Ārstēšana, Citas slimības

Pēdu mocītājas – varžacis
. Kā tikt vaļā no sāpīgā ādas veidojuma?

Foto-Shutterstock

Biežākais varžacs iemesls ir nepiemērotu apavu valkāšana, plakanā pēda vai pēdas deformācija.

“Ja pēdām jau ir kaut kādi anatomiski defekti, piemēram, plakanā pēda, kauliņu deformācija, vietā, kur berž apavi, vispirms veidojas ar šķidrumu pildīta tulzna, bet pēc tam āda sabiezē – veidojas hiperkeratoze. Sabiezējuma vidū veidojas keratīna serde, ko sauc par varž­aci,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) klīnikas “Biķernieki” dermatoloģe Nora Valdmane.

Varžacis parasti rodas tajās vietās, kur bijis ilgstoši palielināts spiediens uz ādu. Cietais ādas šūnu veidojums tās centrā gluži kā ķīlis spiežas aizvien dziļāk apkārtējos audos un kairina nervu galus, izraisot sāpes un iekaisumu. Vissāpīgākās varžacis veidojas pirkstu sānu virsmās, bet ādas sabiezējumi mēdz būt arī uz papēžiem, it īpaši, ja pēdas skārusi sēnīšu infekcija.

Varžacīm sabiezējuma centrā raksturīga tikai viena serde jeb acs sabiezējums, savukārt kārpu vidū ir vairāki sīki, melni punktiņi – trombozēti asinsvadi, kas piegādā tai asinis. Pēdu kārpas ir vīrusu slimība, ar kuru, neievērojot piesardzību un neārstējot, var inficēt citus. Abos gadījumos ārstēšana ir pilnīgi atšķirīga, tādēļ, ja ir šaubas, vispareizāk konsultēties ar dermatologu vai pēdu aprūpes speciālistu.

No varžacīm var ciest arī tie cukura diabēta slimnieki, kuriem ir tā saucamā diabētiskā pēda, jo paaugstināta glikozes līmeņa ietekmē pasliktinās perifērā asinsrite kājās.

Ārste brīdina, ka varž­aci nedrīkst griezt ar žileti vai šķērītēm, jo uz katru mehānisku kairinājumu āda reaģē ar jaunu raga kārtas veidošanu, tādēļ keratīna serde kļūst tikai lielāka, sāpīgāka un ietiecas vēl dziļāk audos. Turklāt šādā veidā ādu viegli ievainot un pavērt ceļu infekcijai. Varžacis nedrīkst arī izkniebt ar knaiblēm, jo tā tiks sašķelta serde un no tās būs grūti atbrīvoties.

Mājas apstākļos varž­aci var mēģināt noņemt, izmantojot aptiekā pieejamos speciālos aplikatorus, piemēram, “Scholl”, “Urgo”, “Mazolin” plāksterus tulznām un varžacu likvidēšanai. Tos svarīgi uzlikt tā, lai aktīvā viela (parasti augstas koncentrācijas silicilskābe vai rezorcīns) iedarbotos uz varžacs centrālo daļu, neatstājot ilgāk par noteikto laiku, citādi var veidoties čūla, kurā var iekļūt infekcija, rasties iekaisums, strutas.

Pēc plākstera noņemšanas pēdas izmērcē siltā sodas, kumelīšu vai šķidro ziepju vanniņā, rūpīgi nosusina un atmiekšķēto raga kārtiņu notīra ar pumeka gabaliņu vai vīlīti. Tāpat rīkojas, ja sabiezējums veidojas uz papēža. Ja nepieciešams, procedūru pēc divām vai trim dienām atkārto.

Ļoti svarīga ir pareiza pēdu kopšana ar speciāliem mitrinošiem kāju krēmiem, kas mīkstina ādu un kavē tās sabiezēšanu. “Piemēram, “Amicos” krēmi, kas domāti sabiezējušas papēžu ādas ārstēšanai un satur urea un salicilskābi. Ļoti labs ir arī linolēna krēms, kas noloba ādas raga kārtu,” informē speciāliste.

5 Komentāri

  1. Vajag no mazāk dienām valkāt kvalitatīvus, ērtus un kājai piemērotus apavus. Bet pamēģino to ieskaidrot sievietēm. Viņām viss kroplais, neērtais un veselībai kaitīgais skaitās moderns un skaists. 😀

Pievienot komentāru