Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Kas liecina par sirds mazspēju? Tev jāzina!

Foto - Shutterstock

Kā ik gadu maijā – šogad 5.-7.maijā – visā pasaulē un arī Latvijā atzīmē Sirds mazspējas dienu, kuras ietvaros ir plānotas izglītojošas aktivitātes iedzīvotājiem. Sirds mazspēja ir aktuāla problēma Latvijā, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā – jau 7%.

Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronārā sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts, un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības. Pacientiem ar sirds mazspēju raksturīga dzīves kvalitātes pasliktināšanās, bieža hospitalizācija (saskaņā ar statistiku 2-5% no visām neatliekamajām hospitalizācijām), un augsta mirstība.

Infografiks_SirdsMazspeja

Kardioloģe Ginta Kamzola, Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja: „Sirds mazspēja lielākoties ir sekas dažādām ielaistām sirds un asinsvadu slimībām, kas neārstētas noved pie komplikācijām. Daudzi sirds un asinsvadu slimību riska faktori ir novēršami gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu, gan veicot regulāras sirds veselības profilaktiskās pārbaudes jau agrīnā vecumā. Svarīgi regulāri pārbaudīt sirds veselību, tostarp, uzmanību pievērst pulsam, kam miera stāvoklī jābūt aptuveni līdz 70 sitieniem minūtē. It īpaši liela vērība šim rādītājam jāpievērš tieši sirds mazspējas pacientiem. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi asinsspiedienam, paturot prātā, ka vēlamais asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mm/Hg, regulāri jāpārbauda arī holesterīna un cukura līmenis asinīs.”

Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa: „Nereti pacienti pie speciālistiem nokļūst ļoti novēloti, kad sirds mazspēja jau ir strauji progresējusi un radušās komplikācijas. Sirds mazspējas dienā vēlamies vērst uzmanību sirds mazspējas riska faktoriem, kā arī sniegt izglītojoši informāciju par slimības simptomiem, lai iedzīvotāji sirds mazspēju atklātu savlaicīgi un vērstos pie ārsta. Vēlos uzsvērt, ka, pateicoties medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās slimību iespējams savlaicīgi diagnosticēt un arī sekmīgi ārstēt.”

Sirds mazspējas dienas aktivitātes
18.maijā mobilā “Sirds mazspējas klīnika” Valmierā

Lai rastu iespēju sirds mazspējas pacientiem, viņu tuviniekiem un citiem interesentiem, klātienē saņemt speciālistu konsultācijas un informatīvos materiālus, šī gada 18.maijā no plkst.14.00-18.00 Vidzemes Slimnīcā viesosies mobilā
“Sirds Mazspējas klīnika” kurā būs iespēja:

•veikt veselības pārbaudes – būs iespēja izmērīt asinsspiedienu un pulsu, un saņemt speciālistu konsultācijas;

• saņemt kardiologu konsultācijas par sirds mazspēju;

• saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds mazspēju un citām sirds slimībām un to profilaksi.

Informatīvais Sirds mazspējas stends Rīgā

No 8.maija visa mēneša garumā P. Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā būs iespēja ikvienam interesantam saņemt informatīvus bukletus par sirds mazspējas profilaksi, simptomiem, ārstēšanu, kā arī ieteikumus pacientu tuviniekiem.

Lai labāk izprastu iedzīvotāju zināšanas par sirds mazspēju un ar to saistītajām problēmām Latvijā, ikviens aicināts turpat aizpildīt anonīmu aptaujas anketu.

Izplatītākie sirds mazspējas simptomi ir:
• pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu;
• elpas trūkums, nogurums un nespēks;
• paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

3 Komentāri

  1. 17 aprīlī biju nozīmēta uz Stradiņa slimnīcu 27 nodaļu kur 18 aprīlī tika veikta sirds nespējas pārbaude kura netika izdarīta līdz beigām,ārstei Sondorei Dacei laika trūkuma dēļ, pēc.viņas teiktā.Ar ‘tādiem izteicieniem ,kādus saņēmu no šīs dakteres,var saslimt vairāk nekā izārstēties.Manas domas,ja tev ir alerģija uz resniem cilvēkiem ,tad vainu nevar strādāt ar cilvēkiem via tas ir jāpatur sevī,tāpat par izteicieniem,ka mēs slimnieki pieraduši visu saņemt pa velti,galvenais ka viss tika pateikts ļoti apvainojošā formā.Ar lielu nepatiku satikt šo dakteri otru reizi būs jābrauc vēlreiz,izdarīt visu līdz galam.Vienīgai mierinājums,ka nodaļā strādā kolosālas ,laipnas māsiņas un viss nodaļas kolektīvs,par ko liels sirsnīgs ,paldies!!!

Pievienot komentāru