Sekss, Tuvība

Atkal pirmā reize. Pieredzes un psihologu komentāri par seksu pēc pārtraukuma

Foto no Shutterstock.com

Pauze seksuālās attiecībās var ilgt mēnešiem vai gadiem. Atklājot sev fizisko tuvību no jauna, ir grūti tikt galā ar uztraukumu un nemieru. Lūk, stāsti par tiem, kuri pārvarēja savas bailes, un padomi, kā tikt ar tām galā.

“Šis neaizmirstamais seksuālais piedzīvojums man gadījās pēc diviem pilnīgas atturības gadiem,” – saka 36 gadus vecā N. “Šajā grūtajā laika posmā es mocīju sevi ar atmiņām par manu iepriekšējo attiecību sabrukumu. Kādā brīdī atļāvu sev īsu intrigu bez pienākumiem, no kura beigās guvu lielu prieku. Kad mūsu īslaicīgās attiecības beidzās, viegluma un laimes sajūtas mani nepameta daudzas dienas. Es nevarēju pat iedomāties, ka sekss spēj sniegt tik spēcīgu terapeitisko efektu.

Es iepazinos ar K. čatā. Izrādījās, ka arī viņš mēģina izkļūt no sarežģītas un traumatiskas pieredzes. Varējām, protams, raudāt viens otram uz pleca, sūdzoties par bijušajiem mīļotājiem, bet jau pirmajā tikšanās reizē mēs abi sajutām spēcīgu fizisku tieksmi viens pret otru. Un nepretojāmies savām vēlmēm”.

N. un viņas drauga optimisms – netipisks piemērs. Biežāk laikā, kad seksuālā atturība beidzas (neatkarīgi no tās cēloņiem un ilguma), mēs uzdodam sev jautājumus – no ikdienišķiem līdz eksistenciāliem. Galu galā, kopā ar vēlmi pamostas arī mūsu bailes.

 

Sasniegumu loģika

“Reklāma un masu mediji uzspiež mums priekšstatu, ka regulārs kaislīgs sekss ir nepieciešams normālai dzīvei, ” – saka ģimenes terapeite Inna Hamitova. – Un mēs uzskatām, ka mums vienkārši ir pienākums saņemt seksuālo baudu un meklēt to. Tiem, kas nav kritiski pret šādu koncepciju par seksa vietu dzīvē, atturība var šķist personīga neveiksme un pat traģēdija. Un pārvarēt šo stereotipu nav viegli”.

Uztraukumu un nemieru, atsākot seksuālo aktivitāti, izjūt gan vīrieši, gan sievietes.

“Bailes, kas rodas šajos apstākļos, ir universālas,” – skaidro Inna, “tiesa, vīriešiem tās bieži vien ir vērstas uz to, vai viņš spēs pēc pārtraukuma apmierināt savu partneri – viņš nav pārliecināts par savām seksuālajām spējām. Sievietes vairāk domā par to, ka viņai vajadzēs atkailināt savu, pēc viņas domām, ne perfekto ķermeni. Viņa pārdzīvo bailes no savas nepievilcības”.

Nav viegli uzticēties otram, būt pašam un gūt patiesu baudu no seksa, atrodoties šo emociju varā.

 

Ar hronometru uz tikšanos

Bieži pirmā tikšanās kļūst par pārbaudījumu mūsu pašlepnumam: neapzināti mēs to uztveram kā eksāmenu, kurš jānokārto perfekti labi un rekorda īsā laikā. Tai pašā laikā nepamet sajūta par nedrošajām sociālajām saitēm ar partneri un svārstīgajām emocijām, kas mūs vieno. Ir bailes zaudēt laiku piedzīvojumā, kas nevar kļūt par kaut ko nopietnāku.

“Mūsdienu mīlnieku prātos bieži tikšķ taimeris,” – apstiprina psihoanalītiķis Žans Mišels Hirts. – Viņiem kā “kastingā” nepieciešams spīdēt, lai parādītu visu, ko viņi spēj, lai izteiktu sevi vislabākajā iespējamā veidā īsā laikā. Tas rada trauksmi – jo visi saprot, ka spēlē lomu. Šādā situācijā sajust tuvību, uzticību ir ļoti sarežģīti. Bet bez tā ir gandrīz neiespējami sajust savu vēlmi, noskaņoties uz partneri un gūt baudu seksā”.

Pievienot komentāru