Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Ķeizargrieziens: Labāk tuvāk plānotajam dzemdību datumam; tētis var būt klāt u.c. fakti

Foto - Shutterstock

Tuvojoties bērniņa dzimšanai, topošā māmiņa aizvien vairāk domā par to, kā notiks mazuļa nākšana pasaulē. Lai gan dabiskas dzemdības uzskata par labākām, ne vienmēr tas iespējams – diezgan bieži nākas veikt ķeizargriezienu. Ir arī grūtnieces, kuras dabisko dzemdību vietā pašas izvēlas operāciju un ir gatavas samaksāt pat visai prāvu naudas summu. Kā notiek dzemdības ar ķeizargriezienu, kā tās ietekmē jaundzimušo un sievietei – šo un citus jautājumus uzdevām speciālistei.

Ķeizargriezienu medicīnā saīsināti apzīmē ar burtiem Sc (latīņu valodā – sectio caesarea). “Tas ir operatīvu dzemdību veids, kad auglis no mātes ķermeņa tiek izņemts caur griezienu vēdera priekšējā sienā un dzemdē,” stāsta Rīgas dzemdību nama uzņemšanas nodaļas vadītāja, ginekoloģe Agnese Stūrmane. Operācija notiek sterilos apstākļos, kad pacientei, guļot uz muguras vai vieglā laterālā jeb sānu pozīcijā, tiek veikts apmēram 10 centimetru garš grieziens ādā vēdera lejasdaļā virs simfīzes. Ja sievietei šajā apvidū jau ir rēta, ārsts, visticamāk, izvēlēsies griezt pa jau esošo līniju. Pēc tam tiek atvērti pārējie vēdera dobuma slāņi – aponeiroze, muskuļi, vēderplēve. Tālāk notiek šķērsgrieziens dzemdes apakšējā segmentā un augļa izcelšana.

Pati operācija ilgst apmēram pusstundu, bet mazulis pasauli ierauga jau pāris minūtes pēc tās sākuma. Jaunās māmiņas parasti esot visai pārsteigtas, ka tas noticis tik ātri, piebilst ārste.

Pēc nabassaites pārgriešanas to nospiež ar klemmi. Jaundzimušo nodod vecmātei, bet no mātes ķermeņa izņem placentu un augļa apvalkus. Tad pakāpeniski pēc kārtas slēdz operācijas sākumā atvērtos audus un orgānus.

Atsāpināšanai visbiežāk izmanto spinālo vai epidurālo anestēziju, kas ir droša metode ar pavisam minimālu ietekmi uz mazuli. Tās laikā sieviete ir nomodā, jūt pieskārienus, var sarunāties un uzreiz pēc dzemdībām redzēt savu bērnu, taču sāpes nejūt. Anesteziologs uzrauga, kā sieviete jūtas, un attiecīgi rīkojas, ja paciente ir pārlieku satraukta. Vispārējo narkozi izmanto ļoti retos gadījumos.

 

Kad bez ķeizargrieziena neiztikt

Ķeizargrieziena operācijas biežums dažādās valstīs atšķiras – Latvijā šādā ceļā beidzas vidēji katra piektā grūtniecība. Operācija var būt gan plānveida, gan neatliekama – to nosaka indikācijas, kas parādījušās dzemdību gaitā. Dažkārt topošo māmiņu ambulatorajā aprūpē brīdina, ka varētu būt nepieciešams ķeizargrieziens, bet, nonākot dzemdību iestādē, apgalvo, ka bez tās var iztikt. Tādā situācijā grūtniece parasti sāk uztraukties – kā, viņas dakteris taču runājis par operāciju!? Galīgo lēmumu, vai konkrētajai pacientei nepieciešams ķeizargrieziens, vai tomēr viņa var dzemdēt pati, pieņem speciālisti, kas konkrētajā ārstniecības iestādē nodarbojas tieši ar šīs sievietes dzemdību vadīšanu, paskaidro Agnese Stūrmane.

Piedzimšana pa dabiskiem dzemdību ceļiem nav iespējama un ķeizargrieziens noteikti jāveic, ja, piemēram, placenta aizšķērsojusi dzemdību ceļus, bērniņš ir šķērsguļā vai ir pārāk liels. Ķeizargrieziens ir obligāts, ja dzemdību laikā tiek apdraudēta bērna vai mātes dzīvība vai ja dzemdību risks ir lielāks par operācijas risku.

Ja viens bērniņš piedzimis ar ķeizaru, ne vienmēr arī nākamajās dzemdībās tas būs obligāts. Ārsts izvērtēs, vai sieviete pēc viena ķeizargrieziena varēs dzemdēt pati. Lielākoties tas ir iespējams, un viena rēta nav kontrindikācija dabiskām dzemdībām.

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Kurā datumā?

Jo tuvāk īstajam dzemdību datumam tiek veikts plānotais ķeizargrieziens, jo labāk. Tas ir mīts, ka auglis 38.–39. nedēļā ir tik nobriedis, ka jau ir gatavs nākt pasaulē. Taču ir dažādas medicīniskās situācijas, kad ārsti nedrīkst ilgāk gaidīt, tāpēc ir svarīgi ieklausīties dakteru rekomendācijās par plānoto operācijas datumu. Ja nepieciešams, noteiktos gadījumos pēc ārsta ieteikuma topošajai māmiņai jālieto zāles, kas veicina augļa plaušu nobriešanu.

Jāņem vērā, ka ķeizargrieziena operācijā nedarbojas dzemdību biomehānisms, kas izstumj augli. Līdz ar to auglim pietrūkst bioķīmiskās informācijas, ka viņam jānobriest, un jaundzimušajam ir grūti sākt adekvāti elpot un adaptēties.

Par agru atrisināta grūtniecība ir situācijās, kad nepareizi aprēķināts grūtniecības laiks. Lai izvairītos no tā, ka jaundzimušā orgānu sistēmas (jo īpaši – elpošanas) vēl nav nobriedušas, operāciju iesaka plānot ne agrāk kā 39. grūtniecības nedēļā, ja nav citu iemeslu to veikt ātrāk.

“Ja ķeizargrieziens ir plānots un dzemdību iestāde nav pārpildīta, vecākiem tiek dota iespēja izvēlēties datumu,” stāsta ārste. “Taču reizēm ir tikai daži iespējamie datumi. Līdz ar to vecākiem jāpiekrīt viņiem piedāvātajam datumam, neraugoties uz to, vai tas ir trīspadsmitais vai kāds cits, kas var šķist nepiemērots.”

Pievienot komentāru