Ārstēšana, Citas slimības

Tikai reklāmās sēnītes izārstē ātri


Foto - Shutterstock

“Pēc naga traumas man attīstījās sēnīšu infekcija. Veselu gadu divreiz dienā lietoju dažādas zāles. Brīžiem šķita, ka kļūst labāk, taču tā atkal atjaunojās. Kāpēc neizdodas izārstēt nagu sēnīti? Varbūt nozīme tam, ka man netika veikti izmeklējumi?”
 Baiba B. Jūrmalā

Atbild Latvijas Jūras medicīnas centra dermatoloģe Aija Rajevska: “Lielākoties ārsts nagu sēnīti var diagnosticēt, neveicot izmeklējumus. Tā kā līdzīgi bojājumi var būt arī citu slimību gadījumā, nereti izdara naga virsmas nokasījuma mikroskopisko pārbaudi vai mikrobioloģisko uzsējumu. Sēnītes suga jāprecizē tikai atsevišķos gadījumos, jo mūsdienīgajiem ārstniecības līdzekļiem ir plašs darbības spektrs un tie efektīvi iznīcina gandrīz visas.

Rūpīgi lietojot zāles un atbilstoši kopjot nagus, sēnītes iznīdēšana ilgst vismaz deviņus vai pat vairāk mēnešus. Reklāmas, kurās apgalvo, ka sēnīte pazudīs jau pēc nedēļas, ir maldinošas. Taču – jo ātrāk infekciju sāks ārstēt, jo vieglāk tā padosies.

Tikai ar ārīgiem līdzekļiem – pretsēnīšu šķīdumiem un nagu lakām – var palīdzēt, ja bojājums izplatījies ne tālāk kā līdz naga pusei. Ja tas skāris visu nagu, tad jālieto arī tabletes, iepriekš veicot asins bioķīmiskās analīzes, lai izvērtētu, vai aknu un nieru stāvoklis to pieļauj. Zālēm var nebūt gaidītā efekta, ja cilvēkam ir vāja imunitāte. Turklāt, lai ārstēšana būtu veiksmīga, svarīgi apmeklēt pēdu aprūpes kabinetu, kur noņems bojāto naga daļu. Ārstnieciskā nagu laka jālieto līdz pat jaunā naga ataugšanai. Atkarībā no lakas veida tā jāuzklāj katru dienu vai reizi nedēļā.

Svarīga apavu dezinficēšana, izmantojot nevis etiķi, kā to cilvēki mēdz darīt, bet speciālos dezinficējošos līdzekļus. Kaut arī etiķis rada skābu vidi un kavē sēnīšu vairošanos, taču sporas var pārdzīvot nelabvēlīgus apstākļus un turpināt vairoties.

Jo cilvēks vecāks, jo grūtāk sēnīti izārstēt. Tomēr nevajag padoties, lai ar savu infekciju neapdraudētu apkārtējos. Ar laiku var rasties ādas apasiņošanas traucējumi un iekaisums. Sēnītes vielmaiņas produkti, uzsūcoties organismā, mēdz izraisīt alerģisku reakciju.

Der atcerēties, ka liela nozīme sēnīšu infekcijas izcelsmē ir nepietiekamiem higiēnas paradumiem, taču arī pārlieku cītīga mazgāšanās ar neatbilstošiem līdzekļiem, iznīdējot normālo mikrofloru, var veicināt sēnīšu savairošanos.”

Uzziņa


 Ja ārstēšana pacietības vai līdzekļu trūkuma dēļ pārtraukta, nagu ieteicams profilaktiski apstrādāt ar 10% (nevis 5%) joda preparātu (tā iegādei nepieciešama ārsta recepte) vai arī ar betadīnu, kas ir 7% sintētisks joda preparāts ar ilgstošu, mazāk kairinošu iedarbību, bet izteiktākām dezinficējošām īpašībām.

Pievienot komentāru