Ārstēšana, Citas slimības

Kāpēc noslīd iegurņa orgāni un kas var palīdzēt

Foto - Shutterstock

Mūsu lasītāja, četrdesmit septiņus gadus vecā Maija, pastāstīja, ka viņa apšauba vairāku ārstu ieteiktās operācijas nepieciešamību.

Maija raksta: “Pēc ļoti spēcīga un ilgstoša klepus man sāka slīdēt laukā mazā iegurņa orgāni. Aizgāju pie vairākiem ārstiem – viens ieteica izoperēt dzemdi, bet otrs pat to rekomendēja izņemt kopā ar olnīcām. Iekaisuma man nav, arī visas analīzes ir labas, bet pret hronisku saišu vājumu, kas man konstatēts jau agrāk, lietoju zāles. Šādu operāciju negribu veikt. Vai ir kādas citas metodes, kā novērst noslīdējumu?”

To, kādēļ sievietēm var rasties šī nepatīkamā problēma un kā ar to tikt galā, lūdzām skaidrot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Ginekoloģijas klīnikas vadītājai Nellijai Lietuvietei.

Iemesli

“Dzimumorgānu noslīdējumu jeb prolapsu var uzskatīt par vienu no trūces paveidiem. Iegurņa pamatni veido muskuļi un saistaudi, kas atbalsta un notur savās vietās iegurņa orgānus. Ja sievietei ir iedzimts vai iegūts saistaudu vājums, dzemdes un maksts siena noslīd maksts­ dobumā vai pat ārpus tā. Ja noslīd maksts priekšējā siena, kopā ar to slīd arī urīnpūslis un urīnizvadkanāls un, piemēram, attīstās urīna nesaturēšana, pēc tam problēmas ar taisno zarnu un vēdera izeju,” skaidro ginekoloģe.

Jo vairāk dzemdību, jo lielāks noslīdējuma risks. Sievietēm gados šo risku palielina sievišķo hormonu estrogēnu nepietiekamība, jo gļotādas kļūst sausas, un tas provocē noslīdējumu rašanos. Tāpat 90% sieviešu menopauzē un ar noslīdējumiem ir saist­audu vājuma dēļ radušās vēnu problēmas. Vēl risku palielina aptaukošanās, pārciesta dzemdes izņemšanas operācija, sēdošs, mazkustīgs dzīvesveids, smags fizisks darbs, klepus, dzemdību traumas.

Noslīdējums var radīt sūdzības gan par urīnpūsli, piemēram, pārāk aktīvs urīnpūslis, neatliekama vajadzība urinēt, nepilnīga tā iztukšošanās, gan zarnu traktu, piemēram, gāzu vai fēču nesaturēšana, gan seksuālās dzīves kvalitāti. Sieviete var just spiediena, smaguma vai svešķermeņa sajūtu makstī, sāpes krustu rajonā vai vēdera lejasdaļā. Taču reizēm sieviete nejūt nekādu diskomfortu un noslīdējumu atklāj tikai ginekoloģiskajā apskatē vai starpenes ultrasonogrāfijas, vai urodinamiskajā izmeklējumā.

Pievienot komentāru