Bērni, Veselība

Kā īsti ārstēt klepu bērnam. Katram klepum citāda metode!

Foto: Shutterstock

“Vai bērnam drīkst dot pieaugušajiem paredzētos pretklepus līdzekļus? Tautas receptes un bērniem domātie sīrupi ir mazefektīvi.” Inga Ogrē

Saaukstēšanās gadījumā klepus ir ierasta kaite. Ja mazulis nupat sācis apmeklēt bērnudārzu, viņš var slimot bieži. Nav arī iemesla uztraukties, ja gados vecākiem bērniem saaukstēšanās un simptomi ilgst nedēļu.

Slimības sākumstadijā parasti ir sauss klepus, kas grūti pakļaujas ārstēšanai. Pediatre, bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe uzsver, ka no atkrēpošanas līdzekļiem šajā stadijā vēl nekādas jēgas nav, bet var izdarīt inhalācijas. Viņa brīdina, ka vienīgā inhalācija caur miglotāju vai nebulaizeru, ko drīkst lietot bez saskaņošanas ar ārstu, ir fizioloģiskais šķīdums jeb 0,9% nātrija hlorīds. Citas inhalācijas iespējamas, ja tās ieteicis ārsts.

Aptiekās nopērkamos klepu nomācošos līdzekļus R. Snipe bērniem neiesaka, jo tie nomāc klepošanas refleksu, nevis likvidē cēloni, turklāt var pasliktināt situāciju. Izņēmuma gadījumos, ja bērns stipri klepo un nespēj naktīs gulēt sausa, kairinoša klepus dēļ, konsultējoties ar ārstu, var apsvērt šādu līdzekļu lietošanu. Tomēr jāņem vērā, ka mazuļiem stāvoklis var pasliktināties, jo tie provocē bronhu sašaurināšanos jeb obstrukciju. Mitra klepus gadījumā šos līdzekļus vispār nedrīkst lietot!

Pediatre R. Snipe mudina vecākus sekot līdzi arī klepus izpausmēm. – Ja bērnam parādās rejošs klepus, tas var liecināt par laringītu – vīrusu izraisītu balsenes gļotādas tūsku. Laringīts var radīt pat ļoti smagus elpošanas traucējumus un prasa cita veida aprūpi un ārstēšanu, tāpēc nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Ja bērnam gada laikā bijis atkārtots klepus, kas ilgst vairāk par 2–3 nedēļām, jādodas pie pediatra vai ģimenes ārsta, lai izvērtētu veselības stāvokli un simptomus, kā arī ieteiktu piemērotu ārstēšanu.

Ja bērns slimo bieži un ilgstoši, ģimenes ārsts var nosūtīt bērnu pie pneimonologa vai alergologa, jo tās var būt pirmās vīrusu ierosinātas astmas izpausmes. Šajā gadījumā bērna veselības stāvoklim jāpievērš īpaša uzmanība.

Pievienot komentāru