Ārstēšana, Citas slimības

Ko iesākt ar slinku gremošanu
. Un receptīte labākai zarnu darbībai

Foto - Shutterstock

Visbiežākais kūtras zarnu darbības un aizcietējumu iemesls ir neveselīgs dzīvesveids, piemēram, mazkustīgs dzīvesveids un uzturs, kurā maz šķiedrvielu, taču to var izraisīt arī dažādas slimības, medikamenti vai pat neierasti apstākļi.

Parasti barība no kuņģa līdz resnajai zarnai nokļūst vidēji divu trīs stundu laikā, bet cauri tievajai un taisnajai zarnai ceļo no divām līdz piecām dienām. Speciālisti uzskata, ka par normālu zarnu darbību liecina regulāra vēdera izeja, kas var būt robežās no trim reizēm dienā līdz pat reizei trijās dienās. “Tomēr, ja zarnu darbība rada diskomfortu, sāpes un pūšanos, tas nav normāli pat tad, ja vēdera izeja notiek reizi dienā,” uzsver gremošanas slimību centra “Gastro” gastroenterologs Mārcis Leja.

Kūtras zarnu darbības pamatā var būt gan slikta zarnu motorika, tas ir, zarnas kontrakcijas ir vājas un gausas, tādēļ saturs pa tām pārvietojas ļoti lēni, gan apgrūtināta zarnu iztukšošanās. Turklāt bieži vien abas problēmas noris vienlaikus un ir savstarpēji saistītas. Mēdz būt iedzimta nosliece uz kūtru zarnu darbību. To biežāk pārmanto pa sieviešu līniju.

Uzmanīgam jākļūst tad, ja zarnas, kas visu laiku darbojušās normāli, pēkšņi sākušas slinkot, it īpaši, ja tam pievienojas arī citi simptomi, piemēram, svara zudums, asins piejaukums fēcēs. Īpaši piesardzīgiem jābūt cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma, jo izmaiņu iemesls var būt kāda nopietna slimība, tostarp ļaundabīgs zarnas audzējs. Tādos gadījumos noteikti jāvēršas pie ārsta un jāveic izmeklējumi, piemēram, kolonoskopija.

Kūtru zarnu darbību var izraisīt arī tādas gremošanas sistēmas slimības kā čūlas un žultsakmeņi, endokrīnās vai neiroloģiskās saslimšanas (cukura diabēts, hipotireoze, Pārkinsona slimība, insults), ilgstošs gulošs stāvoklis, antidepresantu, nomierinošo līdzekļu, dzelzs preparātu vai dažu citu medikamentu lietošana.

Aizcietējumos var iedzīvoties, ilgi atliekot vajadzību apmeklēt tualeti vai atrodoties neierastā vidē, piemēram, ārzemju ceļojumā. Tomēr visbiežāk zarnām liek slinkot sēdošs dzīvesveids un pārāk daudz rafinētu, no šķiedrvielām attīrītu pārtikas produktu lietošana uzturā.

Lai izmeklētu zarnu darbības ātrumu, pacientam vairākas dienas pēc kārtas jānorij kapsulas ar marķieriem, kuru pārvietošanos pa zarnām novērtē, veicot vēdera dobuma rentgenoloģiskos uzņēmumus. Ja līdz piektajai dienai izvadīti mazāk par 80% marķieru, bet atlikušie izkliedēti pa visu resno zarnu, pacientam ir kūtra zarnu darbība, bet, ja tie atrodas taisnajā zarnā, – zarnas tukšošanās problēmas. Šo izmeklējumu sauc par resnās zarnas tranzīta laiku.

Taisnās zarnas tukšošanos pārbaudei veic defekogrāfiju. Divas stundas pirms izmeklējuma pacients iedzer kontrastvielu, pēc tam saņem klizmu, lai iztukšotu taisno zarnu. Vēdera izejas process tiek uzņemts rentgena attēlos, kas ļauj izvērtēt muskuļu darbību, kuri to koordinē.

Uzziņa


Kā uzlabot zarnu darbību 


* Veselam cilvēkam dienā ar uzturu jāuzņem 30 – 35 g ūdenī nešķīstošo un šķīstošo šķiedrvielu (3:1). Ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas, kas resnajā zarnā sadalās tikai daļēji, veicina zarnu peristaltiku jeb saraušanos. Īpaši daudz to ir kviešu klijās, linsēklās, pilngraudu produktos. Abu veidu šķiedrvielas satur arī augļi un dārzeņi, rieksti, pākšaugi.

* Dienā jāapēd 15 – 40 g kliju, sākot ar ēdamkaroti (5 g), devu pakāpeniski palielinot. Uz katru ēdamkaroti kliju noteikti jāizdzer glāze ūdens vai tējas, bet visas dienas laikā – ap 2,5 l šķidruma.

Pievienot komentāru