Ārstēšana, Citas slimības

Arī latviešu neiroloģe liek cerības uz jaunajām zālēm multiplajai sklerozei

Foto-Fotolia/decade3d

Autore: Ilona Noriete, speciāli Veselam.lv

Nule kā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde reģistrējusi pirmās un šobrīd vienīgās zāles primāri progresējošas multiplās sklerozes ārstēšanai – vienas no šīs smagās un hroniskās slimības formām ar vislielāko invaliditātes risku. Tāpat tās ir paredzētas arī remitējoši recidivējošas slimības formas ārstēšanai. Jau visai drīz zāles būs pieejamas arī Latvijā, tāpēc ikviens ar multiplo sklerozi sirgstošais par tām aicināts jautāt savam ārstējošam neirologam. Multiplās sklerozes centra vadītāja, Latvijas Jūras medicīnas centra neiroloģe Jolanta Kalniņa stāsta, kādas var būt multiplās sklerozes formas un kam var palīdzēt jaunais medikaments.

 

Dažādas izpausmes

Pēc neiroloģes Jolantas Kalniņas stāstītā, MS ir hroniska iekaisīga demielinizējoša slimība, kas skar centrālo nervu sistēmu, kā arī redzes nervu. Demielinizējoša nozīmē stāvokli, kad rodas mielīna bojājums ap nervu šķiedrām galvas un muguras smadzenēs, veidojot perēkļus. Tas, kāpēc tā notiek, vēl līdz galam nav noskaidrots.

MS uzskatāma par autoimūnu slimību, kur pats organisms „uzbrūk” savai nervu sistēmai, līdz ar to veidojas neiroloģiski traucējumi.

Slimības izpausmes ir dažādas. Ne velti tēlaini mēdz teikt, ka tai ir neskaitāmi daudz seju. Biežākie simptomi, kas vispirms parādās, ir redzes pasliktināšanās, kas raksturojas ar pazeminātu un miglainu skatījumu. Nereti ir jušanas traucējumi vienā vai vairākās ķermeņa daļās – tie līdzīgi tirpšanas sajūtai. Tāpat viens no simptomiem var būt kustību pavājināšanās ar roku, arīdzan kāju nevarību. Retāk slimība var sākties ar viegliem atmiņas vai urinācijas traucējumiem.

No vieglas formas līdz smagai

„MS izpausmes un smaguma pakāpes var būt dažādas,” savu skaidrojumu turpina daktere Jolanta Kalniņa. „Vismaz 85% gadījumu slimība sākas ar recidivējoši – remitējošu norisi, kad ir paasinājumi ar konkrētu simptomātiku, un tad šīs slimības izpausmes mazinās un pat pāriet. Jāatzīst arī tas, ka aptuveni desmitajai daļai slimība norit pavisam viegli, kad starp paasinājumiem ir vairāk nekā desmit gadi, – šie pacienti ietilpst tajā kategorijā, kuriem ir labvēlīgi noritošā MS. Bet uz to nevajag paļauties, jo sākotnēji labvēlīgi noritoša slimības forma ne vienmēr var norādīt arī uz turpmāk labvēlīgu norisi.

Recidivējoši-remitējoša slimības forma ir tāda, kad novēro paasinājumus, bet kuriem pēc tam seko remisijas (miera) periods, kad nav simptomātikas. Taču vairumā gadījumu ar laiku arī šiem pacientiem attīstās sekundāri progresējošā slimības forma, kad vairs nav remisijas, bet lēnām novēro slimības progresējušu norisi.

Jāatzīst, ka desmitajai daļai pacientu ir primāri progresējošā forma, kad jau no sākuma izpaužas slimības attīstība bez remisijām.”

Pievienot komentāru