Pāris, Psiholoģija

Kopā ar cittautieti: sākotnēji interesantais un atšķirīgais var kļūt par šķērsli

Foto - Shutterstock.com
Atceries:

* Iepazīstini otro pusīti ar Latvijas tradīcijām! Kopā apmeklējiet svētkus: sviniet Jāņus ģimenes lokā vai dodieties uz Dziesmu un deju svētkiem.
* Arī par mums citās valstīs pastāv dažādi negatīvi stereotipi, piemēram, Rietumos daudzi sievietes no Austrumeiropas uzskata par vieglu trofeju.

Cilvēkus vienmēr interesējis viss jaunais un citādais: svešas valstis, neparasti ēdieni, jaunas nodarbes vai modes tendences. Varētu teikt, ka līdzīgi ir arī ar citādo cilvēkos un attiecībās, – interesanti taču, vai un ar ko ārzemnieks atšķiras vai ir pārāks par labi pazīstamo un ierasto latvju bāleliņu! Attīstoties saziņas tehnoloģijām un iespējām ceļot un pat pārvākties uz dzīvi citā valstī, pieaug arī iespēja veidot attiecības ar citas valsts iedzīvotāju. Tomēr – vai tās ir viegli uzturēt?

Ilze ar savu nīderlandiešu puisi iepazinās kādā augstākās izglītības studentu starptautiskās apmaiņas programmas Erasmus pasākumā. Studentes iepriekšējās attiecībās bija tikai latviešu puiši, taču viņi visi kā viens meitenei sagādāja vilšanos un sirdssāpes. Ilze bija nozvērējusies nekad vairs neveidot attiecības ar vietējo puisi, tā vietā meklēt otro pusīti ārzemēs. Iepazīstoties ar nīderlandieti, Ilzei šķita, ka viņas vēlmes ir piepildījušās, un patiesi – šīs attiecības bija pavisam citādas. Nīderlandietis šķita daudz pievilcīgāks nekā latvieši, viņš bija drosmīgāks, spēja uzņemties iniciatīvu, nopietni uztvēra karjeras plānus un bija daudz emocionālāks par vietējiem puišiem, kurus Ilzei savas dzīves laikā bija gadījies sastapt. Tomēr šīm attiecībām bija derīguma termiņš – puisim bija jādodas atpakaļ uz Nīderlandi, bet pēc tam praksē uz Malaiziju. Lai gan pāris centās uzturēt attiecības no attāluma, gaidot atkalsatikšanās brīdi, tās tomēr pajuka.

Tikt pāri kultūras atšķirību barjerām

Daļai Latvijas sieviešu latviešu vīrieši šķiet gļēvi, izlutināti, nespējīgi uzņemties iniciatīvu, taču ir alternatīva iespēja – veidot attiecības ar ārzemniekiem. Lai arī strauji pieaug interese iesaistīties internacionālās attiecībās, to fenomens ir pastāvējis vienmēr. Latvija vairākkārt bijusi dažādu valstu iekarota, ir bijis jāmācās pielāgoties un veidot attiecības ar iebraucējiem. Interesanti, ka daudziem no mums pašiem tautības jautājums nav tik nepārprotams – daudz diskutēts par to, kurš tad ir tīrs latvietis. Vēstures bagāža šajā ziņā atstāj gan negatīvas, gan pozitīvas sekas. Savā ziņā šis, iespējams, ir viens no iemesliem, kāpēc latviešiem ir salīdzinoši viegli veidot kontaktus ar ārzemniekiem.

Latviešu tautai raksturīga zinātkāre par citādo. Bet cik atvērti esam, lai spētu uzņemt cittautieti savā ģimenē?
Pastāv vairākas priekšrocības, esot attiecībās ar ārzemnieku, piemēram, ir iespēja daudz vairāk uzzināt par citu kultūru, iepazīt to no citas puses, kā arī ceļojumi uz otras pusītes mītnes valsti. Arī pašiem ir interesanti iejusties gida lomā un parādīt otram iecienītākās vietas savā valstī, pastāstīt par savu kultūru un iepazīstināt mīļoto ar vietējām tradīcijām.

Attiecībām attīstoties, sākotnēji interesantais un atšķirīgais var kļūt par šķērsli. Ja atklājas, ka ir atšķirīgas vērtības un izpratne par ģimeni, finansēm, darbu vai brīvā laika pavadīšanas veidu, var rasties grūtības sadzīvot harmoniski.

Attiecības ir jāveido uz kopīga pamata.

 

Atmet stereotipus

Katrai kultūrai ir savs pasaules redzējums – kā tiek filtrēta uztvertā informācija, ko domājam par otru cilvēku, par attiecībām, par mīlestību vai laulību. Tās ir brilles, caur kurām skatāmies uz mūsu dzīves norisēm. Ja ir ļoti lielas kultūras atšķirības, redzam viens otru pilnīgi citādi. Ir grūti atšķirt, kuras ir rakstura iezīmes, ko iepazīstam tikai ar laiku, un kuras ir kultūras atšķirības. Galvenais – izvairīties no stereoptiem! Attiecībās ar ārzemnieku jāizvērtē dzirdētais un jāiepazīst mīļotais cilvēks. Vissvarīgākais – kā šis cilvēks izturas pret tevi, vai spēj respektēt tavu personību un tavas tautas kultūru. Ja otrā pusīte izturas nevērīgi pret tev svarīgo vai neizrāda interesi par tavu zemi, valodu un ģimeni, ir ļoti grūti veidot noturīgas attiecības. Visticamāk, bieži būs konflikti.

2 Komentāri

Pievienot komentāru