Ājūrvēda, Netradicionāli

Ājurvēdas daktera padomi latviešu sievietēm

1. Dziednieks sestajā paaudzē

1no7
Foto - Laura Grīnvalde

Pirms kāda laika mani līdz sirds dziļumiem pārsteidza indiešu ārsts, kurš pēc pulsa pārbaudes aprakstīja manu veselības stāvokli tik precīzi, it kā būtu lasījis pacienta karti. Saņēmos un sāku ājurvēdiskās dziedināšanas kursu. Rezultāts pēc trim mēnešiem – veselākas aknas, sakārtots biolauks un mīnus 13 kilogrami. Lai neradītu ilūziju, tūliņ piebildīšu – detoksikācijas kūres diēta bija ļoti skarba. Mans dakteris Sohans Viirs Singhs atzīst, ka reti kurš to iztur līdz galam. Tā diemžēl (vai par laimi) ir – bez paša cītīgas piepūles arī šī senā mācība izdziedināt nespēj.

 

Sohans dzimis tradicionālās medicīnas praktiķu (Vaidya) ģimenē, kurā to pieprot jau sešās paaudzēs. Dakteri viņam ir gan tēva, gan mātes dzimtā. Tāpat kā priekšteči, Sohans darbojas ar jogu, ājurvēdu, meditācijām un ārstniecības augiem.

“Mans vecvectēvs un vectēvs bija tiešām izcili pulsa diagnostiķi. Dažkārt pat spēja paredzēt precīzu cilvēka nāves datumu un laiku. Es tā neprotu. Domāju, tam ir vairāki iemesli, piemēram, es strādāju ar cilvēkiem, kuri ir dziļi iestiguši materiālismā. Lai precīzi nolasītu pēc pulsa, vajadzīga ļoti dziļa garīgā prakse. Mans vecvectēvs par savu darbu nekad neņēma nevienu monētu. Arī mans tēvs ir spēcīgs dziednieks – ja kādam iedzels čūska vai skorpions, viņš celsies kaut vai divos naktī un ies palīgā, negaidot atlīdzību. Izdziedinās cietušo nieka trīs sekundēs! Bieži esmu lūdzis, lai viņš man to iemāca, bet tēvs saka – nē, tu vēl neesi gatavs.”

Sohans iedziļinājies citās nozarēs – pančakarmā (šo ārstēšanas metodi izmanto, lai atbrīvotu no toksīniem, atjauninātu vielmaiņu un orgānu normālu darbību), detoksikācijas terapijā, ājurvēdā, akupresūrā un naturopātijā. Alternatīvā medicīna ir oficiāla augstākās izglītības programma Indijā. Savu doktora darbu viņš raksta Hannoveres universitātē Vācijā par to, kas ir astmas, bronhītu un citu augšējo elpceļu slimību īstie iemesli, ne tikai medicīniskie.

“2007. gadā Indijā, Karolbagā, atvērām ājurvēdas SPA centru. Lielākā daļa klientu bija ārzemnieki, kuri vēlāk mani aicināja uz savām valstīm. Sāku ceļot, un tagad man jau ir vairāk nekā 5000 skolēnu visās pasaules malās,” stāsta Sohans. Viņš iepazinis dažādas tautas un pārliecinājies, ka veselības stāvoklim ir ļoti ciešs sakars ar kultūru. Pēc viņa teiktā, veselība sastāv no četriem elementiem: mentālā, fiziskā, sociālā un garīgā. Visi četri līmeņi ir atkarīgi no mūsu mentālajiem vai psihes nospiedumiem, atmiņām, kas hinduisma filozofijā ir saistīti ar karmu.

Sohans ir pārliecināts, ka Eiropā veselības problēmu cēlonis meklējams galvenokārt garīgajā līmenī: “Manuprāt, nav grūti izdziedināt cilvēku mentāli. Tad pārējais sāks nekavējoties sakārtoties pats no sevis. Ir pierādījies, ka tas darbojas.”

 

Kā Sohans nonāca Latvijā?

Šī izvēle saistīta ar kādu romantisku notikumu pirms pāris gadiem. “Kad Indijā vīrietis sasniedz 22–23 gadus, viņam jāsāk lūkoties pēc sievas. Man tolaik bija teju 30. Šajā sakarā ģimene uz mani izdarīja diezgan pamatīgu spiedienu, turklāt daudzi būtu gribējuši mani par znotu. Nāca pie maniem vecākiem un jautāja, vai es varētu ņemt viņu meitu par sievu, bet es nebiju tam gatavs (tajā laikā Sohans atradās Baltijā, – red.).

Vienudien ieradās kāds cienījams cilvēks, noņēma galvassegu un nolika to maniem vecākiem pie kājām – tā ir augstākā cieņas izrādīšana un nozīmē, ka viņš lūdzas. Manam tēvam tas bija ļoti liels pārdzīvojums. Vēlāk viņš bija dusmīgs – kāpēc es nevarot apprecēties? Ja es apprecētos, neviens pie viņiem nenāktu, viņš teica. Māte zvanīja man, raudāja…

Lietuvā, Kretingā, ir kāda maza, ļoti skaista baznīciņa, kas man patīk. Aizgāju turp. Parasti es nelūdzu par sevi, bet šoreiz to darīju. Dievs, Dievmāte, Jēzu… Lūdzu visus, lai atrisina šo problēmu: ja manā dzīvē ir kāda sieviete, lai sūta viņu pie manis! Mana ģimene pieder Šivam, tāpēc noskaitīju lūgšanu arī viņam.”

