Atkarības, Psiholoģija

Pārbaudi, vai nemāni sevi. Narkologs Strazdiņš nosauc alkohola atkarības pazīmes

Foto - Valdis Semjonovs

Piedzimst bez mēra izjūtas

Lai gan alkoholismā vaino gan sociālos, gan psiholoģiskos un bioloģiskos faktorus, pierādīts, ka īpaša nozīme ir iedzimtībai. Narkologs Jānis Strazdiņš teic, ka daudziem alkohola atkarība jau ielikta gēnos un tiek nodota no paaudzes paaudzē. Cilvēks piedzimst bez mēra sajūtas un vēlāk piedzeras ikreiz, kad cilā glāzīti. Ar katru nākamo paaudzi alkohola atkarības norise kļūst smagāka – pierašana var rasties dažu gadu laikā un, sasniedzot 20 gadu vecumu, jaunietis no iedzērāja jau pārvērties par alkoholiķi. Diemžēl Latvijā neviena ģimene nevar būt droša, ka tās dzimtas kokā nav kāds alkohola atkarīgais.

“Alkohola atkarīgie visi kā viens uzskata, ka kontrolē savu “netikumu”. Ilgu laiku māna paši sevi, savus tuviniekus, darba devējus. Cer, ka iemācīsies dzert mēreni. Neesmu sastapis nevienu, kam būtu atgriezusies mēra izjūta, lietojot alkoholiskos dzērienus,” saka narkologs J. Strazdiņš. Alkoholisms ir hroniska slimība – uz visu mūžu, jo pat pēc vairāku gadu atturības alkoholu nav iespējams lietot kontrolēti. Vienīgais veids, kā to apturēt – nelietot alkoholiskos dzērienus vispār.

Kādas ir alkohola atkarības pazīmes? Pirmkārt, uzmācīga tieksme dzert alkoholu. Lai gan sākuma stadijā alkoholiķis spēj kontrolēt savus dzeršanas paradumus, ar laiku tomēr sāk dzert arvien vairāk un vairāk, līdz pilnībā zaudē kontroli. Otrkārt, slimības attīstība. Pieaugot izturībai pret alkoholu, efekta sasniegšanai nepieciešams daudz vairāk dzeramā. Zūd interese par saviem pienākumiem. Treškārt, abstinence. Pārstājot dzert, var rasties dažādas psihiskas un fiziskas veselības problēmas – nelabums, vemšana, stipras galvassāpes, drebuļi, nervozitāte, roku trīce. Ceturtkārt, personības izmaiņas – alkohola ietekmē mainās raksturs, piemēram, cilvēks kļūst agresīvs, melīgs. Ar laiku pievienojas virkne nopietnu psihisku un fizisku traucējumu, piemēram, aknu ciroze. Ja neārstējas, tas var beigties ar pilnīgu personības degradāciju.

5 Komentāri

  1. Kāpēc netiek ierobežota alkohola pieejamība? Kāpēc jauniešiem tas viss stāv acu priekšā un viegli dabūjams, veikalos goda vietā cigaretes un alkohols, reklāme tikpat daudz kā vēlas pulveri!!!! 🤔 Un jaunieši viens otru pavelk uz to, tas ir bizness un nopelnītā nauda ir asins nauda. Nodzērušies cilvēki ir vieglāk vadāmi, tā problēma ir jau cita līmeņa un no valsts vadības tikai atbalstāma. Aizsākumi tam ir padomju savienības laikā, kad kulturāla dzeršana bij ļoti modē. Jo domājošu cilvēku, kurš brīvdienā nedzers, bet sāks domāt ka valstī kautkas nav kārtībā, padomās un sāks rīkoties lai mainītu kautko, tāds cilvēks nevienam nav galīgi vajadzīgs. Vislabākais ir tāds kas itkā ” atpūšas ” un tik strādā… Tā lūk dzīvojam, kā mašīnītes, tik vadāmi un paredzami… 🤔

Pievienot komentāru