Psiholoģija, Stress un depresija

Atklāta draudīga saistība starp pavasara ziedputekšņu alerģiju un pašnāvībām

Foto - Shutterstock

Ziedputekšņi var izraisīt iekaisumu, kas veicina impulsīvu, pašnāvniecisku rīcību, liecina jauna pētījumu dati.

Savas karjeras sākumā Merilendas Universitātes psihiatrijas profesors Teodors Postolašs ievēroja īpatnēju tendenci, kas laiku pa laikam parādās pētījumos par pašnāvībām, vēsta resurss “theatlantic.com”. Dažādos gadu desmitos un atšķirīgās valstīs pašnāvības vasaras sākumā notiek biežāk nekā citos gadalaikos.

Šobrīd Postolašs un arī citi pētnieki jau ir pārliecināti, ka atklāta savdabīga saikne starp sezonu un suicīdu: ziedputekšņu izraisītās alerģijas.

Jau 2005. gadā Postolašs un viņa kolēģi atklāja, ka jaunu sieviešu pašnāvību skaits dubultojas ziedputekšņu sezonas augstākajā punktā, bet vecāku sieviešu pašnāvības pat četrkāršojās.

Pagājušajā gadā pētnieki Teksasā izdarīja līdzīgu secinājumu, ka sieviešu pašnāvību mēģinājumi Dalasas reģionā pieauga līdz ar ziedputekšņu paaugstinātu izplatību.

Savukārt šā gada martā izdevumā “Environmental Research” publicēts raksts vēsta, ka paaugstināts ziedputekšņu daudzums gaisā palielina sieviešu pašnāvību skaitu Tokijā – tas nozīmē, ka šī drūmā tendence skar visdažādākās kultūras.

“Domāju, ka tas norāda uz spilgti izteiktu saistību starp alerģisko rinītu un garīgo veselību,” izteicies integratīvās fizioloģijas profesors Kristofers Lovrijs, kurš strādā Denveras Universitātē.

Daudzi alerģijas pacienti varētu apgalvot, ka tās uzliesmojuma periodā, kad gļotādas ir iekaisušas un elpošana apgrūtināta, viņi ir gatavi mirt – tik nepatīkamas ir šīs sajūtas. Dažos Postolaša pētījumos patiešām atklāta saikne starp alerģijas simptomiem, agresiju un garastāvokļa traucējumiem.

Bet šķiet, ka šo saistību neizraisa tikai sliktā pašsajūta alerģijas simptomu dēļ. Pētnieki pieļauj, ka to veicina arī iekaisuma procesu ķēdes reakcija, ko organismā izsauc alergēni.

Pievienot komentāru