Ārstēšana, Citas slimības

Diēta mūža garumā, ja ir celiakija. Bet ja diēta nepalīdz?

1. Celiakija pieaugušo vecumā

1no3
Foto - Shutterstock
Kar ir celiakija

Celiakija ir pastāvīga (nepārejoša) nepanesība pret glutēnu – olbaltumvielu, ko satur kvieši, mieži un rudzi. Organisma imūnsistēma sāk uzbrukt veselajiem audiem – zarnu gļotādas epitēlijam, un veidojas iekaisums tievajās zarnās – gļotādas bārkstiņas tiek bojātas, un tādējādi tiek traucēta uzturvielu uzsūkšanās organismā. Vienīgais ārstēšanas veids ir stingras bezglutēna diētas ievērošana mūža garumā.

Autores: LINDA ŠLĒZIŅA, sertificēta uztura speciāliste, uztura zinātnes maģistre un VALDA MADALĀNE

Agrāk uzskatīja, ka celiakija ir zarnu slimība, kas raksturīga vienīgi bērniem. Tagad zināms, ka tas ir iedzimts defekts, kas var klusēt visu bērnību, slepeni attīstīties, pro­gresēt un parādīties jebkurā vecumā. Pieaugušajiem celiakija atklājas pat lielā vecumā un, iespējams, ir slēptas, neievērotas vai vieglas bērnu vecuma celiakijas turpinājums.

Pieaugušajiem raksturīgas netipiskas celiakijas izpausmes, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc to grūtāk konstatēt. Izpētīts, ka kopš pirmo veselības problēmu parādīšanās līdz diagnostikai paiet vidēji 2,5–4 gadi (individuāli tas var būt no viena mēneša līdz pat 29 gadiem). Hroniska caureja nav tipiskākā sūdzība, kā tas ir, piemēram, bērniem. Daudz biežāk aizdomas par celiakiju rodas hematologa, ginekologa vai endokrinologa kabinetā. Pieaugušajiem par celiakiju liek aizdomāties anēmija, īss augums, osteoporoze, depresija, sekundārā neauglība vai menstruāciju kavēšanās. Reakcija var arī nebūt, tomēr sākas slēpti organisma bojājumu procesi. Nereti slimība slēpjas ilgi un beidzot var pat nonāvēt (limfomas attīstība).

 

Kā diagnosticēt celiakiju

Ja radušās aizdomas par celiakiju, nekādā gadījumā nedrīkst sākt bezglutēna diētu! Ja glutēns vairs netiks uzņemts, ārsts nevarēs diagnosticēt slimību. Pirms testēšanas jāturpina lietot uzturā glutēnu saturošu pārtiku. Ievērot bezglutēna diētu bez pamatojuma ir muļķīgi – neērti un dārgi.

! Lai pārliecinātos par celiakiju pieaugušo vecumā, ieteicams veikt asinsanalīzes, nosakot vai nu transglutamināzes antivielas (tTGA), vai antiendomīziju (IgA EMA). Ja rezultāti ir pozitīvi vai paaugstināti, nepieciešams izmeklēt tievo zarnu. Procedūras laikā izmanto anestēziju un no zarnas sieniņas nokniebj dažus mikroskopiskus audu gabaliņus. Biopsija ir t.s. zelta standarts celiakijas noteikšanā, tomēr svarīgi ir visi parametri: simptomi, asinsanalīzes (arī hemoglobīna un dzelzs rādītāji), biopsijas rezultāti, kas veido kopējo ainu par slimnieku.

 1. Celiakija pieaugušo vecumā
 2. Vienīgās zāles − bezglutēna diēta
 3. Paēdis būsi!

2 Komentāri

 1. Maizi neēdu, bulkas neēdu, miltus nelietoju. Iztieku ļoooti labi. Celiakija tāda jaunmodīga slimība. laukos saka – piens govei uz mēle – kā ēdīs, tā pienu dos. Arī celiakija cilvēkam uz mēles – dažreiz gribas uzkost ko interesantu ar tostermaizi. Ņemu tumšo ar sēklām. Paēdu. Pēc tam mēle kā applaucēta. Sūrst. Graudi vairs nav graudi, bet ķīmiskā ĢMO rūpnīca. Ja kāds ir skatījies filmu par Monsanto, kur herbicīdi, pesticīdi ir iemodificēti augā, tas sapratīs. Tas pats mehāmisms graudu barībai nonākot zarnās – sāk iznīcināt. Graudus pirms novākšanas miglo ar raundapu.
  PS> Es nesirgstu ar celiakiju, tikai, kopš neēdu maizi, jūtos labāk. Svars normalizējas.
  Maizes cepšanā izmanto raugu, kurš 1 stundas laikā uzraudzē mīklu. Jauna sēņu suga raugam. Šis rauga sēne nonāk zarnās un caur to nonāk asinsritē. Izdala toksīnus un apēd barības vielas. tas tā rupji pārstāstīts. Es to saucu – ražotājs iznīcina savu patērētāju.
  Padomājiet – kāpēc mums ir tāda audzēju epidēmija? Ne cūku mēris, ne putnu gripa nenokauj tik, cik audzēji.

 2. Современные дрожжи во время выпечки уходят в капсулы из клейковины.А в кишечнике освобождаются из этих капсул и повреждают слизистую, нарушают нормальную микрофлору кишечника. Более того, они паразитируют не только в кишечнике, но в плазме крови живут и свободно размножаются (в основном почкованием). Это может закончиться различными типами интоксикации,грибковыми заболеваниями, нарушением иммунитета,что может привести ко многим хроническим болезням и опухолевым процессам. И если прекратить есть современный дрожжевой хлеб – то, только через 5 лет мы не обнаружим дрожжевых клеток в плазме крови.

Pievienot komentāru