Ārstēšana, Veselības politika

Deputāti cenšas palīdzēt onkoloģijas rīcības plānā, kaut saprot maz

foto - Ieva Čīka/LETA

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā vakar ar lielām mokām norisa apspriešanās par onkoloģijas rīcības plāna projektu 2017. – 2020. gadam. No 11 deputātiem uz sēdi laikā bija ieradušies divi – Romualds Ražuks no “Vienotības” un Vitālijs Orlovs no “Saskaņas”, vēlāk pievienojās trīs – Mārtiņš Šics un Silvija Šimfa, kuri pārstāv partiju “No sirds Latvijai”, kā arī Aija Barča no ZZS, un beigās atnāca arī sestais pārstāvis – An­dris Bērziņš no ZZS. Nebija ne Hosama abu Meri (“Vienotība”), ne Gundara Daudzes (ZZS), ne Andreja Klementjeva (“Saskaņa”), ne arī Ingunas Rībenas (Nacionālā apvienība) un Ineses Lībiņas-Egneres (“Vienotība”). Apakškomisijas vadītājs R. Ražuks bija samulsis, jo viņam nebija zināmi neierašanās iemesli, bet A. Barča ieminējās, ka esot ieilgusi sēde, kur gājis karsti, jo Latvijai varot aiziet garām Eiropas Savienības fondu nauda. Varētu nepieminēt deputātus, kuri atnākuši vai nav ieradušies, ja vien darba kārtībā nebūtu tik svarīgs jautājums kā onkoloģija. Tāpēc pamatota bija Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieces Dainas Mūrmanes-Umbraško replika: “Tie ir nesalīdzināmi lielumi – fondi un onkoloģija.”

Sēdē piedalījās arī pacientu organizāciju un farmācijas jomas pārstāvji, arī ārsti, kuru pacienti ir vēža slimnieki, taču lielākā daļa pie vārda netika, jo apakškomisijas sēde ilga tikai 25 minūtes un bija veltīta tam, lai noskaidrotu, kad Veselības ministrija iesniegs apstiprināšanai onkoloģijas pamatnostādnes 2017. – 2020. gadam un kāpēc šis process rit tik gausi. Par to nobažījusies krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “Vita”, kas uzrakstījusi vēstuli Saeimai. Apakškomisija nolēma par šo gausumu informēt Ministru prezidentu Māri Kučinski, nosūtot viņam vēstuli, kurā aicinās uzņemt tempu. Savukārt veselības ministri Andu Čakšu 10. maijā gaida lielas briesmas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, jo, kā vakar sacīja komisijas priekšsēdētāja Barča, “mēs ļoti nopietni uzrunāsim ministri”.

Savukārt VM valsts sekretāra vietniece teju spēja valdīties, nepaceļot balsi, kad viņai, atbildot uz jautājumu, par lēno pamatnostādņu saskaņošanas procesu, deputātiem bija jāskaidro tas, ko nosaka Ministru kabineta Kārtības rullis, kā arī tas, kā darbojas “zaļais” koridors un kā sadalīti 12,2 miljoni eiro, kas piešķirti reformai onkoloģijas jomā. Par šo naudas sadalījumu VM pārstāvji deputātiem ir stāstījuši vairākas reizes, tas ir publicēts ministrijas mājaslapā internetā, un deputātiem taču ir palīgi, kas tautas kalpiem var palīdzēt sagatavoties sēdēm, nodrošinot viņus ar elementāru informāciju.

D. Mūrmane-Umbraško pastāstīja, ka pamatnostādnes ir uzsauktas valsts sekretāru sanāksmē, par tām bijuši iebildumi, kuri vērtēti starpministriju saskaņošanas sanāksmē, un maijā onkoloģijas pamatnostādnes tikšot iesniegtas apstiprināšanai valdībā.

3 Komentāri

  1. Problēma tā “ielaista,” ka tauta jau pat neraksta komentārus. Patiesībā pietrūkst ne tikai naudas, bet VĒL VAIRĀK ĀRSTU SIRDSAPZIŅAS. Daudziem medikamentu deficits ir izdevīgs. To zina gan ministre, gan LĀB prezidents. Bet viņi “gudri” klusē. Konkretu piemēru zinu daudz, bet nedrikst rakstīt – nepieņems komentāru un paliksi vainīgs. Ir pieredze ar Veselības inspekciju.

  2. Problēmas ir tīri cilvēcīgas.Ārstu neieinteresētība cilvēkiem palīdzēt.It kā daudz ko valsts atbalsta,bet cilvēks līdz tam netiek,jo ārsti neiedziļinās konkrētajā situācijā.Un atrisinājums tam nebūs,jo ārstiem nav konkurences,viņi var sastrādāt jebkādus sūdus un viņiem par to nekas nebūs,jo viņi ir tik cik ir.Tāpat arī ir ar skolotājiem,un valsts to ir radījusi ar saviem lēmumiem.Un tur pat nav vainojams finansējums,lielāka alga to nemainīs.Vajadzētu būt kaut kādai iespējai,piemēram,ka cilvēks var atstāt savu vērtējumu par sniegtajiem pakalpojumiem,ievelkot plusiņu vai mīnusiņu,un tad lai iestādes vadība izvērtē un domā ko darīt,vai atlaist,jo bojā iestādes prestižu,vai nosūtīt pašu ārstu pie kāda speciālista,vai samazināt algu u.t.t.

Pievienot komentāru