Ārstēšana, Sāpes

Ja sāp mugura un smeldz kājas mugurpuse: vaininieks – sēžas nervs?

Foto - Shutterstock
PADOMI

Pie ārsta steidzami jādodas, ja:

• neizdodas remdēt stipras sāpes mugurā un kājā;

• kāja ilgstoši ir nejutīga vai notirpusi un pēda kļūst slābana.

Ja sāp mugura un smeldze izstaro pa kājas mugurpusi uz leju, nereti mēdz rasties aizdomas par sēžas nerva iekaisumu išiasu, lai gan visbiežāk tomēr ir cits iemesls.

Sēžas nervs veidojas no pēdējām mugurkaula jostas daļas skriemeļu nervu saknītēm, stiepjas cauri sēžamvietai un pēc tam sazarojas pa abu kāju mugurējām virsmām. Tas inervē apakšstilba muskuļus un ādu, nosaka kustību un jušanas spēju kājās.

– Šā nerva bojājumam raksturīgas izstarojošas sāpes pa kājas aizmuguri. Nereti tās rodas pēkšņi un ir ļoti stipras, bet var būt arī mērenas un attīstīties pakāpeniski. Pēc ilgākas sēdēšanas notirpst kāja. Kustoties pašsajūta parasti uzlabojas. Sēžas nervu var atslogot, guļot uz muguras ar saliektām kājām, zem ceļiem novietojot spilvenu, – skaidro “Veselības centra 4” neiroloģe Inese Blumberga.

 

Kas bojā sēžas nervu

Sēžas nervs var ciest traumas gadījumā, pat neveiksmīgi nokrītot uz dibena. It sevišķi bieži tas notiek, ja ir iegurņa kaula lūzums vai augšstilba trauma ar audu bojājumu, kad izveidojas plašs asinsizplūdums. Šis lielais perifērais nervs atrodas samērā tuvu ādai, tāpēc var tikt bojāts, ilgi sēžot uz akmens vai cita cieta un auksta pamata.

Kā stāsta Inese Blumberga, pacienti nereti sūdzas, ka, piemēram, pēc ilgstošas ravēšanas vai cita darba noliecoties sāp dibens vai ir sajūta, ka kāja aizmugurē kļuvusi īsāka. Tas nozīmē, ka bumbierveida muskulis nospiedis sēžas nervu un tam pietrūkst skābekļa. Šādas sāpes ar laiku pāriet pašas no sevis. Ātrāk tas notiek, veicot stiepjošus vingrojumus.

– Dažreiz išiass rodas pēc nepareizi veiktām injekcijām mājas apstākļos, – atklāj ārste. – Sēžamvieta nosacīti jāsadala četrās daļās un adata jādur augšējā sānu kvadrantā. Darot to nepareizi, kaut gan netiek trāpīts sēžas nervam, iespējams traumēt sīkos asinsvadus, kad veidojas asinsizplūdums, kas nospiež sēžas nervu.

Pievienot komentāru