Bērni, Pusaudži

Kāpēc viņas par to klusē… Mātes, kurām sit pusaugu bērni

Foto - Fotolia/ Marcin Sadlowski

Šī ir viena no tēmām, par kuru visu laiku atlieku rakstīšanu. Vajag rakstīt? Jā, bez šaubām. Tas ir tik svarīgi. Uzrakstīšu. Bet… ne šoreiz – kaut kad pēc tam. Bet tagad – kaut ko jautrāku. Tomēr atlikt nevar bezgalīgi. Tā raksta psiholoģe Katerina Murašova, atklājot diezgan biedējošu tēmu – pusaudžu fiziskā agresija pret vecākiem.

..Pie manis uz pieņemšanu atnāca neliela auguma sieviete, kārtīgi ģērbusies – tā, ka nelec acīs. Bija grūti noteikt viņas vecumu – it kā ne veca, nav pat sirmu matu. Zem acīm zili riņķi. Atnāca viena.

– Atvainojos, es pie jums pierakstījos ar dēlu, gribēju, lai viņš ar jums parunātu, bet viņš, kad jau bija jānāk, kategoriski atteicās: “Neiešu, to vajag tev, tad arī ej.”

– Cik viņam gadu?

– Drīz būs sešpadsmit.

Nu ko, parasta lieta, tieši tā bieži vien pusaudži uzskata un saka – problēmas ir jums, man viss ir kārtībā. Pats smieklīgākais, ka parasti tā arī ir.

– Viņš bija tik brīnišķīgs puisēns – sapņaini smaidīja, uz sevi vērsts. Piecu gadu vecumā viņš iemācījās lasīt, bet sešos gados lasīja grāmatas, es tās nesu no bibliotēkas – esmu bibliotekāre. Viņam ļoti patika lasīt skaļi, lomās, ar izteiksmi, un patika, ja lasīju viņam. Un mēs katru vakaru sēdāmies pie galda un pa kārtai lasījām. Reizēm, ja grāmata bija interesanta, tā aizrāvāmies, ka bija jau vēls, acis puisēnam krita ciet, bet viņš lūdza: mammīt, nu, lūdzu, kas tur bija tālāk, es neaizmigšu, kamēr neuzzināšu. Un es nespēju viņam atteikt, kaut gulēt aizgājām pēc pusnakts.

Pirmo klasi viņš pabeidza izcili, skolotāji slavēja par zinātkāri un prasmēm. Viņš gāja modelēšanas pulciņā, uztaisīja pat vilcieniņu, pilsētas izstādē ieņēma otro vietu…

Es jau sapratu, ka kopš tiem tālajiem laikiem “brīnišķīgajam puisēnam” ir pasliktinājušās atzīmes, mēģināju uzminēt šodienas problēmu klāstu un lielumu. Diezin vai tas ir kaut kas oriģināls.

5 Komentāri

 1. Esmu viena no viņām. Mācīju un audzināju pēc labākās sirdsapziņas, bet izauga tāds, ka reizēm bija zilumi uz rokām un baidījos no viņa. Tēvs par bērnu neinteresējās, bet saticis jau pieaugušu, komentēja, ka esot slikti audzināts. Kad dēls nokļuva iestāžu redzeslokā, tad MAN un tikai MAN pārmeta viņa neaudzināšanu, kaut es, bet ne arī tēvs , ar to nodarbojos kopš viņa dzimšanas.

 2. …agrāk tādi gadijumi bija retums,bet tagad mēs asam EIROPĀ,mums ir TIESĪBAS-KĀDAS viniem ir tiesības?????Viņiem ir PIENĀKUMS un tikai,mācīties un mācīties,klausīt vecākus.Skolā skolotājs nedrīkst skaļāk aizrādīt,pavēlēt stingrākā tonī kārtīgi uzvesties utt.,tie ir eiropas likumi ,kas atļauj šmurguļiem dancot pa galvu.

 3. Brīvajā Latvijā un īpaši pēc iestāšanās ES, bērniem radās tiesības, bet vecākiem tikai pienākumi.
  Un vecākiem nebija un nav pie kā griezties pie palīdzības .
  Iestādes nosoda vecākus un bērni to zina un saprot, un izmanto….kāda ģimene tiek ar to visu galā, bet kāda netiek…
  Bērni draud – ar sūdzēšanos bāriņtiesā…ar pašnāvību…..
  Es ticu, ka daudzi vecāki dzīvojot šausmās un pārdzīvojumiem sāk lietot alkoholu…citi pat narkotikas….daudzi sabojā nervu sistēmu un griežas pēc palīdzības pie ārsta zāļu receptes iegādei – bet tā arī neatklāj, kāds iemesls bezmiegam un visādā, neirozēm…
  Zinu kādu māti, kura laiku pa laikam nakšņoja pie darba biedrenēm, jo nebija spēka iet mājās…
  Kāda pa kluso veiksmīgi nakšņoja darbā…..šīs mātes bija izglītotas, labas darbinieces…
  Labākā situācijā bija ģimenes, kurās bija arī bērnu tēvs, bet pat divatā viņi nesaprata, ko iesākt….
  Policija parasti par iesniegumiem pavīpsnāja un dažreiz ziņoja bāriņtiesai, kura vienmēr nostājās pusaudžu pusē…

 4. Tiešām šādi gadījumi nav retums!
  Vecākus pret šādām situācijām neviens nepasargā un institūcijas neaizstāv!!!
  Bèrniem ir tiesības!! Bērni to zina un izmanto! Šantažē vecākus, ja nepērk to ko grib, ja neļauj darīt ko grib, pat draud ar bāreņtiesu un policiju, jo viņiem ir tiesības!!!!

  Ko darīt??? Nosoda jau mammas, kuras cietušas no fiziskas un emocionālas vardarbības, jo nav kārtīgi izaudzinājušas!!!

 5. Es šo tēmu atradu meklētājā. Teksts apraktīja 1:1 manas izjūtas. Tās ir šausmas un nezini, kur ar tām šausmām likties. Tas ir tas, par ko runā V.Rudzitis. Pirms 10 gadiem, kad jau tad ģimenē bija problēmas, Rudzītis man teica – Tavs dēls tevi sitīs. nu tas ir pienācis. Mans 13 gadīgais dēls, tikko kaut kas nepatīk, automātiski pauž sišanas refleksu. Tas ir baisi. Mana māte to zin. Viņa man iesaka izpildīt kādus radikālus soļus, bet nezinu, vai man tam būs iekšas. Manurpāt, tie bērni vienkārši jūtas psihiski stiprāki, stiprāki par savu māti. Viņi ir dusmīgi, ievainoti, sāpināti un sajutuši savu varu pār māti. Un viņa ir vājāka par to pusaudzi.

Pievienot komentāru