Alternatīvā medicīna, Netradicionāli

Jolanta Tabaka: Viss mainījās, kad Baha ziedi palīdzēja izkļūt no slimību loka

Foto - Matīss Markovskis

Baha ziedu terapija. Par šādu vārdu salikumu un dziedināšanas veidu daudzi brīnās. Kādreiz arī Jolanta Tabaka par to neko nebija dzirdējusi. Viss mainījās, kad Baha ziedi viņai pašai palīdzēja izkļūt no apburtā slimību loka un emocionālās bedres.

 

Jūs vadāt savu uzņēmumu, kas eksportē celtniecības materiālus uz Skandināvijas valstīm. Vēl esat diplomēta medicīnas māsa un psiholoģe. Kā jūsu dzīvē ienāca Baha ziedu terapija?

Tikai tagad, palūkojoties atpakaļ, varu nojaust likumsakarību ķēdi. Medicīna gan bija mana pirmā interese, jau skolas gados zināju, ka to studēšu. Kad man bija 13 gadu, aprūpēju kādu vientuļu vecu kundzi, biju viņas palīdze un morālais atbalsts divus gadus, tāpēc medicīnas skolā jutos kā zivs ūdenī. Jau mācoties otrajā kursā, sāku strādāt intensīvās terapijas nodaļā.

Kad piedzima meita, medicīna atkāpās otrajā plānā. Vēlāk sāku studēt psiholoģiju. Zināšanas pārsvarā noderēja uzņēmējdarbībā, saziņā ar kolēģiem un klientiem. Jāteic, dzīve ritēja visai harmoniski.

Izšķirīgais pagrieziens saistīts ar lielu traģēdiju. Piepeši dažu stundu laikā nomira mamma. Es tajā laikā atrados ceļojumā zemeslodes otrā pusē. Par notikušo uzzināju pēc vairākām dienām, kāpjot lidmašīnā.

Es nespēju pieņemt domu, ka mammas vairs nav. Mans prāts atraidīja realitāti, un ķermenis uz to reaģēja – sākās veselības ķibeles. Imūnsistēma sabruka kā kāršu namiņš, mocīja akūti iekaisumi, pazuda miegs, veselība, pievienojās trauma – braucot ar skrituļslidām, nokritu un izsitu plecu. Neveiksmju sērija nebeidzās.

Kas palīdzēja?

Mums ar māsu (dzejniece Iveta Šimkus – red.) bija noruna – ja ir ļoti slikti, varam viena otrai zvanīt jebkurā diennakts laikā. Pat ja nav ko teikt, var vienkārši klusēt vai raudāt. Tā arī reizēm darījām. Allaž esam viena otrai atbalsts un iedrošinājums. Iveta ir 11 gadu vecāka par mani. Bērnībā karsti lūgusi Dievu un vecākus, lai dāvina māsiņu. Re, ja ļoti lūdz un tic, pat māsu var izlūgties.

Ar savām kaitēm gāju pie dažādiem ārstiem. Kāds dakteris it kā starp citu pavaicāja, vai esmu dzirdējusi par Baha ziedu terapiju, tā varētu palīdzēt… Biju gatava izmēģināt jebko, lai tikai apstādinātu nelāgo karuseli. Man iedeva mazu pudelīti, līdzeklis bija jāpūš mutē. Piektajā dienā piepeši apjautu: šodien neesmu raudājusi un arī vakar ne! Kaut kas bija mainījies. Tagad zinu, ka līdzeklis līdzsvaroja manu šoka stāvokli.

Ieinteresējos par šo metodi un uzzināju, ka to pēc ilgiem pētījumiem pagājušā gadsimta 30. gados izveidoja angļu ārsts Edvards Bahs. Izrādījās, Latvijā ir centrs Ziedu enerģija, ko vada Laura Tidriķe. Viņa tulko grāmatas par šo tēmu un māca jaunos terapeitus. Devos mācīties.

Paskaidrojiet, ko ietver šī metode!

Studējot terapijas metodi un lasot par Baha novērojumiem tolaik, kad viņš strādāja par ķirurgu, pamanīju pārsteidzošu līdzību ar pārdomām, kas jau sen urdīja mani. Kāpēc kāds pacients atveseļojas, bet citam pēc tādas pašas operācijas kļūst vēl sliktāk? Kāpēc vienu skar infekcijas slimība, bet otrs tādos pašos apstākļos nesaslimst? Tas, ko ārstē klasiskā medicīna, ir sekas. Taču svarīgi zināt, kāpēc slimība sākusies.

