecākiem jāizšķiras – dot zāles vai nedot, taču galvenais ir bērnu vēsināt. Ja, to darot, stundas laikā temperatūru neizdodas pazemināt par pusi grāda un bērns nedzer, varētu domāt par medikamentu došanu,” spriež Vizma Meikšāne. Ājurvēdas speciāliste, ģimenes ārste Ilona Ābele-Šrenka atzīst, ka pret temperatūras pazemināšanu izturas kā Rietumu klasiskajā medicīnā – ja tā pārsniedz 38 grādus, bērnam vajadzētu dot kādu ķīmisko medikamentu, negaidot, kamēr temperatūra paaugstinās vēl vairāk. “Es nepaļautos tikai uz vecāku vērtējumu, jo tas ne vienmēr ir precīzs. Protams, ar savu pacientu vecākiem ir citādi – mēs sazvanāmies, pārrunājam konkrēto situāciju un var gadīties, ka pietiks ar ājurvēdisko līdzekļu lietošanu temperatūras pazemināšanai.”

Svarīgi

Ja temperatūra paaugstinās zīdainim līdz pusgada vecumam, noteikti jāsazinās ar bērna ārstu vai jākonsultējas ar mediķi, zvanot uz diennakts ģimenes ārstu tālruni 66016001 (darbdienās no plkst. 17 līdz 8, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti. Maksa par zvanu – standarta, nav paaugstināta).

Ja rodas krampji, neatkarīgi no bērna vecuma jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Ko darīt, lai temperatūru pazeminātu

✔ Zīdainis šķidrumu uzņem pamatā ar mammas pienu. Tāpēc mazo vajag biežāk likt pie krūts. Mātes pienā ir arī antivielas, kas palīdz uzveikt slimību. Ja mazulis no krūts slimošanas laikā atsakās, jāpiedāvā ūdens. Kamēr zīdainis normāli čurā un ir vesels, ūdeni dot nav vēlams, taču tas nav arī liegts. Ja mazulis saslimis, pirmajā diennaktī, kad paaugstināta temperatūra, organisms parasti spēj kompensēt zaudēto šķidrumu no savām rezervēm, bet otrajā diennaktī to vairs pilnībā nespēs, tāpēc jāsāk dot pa tējkarotei ūdeni vai tēju. Trešajā diennaktī bērns noteikti jādzirdina, ar zīšanu nepietiks, jo parasti arī apetīte ir mazāka.

✔ Par to, vai zīdainim ar pienu pietiek, liecina urīna daudzums. Mazulim slimošanas laikā jāčurā tikpat daudz, cik veselam esot. Ik pa 3 stundām noteikti, un pat biežāk. Urīnam jābūt gaišam – ja tas paliek uz gaiša autiņa, izžūstot vietai vajadzētu būt bezkrāsainai. Ja tas ir tumšs un smirdīgs, bērns dzer par maz.

✔ Ja zīdainis atsakās gan no krūts, gan no dzeršanas, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai jādodas uz stacionāru, jo, iespējams, organisma atūdeņošanās novēršanai vajadzīga fizioloģiskā šķīduma pilināšana vēnā. Atūdeņošanās nopietni ietekmē bērnu – var rasties toksisks nieru bojājums, nieru nosprostojums, mazinās skābekļa piegāde organismam u. c. problēmas.

✔ Tāpat kā zīdainim, arī lielākam bērnam ir svarīgi pietiekami daudz uzņemt šķidrumu. Ja temperatūra ir paaugstināta, viņš var atteikties ieņemt kādu malku šķidruma, tāpēc vispirms jācenšas temperatūru pazemināt, nelietojot zāles, kas tāpat iedarbosies tikai pēc 40 minūtēm, uzsver Vizma Meikšāne.

✔ Lieliski palīdz vēsas (ne aukstas!) kompreses. Zīdainim tās liek uz ikriem, bet rūpējoties, lai kājas tikmēr būtu siltumā. Lielākam bērnam mitru dvieli var likt uz augšstilbiem, uz ķermeņa aknu zonā (labajā paribē), cirkšņiem, potītēm – vietām, kur ir lielie asinsvadi. Tāpat uz deniņiem, pieres, avotiņa vietā. Ja bērns viss deg kā ugunī, viņu var pilnīgi izģērbt un vēsināt šādi – arī tad, ja mazais raud. Tas palīdz ļoti efektīvi, pārliecinājusies daktere Meikšāne. “Tikai negaidiet, ka temperatūra uzreiz būs normā, tā nokritīsies par kādu pusgrādu, taču pašsajūta, iespējams, uzlabosies tiktāl, ka bērnu varēs dzirdināt. Vēlāk vēsināšanu var atkārtot. Šādi iespējams attālināt medikamentu došanu vai vispār iztikt bez tiem. Ja bērns nav ēdis, bet viņam ik pēc četrām stundām dod zāles, tas var izraisīt vemšanu. Ja stundas laikā ar vēsināšanu temperatūru neizdodas nedaudz pazemināt, tas ir iemesls dot bērnam zāles. Tāpēc mājās noteikti vajadzētu būt temperatūru paze-minošiem medikamentiem, kas paredzēti bērniem.”

Pievienot komentāru