Ārstēšana, Citas slimības

Tirpoņa, skudriņas, durstīšanas un citas jocīgas sajūtas… No kā tās rodas

Foto - Shutterstock
Uzziņa

Uzziņa

Diagnozes precizēšanai

* Atkarībā no jušanas traucējumu veida un atrašanās vietas pacientam var būt papildus jāveic nervu izmeklējumi, mugurkaula rentgena, nereti arī datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējums.

* Neirogrāfijas izmeklējumā var izmērīt ātrumu, ar kādu nervu šķiedras vada impulsus (ja tas neatbilst normai, nervu šķiedra ir bojāta), elektromiogrāfija ļauj izvērtēt muskuļu stāvokli un atklāt nervu saknīšu bojājumus, bet kvantitatīvajā sensorajā testēšanā iespējams izmeklēt arī pašas smalkākās nervu šķiedras.

* Ja, izmeklējot mugurkaulu, pacientam tiek atklāta trūce, pēc operācijas, kuras laikā tiek atbrīvoti nospiestie nervi un to saknītes, mazinās un ar laiku pazūd arī sāpes un jušanas traucējumi. Vieglākos gadījumos no tiem iespējams atbrīvoties ar medikamentiem un fizikālo terapiju.

Tirpšana ir tikai viens no jušanas veidiem, kā nervu šķiedras liek manīt, ka ar tām kaut kas nav kārtībā. Var būt arī “skudriņu” skraidīšanas, durstīšanas, dedzināšanas sajūta, samazināties vai, gluži pretēji, palielināties jutīgums. Lai atbrīvotos no jušanas traucējumiem, pats galvenais ir atklāt un novērst to cēloni.

Muguras problēmas – biežāk asimetriskas

“Ikdienā visbiežāk jāsastopas ar perifēro nervu un muguras nervu saknīšu nospiedumiem vai bojājumiem, kas izraisa sāpes un notirpumu rokā vai kājā,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un “GK neiroklīnikas” neirologs Guntis Karelis. Mēdz būt gan vairāku, gan tikai viena nerva saspiedums, piemēram, karpālā kanāla jeb plaukstas pamatnes tuneļa sindroms, kad tajā tiek nospiests nervs, tādēļ naktīs tirpst pirksti, bet no rītiem to gali ir it kā nejutīgi.

Bieži vien jušanas traucējumi saistīti ar mugurkaulāja deformāciju – spondilozi vai starpskriemeļu disku trūcēm. Nervu vai to saknīšu saspiešana izraisa gan sāpes, gan notirpumu, kas izstaro uz kāju vai roku. Ja problēma ir mugurkaulājā, tad jušanas traucējumi ir asimetriski, tas ir, skar tikai vienu ķermeņa pusi. “Muguras sāpes parasti sākas jostas–krustu daļā pēc neveiklas noliekšanās vai smagumu celšanas. Vienu vai divas dienas sāp mugura, pēc tam sākas sāpes, kas izstaro uz vienu kāju. Vienlaikus var parādīties tirpšana kājas iekšējā vai ārējā pusē, pirkstos,” stāsta neirologs.

Jušanas traucējumu iemesls var būt arī trauma, kad, piemēram, dziļi iegriežot pirkstā, tiek bojāts nervs un kāda pirksta daļa vai viss pirksts kļūst mazāk jutīgs nekā citi. Pats galvenais ir pārliecināties, vai pirksts kustas un veic savas funkcijas, bet, ja ne – nervu bojājuma novēršanā jāiesaistās arī mikroķirurgam.

Pievienot komentāru