Ājūrvēda, Netradicionāli

Ko likt baltā cukura vietā? Ājurvēda piedāvā stēviju un pat vīgriezes

Foto-Shutterstock

Pērn Veselības ministrija ierobežoja pārcukuroto pārtikas produktu klāstu skolās, ārstniecības un ilgstošās aprūpes iestādēs. Taču arī pirms tam daudzi pircēji veikalos rūpīgi pētīja produktu iepakojumu, lai noskaidrotu pievienotā baltā cukura daudzumu un izvēlētos tādu, kur tā mazāk vai nav vispār. Lai veicinātu veselīga dzīvesveida un uztura paradumus, daudzi pārtikas ražotāji, piemēram, “Valio” un “Food Union”, sākuši cukura daudzuma samazināšanas programmu, pārskatot receptūru un apņemoties pakāpeniski samazināt tā daudzumu savos produktos par 30% (tas atbilst Ministru kabineta noteikumiem par uztura normām bērnudārzu un skolu audzēkņiem). Līdzīga cukura samazināšanas programma norit arī Somijā.

Uztura speciāliste Ksenija Andrijanova norāda, ka tā ir atzīstama prakse, taču veikalu plauktos atrodami arī produkti, piemēram, jogurts, ar samazinātu kaloriju daudzumu, kam cukura vietā pievienoti saldinātāji, krāsvielas, jo bez tiem jogurts būtu negaršīgs. Līdz ar to šie produkti nav ieteicami, it īpaši bērniem. Ir pētījumi, kas apliecina, ka saldinātāji nekaitē veselībai, bet ir arī tādi, kas pierāda pretējo. Tiem, kas nevēlas lietot cukuru, uztura speciāliste iesaka izvēlēties dabisko augu valsts saldinātāju – stēviju.

“Jaunākajā Oksfordas medicīnas žurnāla numurā cukurs un mākslīgie saldinātāji tiek asociēti ar lieko svaru. Ājurvēda kā alternatīvu saldajai garšai piedāvā lakricu, fenheli, arī mūsu pašu vīgriezes,” komentē Uztura un ājurvēdas speciāliste Guna Vilka .

Taču arī dabiska cukura alternatīva receptūrā ne vienmēr garantē, ka produkts būs veselīgs. Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes speciālistu 2014. gadā veiktais pētījums par akrilamīda samazināšanas iespējām rudzu maizē apliecināja, ka cukura daudzums nav galvenais cēlonis akrilamīda klātbūtnei maizē. Izrādās, to būtiski ietekmē žāvētu augļu piedeva.

Akrilamīds ir viela, kas var veidoties cieti saturošos produktos, tos apstrādājot augstā temperatūrā – cepot, fritējot un grauzdējot. Maizē vislielākā akrilamīda koncentrācija ir garozā. Jāpiebilst, ka Starptautiskā vēža izpētes aģentūra akrilamīdu atzinusi par potenciāli kancerogēnu vielu.

Pievienot komentāru