Dzīvesveids, Padomi

Parādi mēli! Kāpēc uz mēles aplikums

Foto - Shutterstock

“Par ko liecina mēles aplikums un kā no tā atbrīvoties? Tīrīšana nepalīdz….
” Solvita Ogrē

Vesela mēle ir valga, rozīga, bez plaisām un aplikuma. Medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenteroloģe Mairita Ērgle-Morica skaidro, ka tās apskate jāveic dabīgā apgaismojumā, pirms tam nav vēlams dzert kafiju, ēst krāsvielām bagātus ēdienus, bietes, C vitamīnu, dzelzs preparātus. Baltu, dzeltenu vai brūnu aplikumu uz mēles parasti veido sīkas ēdiena atliekas, atmirušās šūnas, baktēriju un sēnīšu pastiprināta savairošanās. Tā vēl nav patoloģija, bet bieži vien mēles aplikums ir sliktas elpas iemesls.

Sausa, sāpīga, saplaisājusi mēle it bieži norāda uz nopietnām iekšējo orgānu saslimšanām, piemēram, aknu, žultspūšļa, nieru, liesas, aizkuņģa dziedzera problēmām.

Mēles tīrīšana ik dienu un kaitīgo ieradumu pārtraukšana ievērojami samazina sliktu elpu un par 75 procentiem – baktēriju savairošanos.

Mēles aplikuma cēlonis ir arī nepilnvērtīga mutes higiēna, nepietiekama šķidruma uzņemšana, elpošana caur atvērtu muti, smēķēšana, ilgstoša alkohola lietošana, infekcijas, drudzis, arī atsevišķi medikamenti, karsti dzērieni, rupja un skrāpējoša pārtika (čipsi, sausiņi).

Otolaringoloģe Irēna Jelāgina papildina, ka bieži vien mēles aplikums norāda uz kuņģa un zarnu trakta problēmām, piemēram, atvilni no barības vada. Tas var izpausties kā kairinājums un kamols kaklā, kaut vēders var nesāpēt.

Par laimi, mēles tīrīšana ik dienu un kaitīgo ieradumu pārtraukšana ievērojami samazina sliktu elpu un par 75 procentiem – baktēriju savairošanos.

Pie ārsta ieteicams doties, ja aplikums saglabājas 7 – 10 dienas vai rodas aizdomas par kādu veidojumu, jo visbiežāk tie sākumā sūdzības nerada.

Pievienot komentāru