Ārstēšana, Veselības politika

Radioloģijas tarifu aprēķināšanas metodiku izvērtēs atkārtoti

Foto - Shutterstock

Veselības aprūpes nozares uzņēmumu pārstāvjiem tiekoties ar veselības ministri Andu Čakšu, panākta vienošanās, ka tiks rīkota nozares profesionāļu un NVD tikšanās, lai atkārtoti izvērtētu jauno radioloģijas tarifu veidošanas metodiku, ziņo Veselības aprūpes un darba devēju asociācija. Jaunie tarifi var novest pie atalgojuma samazinājuma vispārējās ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas speciālistiem, kas nodrošina valsts apmaksātos radioloģiskos izmeklējumus. Tiek prognozēts, ka tas var radīt vēl lielāku radioloģijas speciālistu trūkumu Latvijā un radioloģijas izmeklējumu pieejamības samazināšanos, jo īpaši pacientiem mazpilsētās un lauku reģionos.

Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas (VADDA) valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds: “VADDA pārstāvju un veselības ministres tikšanās laikā panākta vienošanās par to, ka nepieciešams atkārtoti izvērtēt metodiku, pēc kuras tika aprēķināti jaunie diagnostiskās radioloģijas tarifi. Šobrīd nozares pārstāvju vidū pastāv pamatotas bažas, ka, izstrādājot jaunos tarifus, nav ņemtas vērā būtiskas izmaksu pozīcijas un tas var novest pie atalgojuma samazināšanās mediķiem, kuri pacientiem nodrošina valsts apmaksātos radioloģiskos izmeklējumus.”

Paredzams, ka tas visasāk varētu ietekmēt reģionus un mazpilsētas, kur jau līdz šim bija grūti atrast radiologus, kas būtu gatavi sniegt valsts apmaksātos radioloģijas izmeklējumus, pat saņemot lielāku darba samaksu par līdzšinējos tarifos paredzēto. Savukārt šobrīd, kad tarifs datortomogrāfijai ir samazināts par vairāk nekā 50%, ārsti un radiologu asistenti sāk atteikties strādāt. Jau tagad ir skaidrs, ka medicīnas personāla trūkuma dēļ samazināsies pieejamība ultrasonogrāfijas pakalpojumiem Olainē, Tukumā, Talsos, kā arī citās Latvijas pilsētās. Samazināsies arī ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas izmeklējumu pieejamība Rīgā.

“Vienojāmies ar veselības ministri, ka tiks veikts monitorings un sekosim līdzi situācijai. Jūtam, ka medicīnas darbinieku vidū pieaug spriedze un neapmierinātība saistībā ar zemo atalgojumu. Tāpēc ļoti ceram, ka izdosies vienoties par radioloģijas tarifu pārskatīšanu, lai tuvinātu tos reālajām izmaksām un, vēlākais, nākamgad radiologi varētu cerēt uz atbilstošu atalgojumu. Veselības ministrija jau iepriekš ir ieklausījusies veselības aprūpes nozares pārstāvju priekšlikumos, un mums ir izdevies vienoties par tarifu paaugstināšanu rentgena, kā arī magnētiskās rezonanses izmeklējumiem. Tāpēc ceram, ka arī jautājumā par ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas tarifiem tomēr izdosies novērst ārstu atalgojuma kritumu un pakalpojumu pieejamības samazināšanos,” uzsver M. Rēvalds.

3 Komentāri

  1. gribēju pierakstīties pie ginekologa. Poliklīnikā pateica, ka no 10.maija pieraksts uz jūliju. Tas nav tas gadījums, kad profilaktiski vari gaidīt kaut pusgadu. Yātad- meklē maksas pakalpojumu par 18 vai 22 eiro un tiec pie speciālista kaut vai rīt. Bet pētot statistiku, redzam, ka ārstam jau nav nemaz tāds noslogojums un pieprasījums tik liels pēc viņa pakalpojumiem, ja reiz pat Dubultu poliklīnikā ginekologs pieņem 1 x nedēļa 2-3 stundas. Tā nu veidojās tās garās rinda, kas dažam labam var būt nokavētas…

  2. Varbūt sauksim visu savos vārdos, Latvijā par ārstu var izmācīties tādi cilvēki kuriem senči kādreiz audzējuši puķes un dotajā brīdī ir pusmilionāri. Līdz ar to šie jaunizceptie ārsti ir varbūt zinoši, bet tie nav ārsti ar sirdi. Es sen jau esmu gatava dzīvot tik cik nu liktenis lēmis un pat necenšos šos izlutinātos cilvēkus apgrūtināt ar savām problēmām. Traucēt mazturīgam cilvēkam turīga cilvēka atvasi ir dziļi nepieklājīgi Latvijā. Tādēļ, lai cik liela būtu alga esošiem mediķiem – tā būs mazasalīdzinājumā arvecāku sazaktiem milijoniem. Civēki, kuri sirdī ir ārsti, nevar Latvijā izmācīties šo profesiju, arīne par zobārstiem. Visa tā sistēma Latvijā ir pilnīgā dir….

Pievienot komentāru