Dzīvesveids, Nodarbes

Kā izvēlēties nūjas nūjošanai? – cik garas; saliekamas; kuras komfortablas?

Foto - LETA

Meža ceļos, pilsētas parkos un liedagā sparīgi soļo arvien vairāk nūjotāju. Diemžēl sportisko gājēju nūjas nereti ir pārāk garas vai paredzētas trekingam… 
Ko ievērot, tās iegādājoties?

“Vieni no svarīgākajiem parametriem – atbilstošs nūju garums un labi piemēroti rokturi. Taču nozīme ir katrai sastāvdaļai, ja to pārzina, vieglāk izvēlēties,” uzsver ilggadēja nūjošanas instruktore Baiba Smila.

Vispirms par garumu

Šķiet, viskarstākie strīdi notiek par nūju izmēru. Gadījies piedzīvot ilgus disputus, gan runājoties ar pretimnākošiem nūjotājiem, gan ar pārdevējiem sporta piederumu veikalā.

Atšķiras viedokļi par to, cik garas nūjas jāizvēlas. Mēdz izmantot formulu – vieni auguma garumu reizina ar 0,66, citi – ar 0,68. Tomēr, izmantojot pēdējo skaitli, nākas iet ar pārmērīgi garām nūjām. Diemžēl šāda izvēle redzama diezgan bieži.

“Ja tās ir par garu, varbūt izdodas staigāšana, bet ne pareizā tehnika, ko dēvē par nūjošanu. Gribot negribot sāk saliekt elkoņus, uzraut plecus, tā radot pārlieku saspringumu ķermenī. Nenotiek kustība plecu joslā, kā arī veselībai tik vērtīgā relaksācija, ko dēvē par iestiepuma fāzi – pusi soļa ejam, muskuļus sasprindzinot, otru pusi – tos pasīvi stiepjot, tātad atslābinot,” uzsver Baiba Smila.

* Vislabāk nūjas piemērīt jau pērkot, tāpat kā to darām ar apģērbu. Pieredzējusī instruktore uzskata, ka var palīdzēt nabas princips. Ieliekot roku siksniņā un satverot nūjas rokturi, cimdiņa stiprinājuma vietai jāatrodas aptuveni pret ķermeņa centru, nabas apvidu. Tomēr jāteic – arī šī formula ir visai nosacīta, jo auguma proporcijas atšķiras – roku un kāju garums, ķermeņa augšdaļas un apakšdaļas samēri.

* Diezgan vērtīgs ir precizējums, ka, satverot nūjas un nostājoties nūjošanas sākuma pozīcijā, rokai elkoņa locītavā jāveido 90 grādu leņķis. Tomēr ar šo paņēmienu jāuzmanās, jo elkonī tā var būt šādā leņķī, bet pleca locītavā pavirzīta uz priekšu vai atpakaļ. Līdz ar to nūju garums var atšķirties pat par 15 centimetriem.

Ir dzirdēts skaidrojums, ka iesācējam piemērotākas īsākas nūjas, bet pieredzējušam soļotājam, kurš nūjo ātrā solī – garākas.

“Šādam apgalvojumam nav nekāda pamata un izskaidrojuma. Rokas vai kas cits ķermenī taču neizstiepsies, ja sākam nūjot ātrāk! Protams, var pierast pārvietoties arī ar garākām nūjām, taču šādi diez vai gūsim cerēto ieguvumu veselībai,” piebilst Baiba Smila.

Pievienot komentāru