Acis, Ārstēšana

Ja ir glaukoma, taisni skatoties cilvēks redz normāli. Kā tad slimību pamanīt?

1. Glaukoma ir viltīga slimība, kas ilgi neliek sevi manīt. Lai nepieļautu nelabvēlīgo pārmaiņu progresēšanu, svarīgi to noķert jau pašā sākumā. Pēc speciālistu aplēsēm, diemžēl aptuveni puse slimnieku par savu kaiti nemaz nenojauš.

1no2
Foto - Shutterstock

Konsultē dr. Volksones acu ārsta prakses acu ārste Lāsma Volksone.

Glaukomas iemesli joprojām nav pilnībā izpētīti. Visvienkāršākā teorija skaidro, ka paaugstināta acu spiediena vai citu apstākļu ietekmē neatgriezeniski tiek bojāts redzes nervs. To var salīdzināt ar elektrisko kabeli, kas nogādā informāciju no acs uz smadzenēm, kur veidojas attēls.

Tā sauktā normālā spiediena glaukoma ir saistīta ar asinsrites pasliktināšanos acīs, ko lielākoties izraisa zems asinsspiediens un asinsvadu tonusa slikta regulācija.

Redzi laupa nemanāmi

Acīs pastāvīgi veidojas īpašs šķidrums, kas tās baro un aizvada vielmaiņas galaproduktus. Tā rašanās daudzumam jābūt līdzsvarā ar atteci. Gadu gaitā sklerotisku bojājumu dēļ acs struktūras kļūst mazāk caurlaidīgas, drenāžas ceļi sašaurinās vai slēdzas, tāpēc šķidrums nespēj pietiekami labi aizplūst prom un paaugstinās acu spiediens.

Glaukomas slimnieks, skatoties taisni, redz labi, taču perifērā redze pamazām sašaurinās, tāpēc uz apkārtni nākas raudzīties kā caur caurulīti. Parasti šis process vienā acī notiek ātrāk, otrā – vēlāk, tāpēc pats to uzreiz nepamana. Slimību atklājot laikus, iespējams ilgāk saglabāt nervu šķiedras un nodrošināt ne tikai labu redzes asumu, bet arī perifēro redzi.

Visbiežāk sastopama atvērta kakta glaukoma, ko sākotnēji var atklāt, regulāri izmeklējot acis. Kad rodas sūdzības, efektīva ārstēšana jau nokavēta.

Retāk izplatīta ir slēgta kakta glaukoma, kad ik pa laikam rodas sāpes acīs un galvā, miglojas redze un, skatoties uz gaismas avotu, parādās varavīksnes loki. Reizēm, acs spiedienam strauji ceļoties, rodas lēkme ar šādiem pašiem simptomiem. Var būt slikta dūša un pat vemšana. Lēkmi mēdz izprovocēt stress vai ilgstošs darbs ar noliektu galvu. To svarīgi pēc iespējas ātrāk pārtraukt, jo redzi iespējams zaudēt pāris stundu laikā.

Jāmēra spiediens

Normāls acu spiediens ir 12–21 mmHg, taču katram pieļaujams individuāls rādītājs, tāpēc nepieciešami padziļināti izmeklējumi, paplašinot zīlīti un pārbaudot redzes nervu. Rezultāts jāvērtē, aprēķinot redzes nerva bojājuma pakāpi, paredzamo dzīves ilgumu un citus apstākļus.

Nosakot tikai acu spiedienu, 50% gadījumu glaukoma paliek neatklāta, jo, piemēram, mērījuma brīdī tas ir normāls, bet citkārt – paaugstināts. Šo rādītāju ietekmē arī radzenes īpašības. Jo tā biezāka, jo spiediens augstāks, taču ne vienmēr tas liecina par slimību.

Tiem, kam veikta tuvredzības lāzerkorekcijas operācija, svarīgi par to informēt ārstu, jo operācijas laikā radzenes biezums bieži vien tiek samazināts, bet mikroskopā šīs pārmaiņas nav pamanāmas.

Dodoties pie acu ārsta, jāņem vērā, ka tiks paplašināta zīlīte un pēc tam 2–4 stundas nedrīkstēs vadīt automašīnu – redze miglosies, un būs traucēts reakcijas ātrums.

  1. Glaukoma ir viltīga slimība, kas ilgi neliek sevi manīt. Lai nepieļautu nelabvēlīgo pārmaiņu progresēšanu, svarīgi to noķert jau pašā sākumā. Pēc speciālistu aplēsēm, diemžēl aptuveni puse slimnieku par savu kaiti nemaz nenojauš.
  2. Kas veicina glaukomas attīstību

Pievienot komentāru