Ārstēšana, Citas slimības

Sēnīte mutē negrib atkāpties

Foto - Shutterstock.com

Lasītājs jautā: “Kā uzveikt piena sēnīti candida mutē? Ilgi ārstējos un – veiksmīgi, bet tad sākās problēmas ar kuņģi. Pēc gada tā uzradās atkal. Tad kaiti novērsu ar homeopātiskām zālēm, Septolete pluss aerosolu, medu un ievērojot diētu. Taču pēc trim mēnešiem viss sākās no jauna. Kādus līdzekļus lietot tās apkarošanai, lai nerastos vēl citi veselības traucējumi?”

Atbild profesore, Stomatoloģijas institūta Orālās patoloģijas klīnikas vadītāja Ingrīda Čēma.

Par piena sēnīti mutē liecina diskomforta, sausuma un dedzināšanas sajūta. Ja šādu sūdzību nav, iespējams, vainu izraisījis kas cits, piemēram, dažāda veida mikrobi.

Kā ārstēt šo infekciju, var ieteikt dermatologs vai zobārsts, taču vislabāk vērsties pie ārsta, kurš specializējies mutes dobuma slimībās (šie speciālisti strādā Stomatoloģijas institūtā Rīgā).

Jāsāk ar sēnītes vairošanās un organisma imunitātes pazemināšanās iemesla noskaidrošanu. To var veicināt mutes gļotādas ievainojums, vielmaiņas slimības, piemēram, cukura diabēts, ļaundabīga saslimšana vai citi iemesli.

Svarīgi noteikt, kuras no to daudzajām pārstāvēm iemitinājušās mutē un – cik daudz.

Tās nereti pastiprināti sāk augt pēc antibiotiku lietošanas, jo šīs zāles iznīcina organismam nepieciešamās baktērijas, kā arī ārstēšanās ar citiem medikamentiem, piemēram, kortikosteroīdiem, kas nomāc imunitāti.

Svarīgi noteikt, kuras no to daudzajām pārstāvēm iemitinājušās mutē un – cik daudz. Visbiežāk sastopama candida albicans un vēl dažas. Atkarībā no veida un vairuma izvēlas medikamentu: uz gļotādas vai iekšķīgi lietojamu. Dažkārt vienlaikus vēlams arī spēcināt imunitāti.

Parasti zāles jālieto mēnesi, taču pašsajūta uzlabojas daudz ātrāk. Ja ir vēlme, var izmantot mutes skalojamos līdzekļus, taču ne ilgstoši, jo tie mēdz kairināt gļotādu. Šim nolūkam der Citrosepts, ņemot 3–5 pilienus uz glāzi ūdens. Antiseptiskas īpašības piemīt arī medum.

Nav ieteicams ēst daudz cukura saturošu produktu, jo tie rada šīm sīkbūtnēm labvēlīgus apstākļus. Pretsēnīšu iedarbība piemīt ķiplokam, timiānam, ingveram, kanēlim, bazilikam, krustnagliņām, kāpostu sulai, kā arī vienai no aminoskābēm L-glutamīnam.

Sēnītes mēdz vairoties, ja organismā trūkst cinka. Šo mikroelementu aptiekās var iegādāties kompleksos, piemēram, kopā ar C vitamīnu vai selēnu. Profilaksei noderēs tabletes Dida, kuru sastāvā ir daudz augu ar pretsēnīšu iedarbību.

Lai mazinātu infekcijas uzliesmošanas iespēju, vajadzētu tīrīt mēli, it īpaši, ja aplikums ir tās mugurējā trešdaļā.

1 komentārs

  1. Labdien,
    Pēc zobārsta apmeklējuma sāka sūrstēt mēle un visa mute, pēc kāda laika ievēroju sārtu plankumu uz mēles, sūrst. Vai tā būtu sēnīte? Ko darīt?

Pievienot komentāru