Dzīvesveids, Padomi

Kola, soda, alus… Tautas līdzekļus vēdera kaitēm komentē Anatolijs Danilāns

Danilans_leta_Ieva_Luka_3

Jautājam gastroenterologam Anatolijam Danilānam, vai un pret “vēderkaitēm” palīdz tautāt iecienīti līdzekļi.

Ja kuņģis streiko, der iedzert kādu glāzi alus.

Alus ir slikts! Ne jau inde, bet nav ieteicams ar to pārspīlēt. Pirmkārt, no alus var uzbaroties, tas satur diezgan daudz kaloriju. Šajā dzērienā ir rūgtvielas, kas labi der apetītes stimulēšanai. Taču, ja cilvēks jau tā ir apaļīgs, tātad visdrīzāk ar labu ēstgribu, kāpēc to vēl vairāk veicināt?

Otrkārt, alus ir alkohols. Un lai neviens necenšas iestāstīt pretējo! Tātad, ja kādam ir ģenētiska nosliece uz alkoholismu, šo pārmantoto slimību, alus var sekmēt sasirgšanu.

Lai tiktu galā ar kuņģa kaitēm, labi palīdz dabas līdzekļi: svaigu kartupeļu sula, jēla ola, linsēklas, ķirbju vai smilts-
ērkšķu eļļa, Tibetas sēnes dzēriens, ceļmallapas sēklas…

Tie visi ir mīti. Kad biju jauns ārsts un nebija iedarbīgu zāļu, ieteicu pacientiem rīvēt kartupeļus un dzert to sulu. Taču tupeņu sulai un citiem šeit minētajiem līdzekļiem nav ārstējošas ietekmes. Drīzāk palīdz psihoterapeitiski – ja to draņķi izdodas ar godu iedzert, no tā vien kļūst labāk… Mūsdienās ir daudz efektīvāki līdzekļi, medikamenti, kas palīdz labāk.

Dedzināšanas un graušanas sajūtu labi novērš soda, taču tā kaitē kuņģim.

Ne tik sen šādi domāja pat mediķi: dzeramā soda grauž kuņģi. Taču tas nav pierādījies. Ja kāds sodu lieto šad tad un pēc tam labāk jūtas, lai turpina mierīgs. Ir pat vienalga, vai balto pulverīti iejauc ūdenī vai uzēd tāpat, uzraujot virsū šķidrumu.

Dzeramā soda patiesi palīdz mazināt simptomus. Taču – tā neārstē nevienu kuņģa slimību!

Ja ir caureja, labi palīdz kola.

Kad moka skrejamais, bīstamākais ir tas, ka cilvēks zaudē šķidrumu un sāļus – sāk trūkt kālija, kalcija, hlora, nātrija sāļu. Šo trūkumu nav iespējams kompensēt ar ūdens vai tējas pastiprinātu uzņemšanu.

Pirms 30 gadiem zinātnieki veica svarīgu atklājumu – zaudēto var iedabūt organisma asinsritē, ja lieto sāļu un glikozes savienojumu. Šie svarīgie elementi uzsūcas tikai tad, ja klāt ir glikoze. Kola satur glikozi, tātad varētu palīdzēt. Tomēr efektīvāks un lētāks ir aptiekā nopērkams speciāls pulveris, piemēram, rehidrons. To atšķaida un dzer, kompensējot zaudētos sāļus.

 

logo-36

18 Komentāri

  1. nezinu kā tur ir ar tiem medikamentiem, bet mūsu vecmāmiņas gan zināja gandrīz pret katru kaiti kādu tējiņu vai zālīšu maisījumu un nedomāju, ka tas bija tikai placebo..

  2. Kartupeļu sula man dažās dienās izārstēja gastrītu, kad gaidīju mazo un negribēju lietot ķīmiju. Biju apēdusi nesvaigu kotleti sabiedriskajā ēdināšanā.

    1. Vairāk kusties! Zem guļoša akmens pat ūdens netek.Katru dienu nostaigā 5km vidēji ātrā solī un vēders izies kā pulkstens.Atsakies no bulciņām un saldumiem.

  3. Ļoti interesanti par to sodu ar sodu un etiķa sajaukumu iesaka attīrīt aizsērējušas kanalizācijas trubas un šeit ārsts iesaka dzērt lai palīdzētu kuņģa vainām BET KĀ TAD AR ĶĪMIJU IR ĪSTENĪBĀ kuņģī ir skābe un soda ir sārms ja skābe satiekas ar sārmiem notiek reakcija kas šūmējas un izēd gļotādu VAI BŪS RIKTĪGI SĀPOŠAM KUNĢIM DZERT SODU dabūsim čūlu

  4. man reizem sap kungis tad izdzeru kadu litru tiru neatskaiditu jeb kuru dabigu skabu sulu un tad ilgu laiku miers domaju ka skabe par maz

Pievienot komentāru