Ārstēšana, Sāpes

Četri biežākie iemesli, kādēļ sāp kakls

Foto - Shutterstock

“Esmu jau gados – man ir pāri 80. Saslimu – ģimenes ārste konstatēja kakla iekaisumu, lika dzert antibiotikas, kas tomēr nepalīdzēja. Tad mani nosūtīja pie kakla ārsta, kas veica analīzes, un izrādījās, ka vainojama sēnīšu infekcija. Ārsts izrakstīja citas zāles, un tagad esmu vesels. Vai tiešām pie saslimšanas vainojama pazeminātā imunitāte?” Oļģerts Rīgā

Atbild klīnikas “Headline” otorinolaringologs Kaspars Peksis: “Tas, ka sēnīšu infekcija pārņem rīkli vai mutes dobumu, ir nelabvēlīgu apstākļu summa, tādēļ ģimenes ārsts to var uzreiz nesaprast un nesāk adekvātu ārstēšanu. Taču arī diagnoze “sēnīšu infekcija” ne vienmēr mēdz būt pareiza, pat ja uztriepē, kas paņemta no kakla, tiek atklāta sēnīšu klātbūtne. Rīklē sastopami apmēram 200 dažādi mikroorganismi. Varbūt sēnītes nemaz nebija tās, kas izraisīja iekaisumu.

Sēnītes ir daļa no cilvēka dabiskās mikrofloras, tās dzīvo uz ādas, rīklē, deguna dobumā. Tās atrodas līdzsvarā, ko reizēm var izjaukt milzīgi pārdzīvojumi, slimība, stress, kā arī antibiotiku lietošana. Sēnīšu infekcija rīklē var nokļūt arī no ārienes, piemēram, ar netīrām rokām. Rīkles iekaisums, kura iemesls ir sēnīšu pārmērīga savairošanās, tomēr ir samērā reta parādība. Šāds iekaisums mēdz būt cilvēkiem ar ļoti novājinātu imūno sistēmu, piemēram, AIDS slimniekiem, onkoloģiskiem pacientiem pēc staru terapijas, taču var būt arī gados veciem cilvēkiem ar zemu imunitāti.

Sēnīšu infekcijai raksturīgs bālgans gļotādu aplikums, kas atgādina angīnu, var būt arī izčūlojumi mutes gļotādā. Ja to ārstē ar antibiotikām, pacientam kļūst vēl sliktāk. Tā ir lokāla infekcija. Ja pacientam sāp kakls, bet pašsajūta kopumā ir laba, visticamāk, tā ir sēnīšu infekcija, ko ārstē ar pretsēnīšu līdzekļiem. Ja pacientam ne tikai sāp kakls, bet arī ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, vājums, visticamāk, tā ir bakteriāla infekcija.

Taču 50 – 70% pacientu, kuri sūdzas par kakla sāpēm, ir gastroezofageāla atviļņa slimība, kad kuņģa skābe nonāk rīklē, kairinot un bojājot gļotādu, bet tas savukārt ļauj savairoties sēnītei.

Ja pacienta kakla sāpju iemesls tiešām ir sēnīšu infekcija, vajadzētu līdz galam noskaidrot, kādēļ tā uzliesmojusi – slimības, novājinātas imunitātes vai varbūt gastroezofageāla atviļņa dēļ.”

Fakti

Visbiežākie kakla iekaisuma un sāpju cēloņi:

* Vīrusi – adenovīruss un rinovīruss (īpaši bērniem). Adenovīrusu infekcijai raksturīgas iesnas, rīkles gala apsārtums, mandeļu iekaisums, konjunktivīts, rinovīrusu infekcijai – šķaudīšana, skrāpēšanas sajūta kaklā, apgrūtināta elpošana caur degunu, sauss klepus un balss aizsmakums.

* Baktērijas – ne tikai streptokoki un stafilokoki, bet arī difterijas baktērija.

* Sēnītes – no to izraisītām kakla infekcijām bieži cieš bērni un pieaugušie ar novājinātu imūno sistēmu.

* Kuņģa – barības vada atvilnis, kam raksturīgs kuņģa skābes izraisīts kakla gļotādas kairinājums, var izraisīt kasīšanās sajūtu un sāpes kaklā.

 

Pievienot komentāru