Ārstēšana, Citas slimības

Maisiņi zem acīm un pirksti kā desiņas
… Tūska!

Foto - Fotolia © roblan

Tūska ir šķidruma uzkrāšanās organismā. Vienam tā var parādīties pēc garāka lidojuma vai tikai karstā laikā, kamēr cits ik rītu pamostas ar piepampušiem pirkstiem vai maisiņiem zem acīm. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) galvenais speciālists internā medicīnā, profesors Aivars Lejnieks skaidro, ka bieži vien tūskas iemesls ir pavisam nevainīgs, taču, ja tā nepāriet nedēļas laikā, skar tikai vienu ķermeņa pusi vai jūtami vēl kādi veselības traucējumi, noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Uzspiežot 
paliek bedrīte


”Ne visos gadījumos šķidruma uzkrāšanās rada problēmas. Organisma irdenie audi, kas, piemēram, atrodas ap un zem acīm, spēj uzkrāt un aizturēt šķidrumu vairāk nekā citi audi. Mēdz būt cilvēki, kuriem maisiņi zem acīm ir ļoti izteikti, un tur neko nevar darīt,” norāda A. Lejnieks.

Parasti tūska parādās ķermeņa zemākajās vietās – kāju potītēs, pirkstos, apakšdelmos. Biežākās tūsku rašanās vietas ir apakšstilbu priekšējās virsmas. Ja, uzspiežot šajā vietā uz kaula un paturot apmēram 40 sekundes, paliek bedrīte, tas liecina par tūsku. Gados vecākiem cilvēkiem tūska bieži vien veidojas uz muguras krustu rajonā. Ja liekā šķidruma ir ļoti daudz, tas var uzkrāties arī krūškurvī (hidrotorakss) vai vēdera dobumā (ascīts). Tas notiek gadījumos, ja kāda slimība, kura rada tūsku, piemēram, sirds mazspēja, netiek pareizi ārstēta vai jau ir ļoti smagā formā. Ārsts atceras gadījumus, kad, mainot ārstēšanu, pacients zaudējis 7 – 20 kg no sava svara, respektīvi, lieko šķidrumu.

Bieži vien tūska no rītiem parādās pēc tam, kad cilvēks iepriekšējā dienā daudz dzēris vai saēdies kaut ko sālītu, jo vārāmais sāls jeb nātrija hlorīds veicina šķidruma aizturi. To var izraisīt arī karsts laiks, mazkustīgums – ilga stāvēšana vai sēdēšana vienā un tajā pašā pozā. Sievietēm tūska var rasties arī pirms menstruācijām, kad organismā paaugstinās estrogēnu līmenis.

Ja nepieciešams, pašsajūtas uzlabošanai var lietot kādu ārsta izrakstītu diurētisku līdzekli. Tomēr, ja katru rītu pirksti ir tā piepampuši, ka laulības gredzens griežas miesā, it īpaši, ja pārkāpts 40 – 50 gadu slieksnis, vajadzētu aiziet pie ārsta, lai pārbaudītu, kā darbojas sirds un nieres.

Pievienot komentāru