Ārstēšana, Sāpes

Kā atšķiras dažādas smadzeņu traumas: satricinājums, sasitums, asinsizplūdums…

Foto - Shutterstock

Šķiet, galvaskauss visai droši pasargā smadzenes no traumām un citiem bojājumiem, bet nekā nebija!

Starp galvaskausa kauliem un smadzenēm ir smadzeņu apvalki un speciāls šķidrums, kam jānodrošina smadzeņu papildu aizsardzība. Galvai atsitoties, smadzenes inerces ietekmē vēl turpina pārvietoties, līdz strauji atsitas pret galvakausa kauliem. Šķidrums triecienu cenšas mazināt, tomēr ne vienmēr tas iespējams. Pārāk spēcīgs trieciens var ielauzt galvaskausu, un asās kaulu šķembas sabojā smadzenes.

Traumatologs Valdis Andersons atgādina, ka bērnu smadzenes ir vēl trauslāka un ievainojamāka konstrukcija. Tāpēc viņiem smadzeņu traumas varbūtība pēc galvas sasituma ir daudz lielāka nekā pieaugušajiem. Īpaši pirmajā dzīves gadā, kad avotiņš vēl nav aizvēries, galvaskausa kauli trieciena laikā viegli pārvietojas.

• Galvas sasitums ir vieglākais galvas traumu veids, jo tam raksturīgs audu pietūkums jeb puns sasituma vietā, zemādas asinsizplūdums jeb hematoma, ko sauc arī par zilumu, ādas nobrāzums vai brūce. Galvas ādā un zemādā ir plašs asinsvadu tīkls, tāpēc tas traumas gadījumā rada spēcīgu asiņošanu. Ārsta palīdzība nepieciešama, ja ir stipri asiņojoša brūce.

• Savukārt smadzeņu satricinājums ir vieglākais no galvas smadzeņu traumu veidiem. Šajā gadījumā lielas pārmaiņas galvas smadzenēs pat nav novērojamas. Var būt samaņas zudums traumas brīdī, atmiņas zudums īsi pirms traumas un tās gūšanas laikā, slikta dūša, vemšana pēc traumas, galvassāpes. Parasti šīs sūdzības pēc nedēļas pāriet, taču ir jāapmeklē ārsts, lai savlaicīgi diagnosticētu nopietnākus bojājumus.

• Galvas smadzeņu sasitums ir smagāks par smadzeņu satricinājumu, jo ir jau nozīmīgi smadzeņu vielas bojājumi. Šajā gadījumā rodas asinsizplūdumi ap sīkajiem smadzeņu asinsvadiem, kā arī veidojas bojātu smadzeņu audu perēkļi, kas traucē normālu galvas smadzeņu darbību. Smadzeņu sasitumam raksturīga viegla bezsamaņa no pāris minūtēm līdz vienai stundai. Pēc tam var būt smadzeņu satricinājumam līdzīgas sūdzības, kas pāriet 2–3 nedēļās. Smagāka sasituma gadījumā bezsamaņa ilgst līdz pat sešām stundām, rodas nervu sistēmas bojājuma pazīmes. Īpaši smagos gadījumos bezsamaņa var saglabāties līdz pat vairākām nedēļām.

• Dzīvībai bīstami ir asinsizplūdumi galvas smadzenēs un galvaskausa pamatnes lūzums. Ja ir asiņošana no deguna, mutes vai ausīm, briļļveida asinsizplūdumi ap acīm, ir gandrīz pavisam droši, ka noticis galvaskausa pamatnes lūzums.

Sniedzot pirmo palīdzību, vispirms jānodrošina elpceļu caurlaidība, pēc tam – elpošana un, ja nepieciešams, asins cirkulācija. Pēc iespējas drīzāk jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība un cietušais jānogādā slimnīcā. Ja galvas traumu guvis bērns, viņam nepieciešams pilnīgs miers, bet vismaz stundu nedrīkst ļaut aizmigt, citādi nevar saprast, cik smags ir cietušā stāvoklis. Ja ir traucēta koordinācija vai atkārtojas vemšana, ārsta palīdzība nepieciešama nekavējoties.

Pievienot komentāru