Dzīvesveids, Padomi

Trīs “nē” apaviem. Tiem jākalpo, nevis jārada veselības problēmas

Foto - Shutterstock

Pēdas pierod pie konkrētiem apaviem, tāpēc, mainoties sezonām un uzvelkot citus, vairs nejūtamies ērti. Kāpēc tā notiek, un kā izvēlēties piemērotus apavus ikdienai? AT Latvia tehniskais ortopēds Raivis Bukolovskis apstiprina, ka glaunās, šikās kurpes ne vienmēr būs ērtākas.

Ja apavi nav piemēroti

Velkot nepiemērotus apavus, rodas ādas nobrāzumi, tulznas, varžacis. Var attīstīties locītavu deformācijas, muskuļu disbalanss, kas izraisa gaitas un stājas pārmaiņas un lielo locītavu pārslodzi. Pirmie cieš ceļi, gūžas, muguras lejasdaļa. Ja apavi neelpo, pieaug ādas infekciju risks.

“Studiju gados rādīja piemēru, kā cilvēks ar diabēta neiropātiju gumijniekos pagalmā tīrījis sniegu un, atnākot mājās, zābakus novilcis kopā ar ādu. Pēc tam nācies ārstēties slimnīcā. Skaidrs – ir ļoti būtiski izvēlēties laikapstākļiem atbilstīgus apavus,” atgādina ārsts.

Sāpes ir pirmā pazīme, kas liecina par pēdu problēmām. Tās maina kustību un rada muskuļu pārslodzi noteiktās ķermeņa zonās. Ja ir aizdomas par nepareizu gaitu, var vērsties pie podiatrijas speciālista vai fizioterapeita, kurš novērtē stāju un kustību.

Pārāk šauri purngali

“Cilvēki savu veselību mēdz upurēt modes vārdā. Izvēlas pārlieku šauru purngalu platumu. Kad pievēršu uzmanību neatbilstīgiem apaviem, pacients apgalvo, ka tie esot gana ērti. Tad iezīmēju pēdas līniju un virsū uzlieku iemīļoto apavu. Cilvēks ir pārsteigts, redzot, cik daudz vietas tie nozog pirkstgaliem,” piemēru min ārsts.

Pārāk šaurs purngals veicina pirmā pirksta kauliņa deformāciju, ādas sabiezējumus. Turklāt šauros un pārāk mazos apavos pirksti atrodas pa pusei saliektā stāvoklī, āda virspusē nepārtraukti rīvējas, rodas varžacis.

Ja otrais pirksts ir garāks par īkšķi un apavus izvēlas pēc īkšķa garuma, otrais pirksts ir pa pusei saliekts, atbalsts vairs nav uz pirksta spilventiņa, bet gan uz tā gala. Var tikt traumēts nags, attīstīties infekcija, sēnīšu slimība.

Pievienot komentāru