Prātā projicējas domas, kas izraisa noteiktas emocijas, bet ķermenis uz to reaģē dažādi. Mehānismu, kā tas notiek, zinātnieki vēl pēta, taču nav šaubu, ka emocijas un domas būtiski ietekmē pašsajūtu, veselību un noteiktu orgānu darbību. Arī ārsts Edvards Bahs secināja – patiesie cēloņi meklējami ilgstošā negatīvā emocionālajā stāvoklī. Proti, nevis slimība ietekmē emocijas, bet, tieši otrādi, emocionālais stāvoklis ietekmē iespēju saslimt un atveseļoties. Tātad, lai kļūtu vesels, jābūt līdzsvarā emocijām, domām un prātam, tad ķermenis iedarbina atveseļošanās resursus – medicīnā to dēvē par spēcīgu imūnsistēmu.

Bahs radīja maigu, pilnībā nekaitīgu dziedināšanas metodi, kas ļauj emocionālo pasauli līdzsvarot, izmantojot augus. Astoņus gadus ārsts pētīja dažādus savvaļas augus – to augšanas īpatnības, izskatu, ziedēšanas veidu – un salīdzināja ar cilvēka raksturu. Viņš atklāja 38 atbilstīgus augus, piemēram, puķu sprigani, pērtiķmutīti, ancīti, mežvīteni, ārstniecības verbēnu, cigoriņu… Katra dziedinošais spēks spēj līdzsvarot kādu no negatīvajiem psiholoģiskajiem, emocionālajiem stāvokļiem. Baha ziedi palīdz dzīvi atkal sasiet kopā, lai tā normāli ritētu tālāk.

Lai iegūtu tā dēvēto mātes esenci, augus vāc ziedēšanas brīdī, liek stikla traukā ar avota ūdeni un atstāj tiešos saules staros – tā ir saules metode. Vēl izmanto vārīšanas metodi. Ārstēšanai ņem dažus pilienus, ko atšķaida ar ūdeni. Pūš mutē, jo līdzeklis caur gļotādu ātrāk nonāk organismā. Atkarībā no emocijām var kombinēt vairākus līdzekļus, līdz pat septiņiem vienā lietošanas kursā.

Ar ko Baha ziedu terapija atšķiras no citām metodēm?

Lūk, stāsts par trim pacientiem. Vienam ir urīnpūšļa iekaisums, otram sāp galva, trešais pārcietis insultu. Klasiskajā medicīnā viņus, protams, ārstētu dažādi. Baha ziedu terapijā vispirms noskaidro svarīgus aspektus. Kā pacients reaģē uz savu slimību. Kas notika neilgu laiku pirms saslimšanas. Meklē emocionālo stāvokli, kurā zudis līdzsvars.

Izrādās, pirmais pacients nesen piedzīvojis tuvinieka nāvi, otrais iekļuvis autoavārijā, kurā fiziski nav cietis, bet trešo nupat skāris pēkšņs finansiāls zaudējums. Kļūst skaidrs, ka visiem trim saslimšanas palaidējmehānisms bija pēkšņs šoks. Traumējošais notikums izjaucis smalkā ķermeņa harmoniju, tā pareizu saistību ar fizisko ķermeni.

No Baha ziedu terapijas viedokļa visiem trim var palīdzēt līdzeklis, kas iegūts no čemuru baltstarītes. Tas palīdz pārvarēt šoku, atgūt iekšējo līdzsvaru. Ja cēloni neitralizē, organismā atjaunojas pašsakārtošanās resursi.

Baha ziedu terapijā ir precīzi definēti 38 negatīvie emocionālie stāvokļi, piemēram, noraizējies, dusmīgs, aizvainots, nedrošs, greizsirdīgs, skaudīgs, neiecietīgs… Tiek izmantots auga enerģētiskais potenciāls, kas darbojas, līdzsvarojot pretējo emociju. Auga īpašības un vērtīgums spēj harmonizēt to, kas izgājis ārpus līdzsvara. Ja iemesls ir konkrētas bailes, piemēram, no suņa, gulēšanas tumsā, augstuma vai lidošanas, derēs lāsainās pērtiķmutītes līdzeklis.

Bahs novēroja augus un saskatīja kopsakarības ar cilvēka personības, emociju iezīmēm. Piemēram, puķu spriganei vajag daudz vietas, aug strauji, stublājs ir spēcīgs, smagnējs. Kad pogaļas nogatavojušās, sēklas izšaujas ar lielu spēku. Līdzīgi spriganes tipa cilvēks izšauj to, kas prātā, nedomājot par sekām. Izvirza mērķus un skaidri zina, kā līdz tiem nokļūt. Taču, tiklīdz jūt, ka citi ir tādi lēnīgi, pieaug neiecietība. Straujums, kas viņā ir unikāls un pozitīvs, pavēršas pret pašu. Atrodoties spriganes negatīvajā emocionālajā stāvoklī, cilvēks nereti cieš no muskuļu sasprindzinājuma, asām, spazmatiskām sāpēm, gremošanas traucējumiem. Manā praksē, izmantojot spriganes līdzekli, veiksmīgi tika izārstēts trejzaru nerva iekaisums

Pievienot komentāru