Ārstēšana, Vēzis

Tiesa atzīst saistību starp mobilā telefona lietošanu un saslimšanu ar vēzi

Foto - AFP/LETA

Itālijas tiesa atzinusi saistību starp pārmērīgu mobilā telefona lietošanu un saslimšanu ar vēzi, radot precedentu līdzīgu lietu izskatīšanai nākotnē, ceturtdien paziņojuši advokāti.

Tiesā vērsās 54 gadus vecs menedžeris, kurš lietoja telefonu trīs līdz četras stundas dienā un kuram tika konstatēts labdabīgs smadzeņu audzējs, atklāja juristu firma “Ambrosio & Commodo”.

Tiesas eksperts secināja, ka mobilā telefona izmantošana visticamāk ir vainojama pie audzēja izveidošanās, un tiesnesis lēma, ka prasības iesniedzējam ir tiesības saņemt slimības pabalstu no Itālijas nacionālās apdrošināšanas aģentūras.

Tiesas spriedums, kuru iespējams pārsūdzēt, ir “pasaulē pirmais un vienīgais” gadījums, kad pirmās instances tiesa atzinusi saistību starp mobilajiem telefoniem un vēzi, norādīja juristu firma.

Līdzīgi spriedumi Itālija tika panākti arī 2009.gadā un 2012.gadā, bet apelācijas procesos.

“Ambrosio & Commodo” savā mājaslapā aicinājis arī citus cilvēkus ar smadzeņu audzējiem vērsties tiesā, ja viņi var pierādīt, ka lietojuši mobilos telefonus ilgāk nekā 1640 stundas.

Zinātnieku aprindās mobilo telefonu saistība ar vēža veidošanos joprojām ir diskutabls jautājums.

ASV Nacionālā Vēža institūta mājaslapā teikts, ka “ierobežots skaits” pētījumu devuši dažus pierādījumus par saistību, bet vairumā pētījumu nekas tāds nav konstatēts.

Balstoties uz ierobežotiem pētījumiem vairākās jomās, 2011.gadā Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra (IARC) atzina, ka mobilā telefona lietošana iespējams izraisa cilvēkiem vēzi.

Pievienot komentāru