Ārstēšana, Vēzis

Raimonds Karls: Par viedtālrunis var palīdzēt ādas vēža diagnostikā

Publicitātes foto
Uzziņai:

Vairāk par ādas vēža veidiem, profilaksi un diagnostiku: www.adasvezis.lv

Statistikas dati liecina, ka 2015. gadā* diagnosticēts rekordliels iedzīvotāju skaits, kuriem ir konstatēta saslimstība ar ādas vēža bīstamāko formu melanomu – 224. Savukārt vairāk nekā 1500 iedzīvotājiem tika reģistrētas citas ādas vēža formas, tādējādi šobrīd ierindojot ādas vēzi pirmajā vietā starp visiem onkoloģijas saslimšanas veidiem.

“Mūsdienās ir ārkārtīgi svarīga ādas vēža agrīna diagnostika, jo tikai tā var izvairīties no bēdīgām sekām. Kopš 1985. gada pasaulē labi zināms melanomas ABCDE algoritms (A – asimetrija, B – robežas, C – krāsas, D – diametrs, E – veidojums evolūcija, attīstība). Ja audzējam novēro šādas pazīmes, tad audzējs vairs nav agrīns, bet bieži vien vēlīns. Efektīva ārstēšana ir dārga, tā sniedzas līdz 100 000 EUR gadā. Latvijā šādu ārstēšanu pacientiem faktiski saņemt nav iespējams. Ņemot vērā pašreizējos likumus, pacientam jārēķinās ar vismaz 14 000 EUR no savas kabatas,” stāsta biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs Dr. Raimonds Karls.

“Šobrīd pasaulē tiek likts ļoti liels akcents tieši uz mūsdienu gadžetu izmantošanu ādas veidojumu diagnostikā. Šādu procedūru var veikt teju katrs cilvēks, kuram pieejams viedtālrunis. Kad pirms diviem gadiem akcijas “Dzīvo ar veselu ādu” laikā mūsu biedrība aicināja iedzīvotājus pievērst uzmanību vecāku un vecvecāku ādas veidojumiem, nofotografēt tos un sūtīt ārstu ekspertīzei, tika diagnosticēti 15 ādas audzēji, starp tiem trīs melanomas. Jāsaka, ka tie nebija audzēji agrīnās stadijās, bet gan jau veidojumi ar virsmas krevelēm un asiņošanu,” informē Dr. Raimonds Karls.

Lai diskutētu par ādas vēža agrīnas diagnostikas iespējām, kā arī uzlabotu Latvijā praktizējošo ārstu dermatologu un onkologu zināšanas un iemaņas agrīni diagnosticēt dažādas ādas audzēju formas, rīt (29.04.) Rīgā notiks līdz šim vērienīgākā konference Baltijā – Baltic Dermoscopy Forum –, kurā piedalīsies dermatoloģijas eksperti no visas pasaules.

Foruma galvenais mērķis ir uzlabot Latvijā praktizējošo ārstu dermatologu un onkologu spējas agrīni diagnosticēt dažādas ādas audzēju formas, izmantojot efektīvu, nesāpīgu, neinvazīvu metodi – dermatoskopiju. Tieši dermatoskopija ļauj atklāt tādas ādas audzēja stadijas un formas, kuras nav redzamas ar neapbruņotu aci, bet pateicoties kurai ir iespējams glābt mūsu radus, draugus un kolēģus, palielinot pacienta izdzīvošanas, izveseļošanās rezultātus, kā arī rada būtisku ietaupījumu veselības aprūpes sistēmā un valsts budžetā.

Konferencē tiks diskutēts ne tikai par agrīnu ādas vēža diagnostiku, bet arī par mūsdienu gadžetu, tostarp viedtālruņu, izmantošanu ādas veidojumu diagnostikā.

Tāpat konferencē profesors John Paoli no Zviedrijas pirmo reizi Latvijā iepazīstinās ar tik revolucionāru metodi kā Mohs (Mozas) jeb mikrogrāfisko ķirurģiju, kura ļauj veikt audu izmeklēšanu vēl operācijas laikā.

Baltijas dermatoskopijas forumu rīko biedrība “Dermatologi pret ādas vēzi” un Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedra.

 

Pievienot komentāru