Veselam
Netradicionāli

Kā sakārtot čakras un uzlabot karmu, stāsta Šivas centra vadītājs 16

Foto – Shutterstock.com

Bloķētas čakras, čakru līdzsvarošana, čakru sakārtošana… Pirmā, otrā, septītā čakra… Kas īsti tās ir? Par tām un to normalizēšanu lūdzam pastāstīt Šivam Vākjam Siddham Babam, Šivas centra vadītājam, jogas un ājurvēdas pasniedzējam, garīgajam skolotājam. Viņš jau 40 gadu nodarbojas ar jogu un dzīvo pēc Sanatana Dharmas (vēdiskās un tantriskās tradīcijas), 27 gadus palīdz cilvēkiem uzlabot savu karmu.

Fiziskajā ķermenī čakru nav!

Čakras jēdziena nozīme, tulkojot no sanskrita, ir ritenis, enerģijas vērpete, virpulis.

“Cilvēki nereti jauc terminus. Runājot par čakrām, jāsaprot, ka tās neatrodas fiziskajā ķermenī. Čakras atrodas astrālajā ķermenī (Sukšma Šarira) un darbojas kā starpnieki starp visiem trim ķermeņiem: fizisko (Sthula Šarira), smalko jeb astrālo (Sukšma Šarira) un cēloņu ķermeni (Karira Šarira), kurā atrodas karma. Dzīve ir mūsu apziņas un karmas atspoguļojums. Čakras savukārt ir kā mehānismi, ar kuru starpniecību īstenojas karma,” skaidrību cenšas viest Šiva.

“Fiziskajā ķermenī čakras atrast nevar, pastāv tikai iedomātas projekcijas. Čakru uzdevums ir savienot ķermeņus un dot iespēju karmai īstenoties. Čakru stāvoklis atstāj iespaidu uz mūsu pašsajūtu. Ja ir kādas problēmas ar čakrām, tas rada problēmas arī dzīvē.”

Pēc Šivas teiktā, Laja joga ir milzīga zinātne, kurā ietilpst arī Kundalini joga, kas vērsta uz cilvēka potenciāla atmodināšanu, smalkā, fiziskā ķermeņa un apziņas attīrīšanu. Laja jogas praktiskie paņēmieni un metodes ļauj transformēt cilvēka apziņu, līdz ar to izmainīt viņa dzīvi. Laja jogā uzskaitīts ļoti daudz čakru, bet biežāk runā par septiņām. Ikdienā cilvēki darbojas tikai ar sešām no tām, jo septītā atrodas ārpus cilvēka ietekmes.

Čakru vārdnīca

Mūlādhāra (no sanskrita – “saknes, pamats”) atbild par cilvēka izdzīvošanu. Tā ir pamatčakra, jo no tās atkarīga pārējo čakru darbība. Tā saistīta ar fiziskā ķermeņa dzīvi – izdzīvošanas spējām, finansiālo neatkarību, ēdienu. Kamēr cilvēka dzīve nav sakārtota, šī čakra jūtas slikti, enerģija nespēj plūst tālāk. Ja traucēta čakras darbība, cilvēkam vērojamas veselības kaites, problēmas ar naudu, psiholoģiskas un emocionālas dabas sarežģījumi.

Čakras krāsa – dzeltena.

Pirmelements – Prithvi – zeme.

Svādhišthāna (no sanskrita – “vieta, kur dzīvot”) atbild par seksuālo dzīvi, bērnu ieņemšanu un piedzimšanu. Ja traucēta čakras darbība, cilvēkam ir negatīva karma šajā dzīves sfērā, viņš nejūtas labi, nespēj just baudu. No šīs čakras atkarīga cilvēka laimes izjūta. Seksam ir milzīga nozīme cilvēka dzīvē, tādēļ rodas tik daudz problēmu, jo gandrīz visiem ar šo čakru ir problēmas.
Ja traucēta Svādhišthāna čakras darbība, sievietēm vērojamas ginekoloģiskas saslimšanas, vīriešiem – androgēnas dabas problēmas.

Čakras krāsa – gaiši zila.
Pirmelements – Apah – ūdens.

Manipūra (no sanskrita – “dārgakmeņu pilsēta”) attiecināma uz cilvēka gribasspēku, enerģiju, spēju kaut ko sasniegt. Ja čakra nav normalizēta, cilvēkam trūkst enerģijas savu ieceru īstenošanai. Nabadzība ir milzīga mūsdienu problēma. Tā rodas galvenokārt tāpēc, ka cilvēkam trūkst enerģijas un resursu, lai īstenotu savas vēlmes, sasniegtu savus mērķus. Nauda ir materiālā enerģijas izpausme, tāpēc enerģijas trūkums rada naudas trūkumu un nabadzību šā vārda plašākajā nozīmē.

Čakras krāsa – sarkana.

Pirmelements – Agni – uguns.

Anāhata (no sanskrita – “mūžīgā uzvara”) attiecināma uz mīlestību, prieku un iekšējo mieru. Tā atbild ne tikai par attiecībām seksuālajā ziņā, bet arī par sapratni dziļākā līmenī, par intimitāti. Ja ir problēmas ar šo čakru un trūkst mīlestības, vīriešiem novēro sirdsslimības, sievietēm – krūšu audzējus.

