Dzīvesveids, Pirts

Plikšķināmie, klapējamie… Kādus palīgrīkus var izmantot pirtī

Foto no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”

Līdzās slotiņām pirtī var ņemt talkā arī citus rīkus, jo ādai vajadzīgi daudzveidīgi pieskārieni.

•Kārkla klūgas, iespējams, ir Latvijā pašlaik visbiežāk lietotais palīgrīks. Klūgu izmantošanu savdabīgās slotiņās savulaik ieteicis viedais pirtnieks Ziedonis Kārkliņš. Kādā seminārā ārvalstu kolēģi demonstrējuši samuraju slotiņu no bambusa, bet Kārkliņš rosinājis pamēģināt klūgas. “Būdams ne tikai pirtnieks, bet arī dziednieks, viņš zināja, ka nozīmīgs ne tikai šā rīka fiziskais pieskāriens, bet arī skaņa, ko rada klūdziņu saskaršanās citai ar citu, tāpat vibrāciju maiņa, piesitot slotiņu dažādām virsmām. Pateicoties Kārkliņam, šī mode Latvijā arī sākās,” stāsta pirtnieks Romualds Lamsters.

Klūgu slotiņu masāžas iedarbība ir diezgan plaša – āda tiek labāk apasiņota, tā kļūst elastīgāka, tvirtāka, var mazināties iekaisīgi procesi. Arī izsildītos muskuļus var efektīvāk atslābināt, atbrīvot no saspringuma. Labvēlīgi iedarbojas arī uz saistaudiem. Slotiņas mēdz būt dažāda garuma, tātad arī darbošanās atšķirīga. Par standarta izmēru uzskata 50–60 cm garu klūgu bunti.

Klūgu slotiņas parasti izmanto ārpus pērtuves, siltā telpā. Vienlaikus strādā ar divām. Tā ir ne tikai klapēšana, bet arī rīvēšana, ripināšana, paberzēšana un virpināšana. Ja āda attīrīta, iedarbība ir spēcīgāka.

Jāievēro masāžas virziens – no pēdām uz pacelēm, no plaukstām uz padusēm, tātad limfas atteces virzienā, sirds virzienā. Izklauvēt gan drīkst arī pretēji, tikai pareizi jāliek akcenti, piemēram, masējot kāju, mazliet vājāk paklauvē uz leju, bet stiprākus uzsitienus veic virzienā uz augšu. Jāuzsit tikai tik, lai patīkami, bet ne sāpīgi. Citādi muskulis nevis atslābs, bet sasprings. Vibrācijas vilnis kļūst koncentrētāks, ja uzsit nevis ar slotiņas vēdeklīti, bet ar tās stingro, roktura galu.

Izmanto īpašu kārklu šķirni: tiem ir taisnāki zariņi, mazāk sazarojumu. Izgatavošanu labāk uzticēt amatniekam, kurš māk sasiet pareizi, lai klūgu gali neieplīstu. Var mēģināt darināt arī pats. Klūgas var griezt gan rudenī, tikko kā nobirušas lapas, gan pavasarī sulu laikā, tad miziņu vieglāk noņemt. Zariņus nomizo un izžāvē; tie gatavi likšanai buntītē, kad ar sausu sprikšķi lūst. Kārtojot buntē, svarīgi izvēlēties vienāda resnuma klūdziņas un tās ļoti rūpīgi salikt zaru pie zariņa, lai kāti veido simetrisku apli ar 2,5–3,5 cm diametru un slotiņu ir ērti aptvert ar plaukstu un saturēt. Roktura daļā kātiņiem jābūt cieši citam pie cita, lai vēdeklītis veidotos neliels un simetrisks.

Pievienot komentāru