Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Vai, kāds zilums! Kā palīdzēt tūlīt, kā aprūpēt vēlāk?

Ilustrācija - Daina Vīķele

Atpūšoties un svinot nereti tiek gūtas dažādas traumas. Reizēm vairāk nekā sāpes uztrauc zilums, kas atsegtā ķermeņa vietā ir labi pamanāms. Kā tāds iesi uz darbu?

Asinsizplūdums jeb, kā to dēvē sadzīvē, zilums rodas, sasitot, saspiežot vai citādi traumējot ādu, ja bojāti asinsvadi un asinis izplūdušas zemādas audos. Visātrāk tas veidojas vietās, kur āda ir labi apasiņota, maiga, ar plānu muskuļu slāni, kas amortizē triecienu, un tuvu kaulam, kā tas ir ap acīm. Zilumam piemīt tendence izplatīties, piemēram, ja saņemts trieciens pa pieri, tas mēdz notecēt uz leju, tādēļ nākamajā vai aiznākamajā dienā parādās tumšs plankums ap acīm.

Pēc ilgstošas uzturēšanās saulē, ja uzņemts maz šķidruma, toties lietoti grādīgi dzērieni, asinsizplūdums mēdz veidoties izteiktāks nekā parasti. Sākumā tas ir sarkans, bet vēlāk, asinīm sadaloties, kļūst zilgans, violets, zaļdzelteni brūns un izzūd apmēram divu nedēļu laikā.

Lai arī kā negribētos doties pie ārsta, nopietnas traumas gadījumā bez speciālista palīdzības neiztikt. Dakterim, lai noskaidrotu diagnozi un ieteiktu labāko ārstēšanās veidu, svarīgi zināt, kā un kad trauma gūta, taču nereti vīri cenšas slēpt, ka notikusi skarbāka attiecību skaidrošana. Ja konfliktā iesaistītais apskādēts nopietnāk, tiek informēta policija un pārbaudīts alkohola daudzums asinīs. Tad nu tiek izdomātas dažādas versijas – stāsta, ka nokrituši pa trepēm, paslīdējuši vannas istabā uz flīzēm, atsitušies ar galvu pret lāpstas kātu. Rodoties aizdomām, ka pacients melo, viņu nopietni izmeklējam, stāsta traumatologs Mārcis Jēgers.

Lieka piesardzība nekaitēs

Kurš gan nezina – lai negūtu traumu, ir prātīgi izvairīties no attiecību skaidrošanas reibumā. Tāpat arī nevajadzētu pārvērtēt savus spēkus, piemēram, ceļot divas meitenes uzreiz, lai to iemūžinātu fotogrāfijā. Šādas situācijas nereti beidzas ar paklupienu zālē – ceļa locītavas sastiepumu, krustenisko saišu plīsumu vai pat kaulu lūzumu.

Vīri mēdz lauzties, celt prāvu akmeni vai velt bluķi – sākumā nejūt, ka noticis kas slikts, taču pēc laika parādās zilums, jo ieplīsis muskulis, locītavas saite vai cīpsla.

Ja nav nepieciešama darba nespējas lapa, daudzi pie ārsta neiet, kamēr sieva neaizved. Tomēr, notiekot kam nelāgam, labāk būtu to darīt uzreiz, kaut gan pašam šķiet, ka nav tik traki. Piemēram, brūci vislabāk sašūt sešu līdz astoņu stundu laikā, jo vēlāk nāksies izgriezt tās malas. Jārēķinās arī, ka tajā var iekļūt infekcija un rasties citi sarežģījumi. It īpaši, ja līksmots jau vairākas dienas un organisms ir novājināts, brīdina dakteris Jēgers.

Gadās, ka, turpinoties Jāņu vai citām svinībām, cietušo iesēdina šūpuļkrēslā un aptekalē, taču pēc dažām dienām, kad jādodas uz darbu, izrādās, ka viņš joprojām nespēj noturēties uz traumētās kājas, jo ir lauzta potīte. Atlabt varētu ātrāk, laikus vēršoties pie ārsta.

Pievienot komentāru