Pēc divām dienām kāda skola Rīgā rīkoja dieva Šivas festivālu. Sohans bija ielūgts vadīt ceremoniju kā goda viesis. Ieradās arī Anna. Nākamajā dienā Sohanam bija konsultācijas. Anna bija viņa pirmā paciente. “Tā mēs satikāmies. Patiesībā mēs esam kopā jau septīto dzīvi. Tagad, protams, es lielāko daļu laika pavadu Rīgā.”

 1. Dziednieks sestajā paaudzē
 2. Ar dievu un planētu atbalstu
 3. Meitenes – nepietiekami audzinātas
 4. Slimas attiecības, slimi paši
 5. Pēc 60 jāiztīra drazas
 6. Sohana tēja, ieteicama sievietēm pēc 16 gadu vecuma
 7. Citi ieteikumi

15 Komentāri

 1. Latvietes! Vai Jūs esat galīgi jukuši? Tādas lamas un riebīgie vārdi!
  Un kādam vēl vajādziga ,,grammatika”!
  Ja nav ko labu pateikt,rakstīt, tad labāk nerakstiet neko!!!
  Ar tām pašam rokam,ar ko rakstījat – ņemat maizi – un ēdat!!!

 2. Padzīvoju vairākus gadus Anglijā, nav kārāku vīriešu pēc seksa kā indieši. Izglītoti, bagāti, bet perversi. Lai nu kurš mācījis mums kultūru – lai paskatās savā Gangas upē, kura pilna ar līķiem un paši tur drēbes mazgā, kaekā, čurā un apbdī mirušos….

 3. Piedodiet, bet… Indija nebūt nav tas modelis, no kura mums būtu jāņem piemērs. Tā vietā lai runātu par meiteņu audzināšanu Rietumos (kur viņas aug pašpietiekamas, izglītotas un neatkarīgas), lai paskatās, cik svētulīgi ir pašu vīrieši, kas savas meitenes vienkārši izmanto un uzskata to par dabisko lietu kārtību. Ļoti aprobežota filozofija.

 4. Viss ir jauki, bet te ir Latvija! Šeit neaug svaigs veselu gadu no no zara noplūcams kardemosns , citroni.., šeit saule ziemā nelec 6:30 un -20 C tu pie atvērta loga miegaina saelposies tik plaušu karsoni utt. Mums latviešiem ir pašiem sava maģija un sazināšanās ar kosmosu. Protams vieglāk ir eiropiešiem bārstīt savas zināšanas nekā pie gangā peldoša līķa

 5. Sieviešu tiesības Indijā ir ļoti bēdīgā stāvoklī. Pēc vīra nāves, atraitnes, ja ģimenei tā tīk, tiek izsviestas ārā no mājas. Jaundzimušas meitenes tiek pamestas uz ielām. Par grupu izvarošanas gadījumiem tiek ziņots regulāri. To visu norakstīt uz karmu…? Kurā gadsimtā mēs dzīvojam?

 6. Lielais paldies par labo rakstu. Īpaši par meitenēm. Tās ir pamatpatiesības, ko tik ļoti nevēlamies atzīt. Lai vairāk cilvēku Latvijā mostas patiesi veselīgai dzīvei visos līmeņos.

 7. AI, AI, AI, CIK DAUDZ NEGATĪVISMA LATVIEŠOS, NUPATĀS PĀRLIECINĀJOS, UN PIRMDIEN ATKAL JĀDZER BŪS TABLETES UN JĀMAKSĀ DAUDZ NAUDIŅAS.

 8. Tie, kam iekšās tikai negatīvisms un ļaunums, tie arī citos cilvēkos redz tikai tumsu, bet gaismu nespēj saskatīt, ak vai cik žēl, ka nevienam nepatīk, ja kāds pasaka patiesību par mums. Tūlīt pat pie visa vainīga Indija, kurā tāpat ir gan ļauni, gan pārsvarā tomēr labi cilvēki, bet paši sevi neredzam, negribam redzēt.

 9. saskatīt cilvēkā to kas ir labs
  novērot saskatīt novērtēt prast
  priekš sevis – atziņu rast

  saskatīt dabā to visu kas skaists
  visu ko Radītājs sen dāvājis
  saudzēt un vairot – vēlējis

  saskatīt vairāk kā redzēt var acs
  to kas ir augstāk un dziļāk kā rasts
  to nedarīs citi – izdari pats

  Broņislava Dzene

 10. Cilvēkam absolūti nav nekādas ar šo jomu saistītas izglītības, uzdodas par zinošu cilvēku, tik ilgi, cik būsiet maksātspējīgs. Melis un krāpnieks. Viena doma tik galvā, kā no eiropiešiem pēc iespējas vairāk izkrāpt naudu.

Pievienot komentāru