Čakras krāsa – zaļa.

Pirmelements – Vaiju – gaiss.

Višudha (no sanskrita – “tīrs”) atbild par komunikāciju starp cilvēkiem, jūtu un patieso domu izpausmi. Čakra ļauj stāstīt, saprast, uztvert, nodot un saņemt no citiem cilvēkiem domas, idejas, jūtas. Ja čakras darbība traucēta, rodas nepārliecinātība, noslēgtība, nespēja ieklausīties citos.

Čakras krāsa – violeta.

Pirmelements – Akaša – telpa.

Āgjā (no sanskrita – “vadība, kontrole”) regulē un vada visas čakras, kas atrodas zemāk. Čakra atbild par to, kas notiek cilvēka dzīvē, koordinē visas apkārtesošās sfēras. Dod iespēju cilvēkam mainīt savu dzīvi, risināt problēmas, saprast cēloņus, sekas, atšķirt labo no sliktā. Palīdz izmainīt karmu un dzīvi.

Čakras krāsa – balta, caurspīdīga, gaiši zila.

Septītā čakra – Sahasrāra – atrodas ārpus cilvēka apziņas. Ja pirmās sešas čakras ir normalizētas, tad septītā čakra atvērsies automātiski.

“Ja grib piedalīties olimpiskajās spēlēs, vispirms vajag iemācīties staigāt, skriet, lēkt. Tāpat cilvēkam vispirms jārūpējas par pareiza dzīvesveida ievērošanu, un tikai tad var sākt domāt par čakru normalizēšanu,” uzskata Šiva.

Veselīgs dzīvesveids sastāv no:

1) diētas un sabalansēta uztura,
2) pareiza ūdens dzeršanas režīma,
3) regulārām fiziskām aktivitātēm,
4) aktivitātēm, kas rada prieku,
5) pastaigām svaigā gaisā,
6) apzinātas elpošanas.

Mainīsi scenāriju, mainīsies filma

“Cilvēkam ir nepareiza izpratne par to, kas ir čakras,” pārliecināts Šiva. “Piemēram, jūs skatāties filmu. To redzam uz ekrāna, kaut gan filmā esošais ir ierakstīts diskā. Ekrāns ir tikai atspoguļojums, bet filmas cēlonis atrodas citur. Tādā pašā veidā sakārtota mūsu dzīve – karmas atspoguļojums. Lai mainītu sižetu, jāmaina scenārijs. Ar to nodarbojas joga – zinātne par to, kā izmainīt karmu. Kamēr netiks izmainīta karma, nekādas pārmaiņas nepieredzēs arī čakras.”

“Jogā ir dažādu līmeņu prakses, metodes un paņēmieni, kas dziļāk pēta cilvēka apziņu, viņa dzīvi un iet tālāk, nekā cilvēki vispār spēj iedomāties. Tajā ietilpst Hatha joga, Prānājāma – zinātne par elpošanu, ājurvēda, kas palīdz sakārtot uzturu un dzīvesveidu, Džjotiša vēda – vēdiskā astroloģija, Vāstu Šāstra, kas palīdz iekārtot telpu ap sevi, Radža joga, Dhjānas jeb meditācijas māksla un citi praktiskie līdzekļi un garīgās prakses metodes,” paskaidro Šiva.
“Hatha joga, piemēram, ietver sevī ne tikai fiziskos vingrinājumus, bet arī to, kā, nodarbojoties ar savu ķermeni ar īpašu asanu (pozu) starpniecību, var ietekmēt apziņu, izmainīt karmu un savu dzīvi.”

“Ja cilvēks vēlas uzlabot savu dzīvi, jāseko vienkāršiem padomiem – jāievēro veselīga diēta, miega režīms, jāpraktizē apzināta elpošana. Meditācijas vingrojumi, kas paredzēti čakru normalizēšanai, nedarbosies, ja netiks pildīti šie priekšnosacījumi. Tas būtu tāpat kā ar cilvēku, kurš nespēj stabili stāvēt un staigāt, bet sapņo par spēju skriet,” salīdzina Šiva.

Cilvēka uzdevums

“Mūsdienu cilvēks piedzimis juku un konfliktu laikmetā (Kali Jugā). Šajā laika posmā piedzimst tie, kuriem ir negatīva vai sarežģīta karma. Tāpēc cilvēka dzīve lielākoties sastāv no ciešanām. Mūsu dzīves jēga ir iemācīties izmainīt savu karmu. Ja to nedarām, nākamā mūsu dzīve būs vēl zemākā līmenī. Ar laiku viss kļūst tikai sliktāk,” pārliecināts Šiva. “Laiks, kas jāvelta karmas izlabošanai, katram atšķiras. Ja cilvēks normalizē čakras, viņa dzīve automātiski uzlabojas. Protams, šo stāvokli pēc tam var arī sagraut,” brīdina Šiva un atgādina, ka čakru sakārtošana ir līdzeklis apziņas attīstībai, kas ir cilvēka uzdevums, lai padarītu savu dzīvi veiksmīgāku un laimīgāku.

 

LA.lv