Bērni, Veselība

Vecāki grib, lai bērni saslimst! Arī Latvijā rīko “vējbaku ballītes”

Foto - Fotolia/ Per Boge

Dažkārt vecāki mēdz apzināti inficēt savus mazos bērnus ar vējbakām, jo uzskata, ka tādējādi izdara labu darbu – bērni agrīni izslimo šo lipīgo slimību un iegūst imunitāti. Tiekot rīkotas pat īpašas “vējbaku ballītes” – uzzinot, ka kādā ģimenē bērns saslimis, citi vecāki speciāli ved savas atvases ciemos, pat grupās, tādējādi inficējot daudzus bērnus vienlaikus. Par šādu rīcību šonedēļ tika runāts diskusijā “Vakcinācija Latvijā – atbildīga rīcība vai mīti?”, kurā piedalījās virkne medicīnas jomas speciālistu.

“Vējbaku ballītes diemžēl joprojām ir populāra tradīcija,” pastāstīja „Māmiņu kluba” vadītāja Sandija Salaka. “Vēl vakar kāda mana draudzene teica – ļoti labi, ka viens bērns bērnu dārzā ir saslimis ar vējbakām. Viņai ir otrs mazulis – gadu vecs. Viņa ļoti cerot, ka saslims arī viņš. Kam ir jābūt māmiņas galvā, lai speciāli gribētu bērnu “saslimdināt”?”

Par vējbaku ballītēm kā izplatītu parādību zināja teikt arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska – tādas notiekot daudzās pasaules valstīs, arī Latvijā. “Pie mums tas nav masveidīgi, drīzāk – epizodiski,” viņa pauda. “Doma ir tāda – labāk bērnu “saslimdināšu”, lai viņš ir pārslimojis un izveidojas imunitāte. Taču nekad nav iespējams paredzēt, kā kuram slimība noritēs, vai nebūs smagu komplikāciju. Slimībai var būt neprognozējamas sekas, tāpēc patiesībā tas ir noziegums – mērķtiecīgi kādu inficēt.”

Pret vējbakām var potēties

Latvijā kopš 2008. gada potēšana pret vējbakām ir ietverta obligātajā imunizācijas kalendārā. Pašlaik sasniegtais vakcinācijas aptveres līmenis pret šo slimību ir 82,3%, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Speciālisti to vērtē kā samērā labu rezultātu, taču atzīmē tendenci: sabiedrības attieksme pret nosacīti jaunajām vakcīnām, ko nodrošina par valsts naudu, – pret vējbakām, pneimokoku infekciju un cilvēka papilomas vīrusu – ir salīdzinoši atturīgākā nekā pret “klasiskajām” (difteriju, stingumkrampjiem vai tuberkulozi): no pirmajām mēdz atteikties līdz pat 6% vakcinējamo bērnu vecāku, no otrajām – līdz 3%, pastāstīja SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Kopš bērnus vakcinē pret vējbakām, saslimstība ar tām ir ievērojami samazinājusies, kolektīvā imunitāte ir labā līmenī. Tas nozīmē, ka arī nevakcinēti bērni var nesaslimt, taču iespēja inficēties pastāv. “Tas var notikt tad, kad cilvēks to negaida,” pauda J. Pereveščikovs. “Cilvēks jau būs pusaudzis vai pat pieaugušais un, piemēram, brauks uz ārzemēm vai būs kāds cits svarīgs dzīves notikums, un pēkšņi – vējbakas! Tādi gadījumi ir – zvana cilvēki un saka: vienam bērnam vējbakas ir, otram nav, mums ir ceļazīme uz Turciju, mēs gribam braukt! Ko mums darīt?”

9 Komentāri

 1. Pret vējabakām var potēties??? un PAR TO PPUBLISKI REKLAMĒ KUR??? Nekur! un tādēļ arī slimdina te trakas mātes visus!!!!
  Atceros, kad pati pārslimoju, man bija 6 gadi. Tas bija tāds masveida vējabaku sprādziens, ka Viss ‘dārziņš bija zem karantīnas? Iedomājieties? Viss, ar Visām grupiņām, sākot no pašiem mazākajiem, beidzot ar pirmsskolas audzēkņiem…
  Ak, ja toreiz būtu vakcīna….

  Bērnudārzos pie sienām derētu info lapiņas, kurās ir pastāstīts, pret kādām slimībām ir vakcīnas!!!

  1. Labi, ka bērniem
   nebija nekādu komplikāciju. Vējbakas ir smaga slimība, pie tam arī ļoti mokoša. Viena no komplikācijām ir trombocitopēnija – kad bojājas kaulu smadzenes un neizstrādājas trombocīti.
   Ja Jums patīk šādi apdraudēt savus bērnus – uz priekšu, dikti mīlošā māt…

   1. Nevajag pļurkstēt. Mums pat bērnu ārsts ieteica nevakcinēt, jo ja izslimos dabīgi , iegūs imunitāti uz mūžu, bet par vakcīnām to nevar teikt. Ja tā būtu tik smaga slimība, tad neviens ārsts neko tādu neieteiktu.

  2. Cilvēku stulbumam nav robežu! Kā var iedomāties pakļaut bērnu mocībām un riskam? Ja runājam tikai par sulojošajiem, šausmīgi niezošajiem izsitumiem, kurus sakasot var palikt rētas, bet kur nu vēl tās briesmas, kas nav ar aci saredzamas un slēpjas kaut kur mazajā ķermenītī. Šitie potēšanās pretinieki jau sāk zaudēt prātu.

 2. Citāts no http://www.maminuklubs.lv/bebitis/20121031-87481-vakcine-pret-vejbakam/: “Pašreiz vakcinācijas kalendārā nav paredzēta revakcinācija pret vējbakām, tomēr kā rāda pētījumi, tai būtu jābūt, lai vakcīna būtu efektīva. “Par vējbaku revakcināciju valsts imunizācijas padome runā, ir pausti arī bērnu infektologu viedokļi. Bērni, kurus sāka vakcinēt, ir 5 gadus veci, viņus būtu jārevakcinē. Pētījumi rāda, ka pietiek arī, ja bērnus revakcinē 11 gadu vecumā,” stāsta infektoloģe uzsverot, ka par spīti tam, ka patlaban vecākiem pašiem jāatrod līdzekļi revakcinācijai, pastāv cerība, ka Veselības Ministrija radīs iespēju darīt visu, lai rota un vējbaku vakcīnas tiktu iekļautas valsts imunizācijas plānā.

  Jautājums- un kas notiks,ja revakcinācijas nebūs? Vai vecāki ir informēti,ka bērniem ir nepieciešama vējbaku revakcinācija un ka tā jāveic šobrīd par savu naudu? Un, ja nu revakcinācija netiks veikta un pieaugušo vecumā šīs vienas potes iedarbība būs jau beigusies, un viņi saķers vējbakas? Kas tad uzņemsies atbildību? Pieaugušiem slimot ar vējbakām, kā zināms, ir ļoti bīstami, krietni bīstamāk kā bērnībā. Bērnībā izslimojot, iegūst imunitāti uz mūžu…
  Neesmu pret potēm, bet esmu par GODĪGUMU, skaidrām atbildēm, paskaidrojumiem, arī godīgiem brīdinājumiem, nevis vecāku baidīšanu un aklu vakcīnu reklāmu!

 3. Tur jau tas joks, ka slimība bērnībā nav īpaši smaga, taču pieaugušo vecuma, kad vakcīna vairs nedarbojas, gan mēdz noritēt ļoti smagi.
  To jau neviens nepasaka, ka tieši tā ir liela iespēja saslimt pieaugušo vecumā.

Pievienot komentāru