Ārstēšana, Sāpes

Veselīgas receptes locītavām: lai nekrakšķ un pavasarī neīd

Foto - LETA

Zinām brīžus, kad jāprasa palīdzība kardiologam, dermatologam, neirologam vai citas specialitātes ārstam. Bet tāda locītavu ārsta nav… Lai gan – ir, un ne viens vien!

Gaidot, ka locītavu sāpes “gan jau pāries”, aizrit ne viens vien gads… Nauda beidzas, sāpes pieņemas spēkā, pastaigas laikā skatiens cenšas atrast tuvāko soliņu. Un tikai tad cilvēks beidzot iet pie ārsta. Bet seko vilšanās, jo godprātīgam ārstam nākas pacientam paskaidrot, ka locītavu saslimšana nozīmē hronisku slimību un no tās nav iespējams atbrīvoties ar “burvju tabletes” palīdzību. Lai sāpju periodi kļūtu arvien retāki un vieglāk panesami, jārēķinās ar ilgu, neatlaidīgu ārstēšanos. Un jāsāk ar diagnozes noteikšanu, jo viens un tas pats simptoms – sāpes – rodas dažādu iemeslu dēļ.

Ja locītavu saslimšana saistīta ar traumu vai anatomisku defektu, ar ārstēšanu nodarbojas ķirurgs vai ortopēds. Ja sāpju un diskomforta iemesls ir cits – infekcija, vielmaiņas traucējumi vai autoimūnas slimības –, padoms jālūdz reimatologam.

 

Katra vecuma pazīmes

Ķermeņa labsajūta atkarīga no dzīvesveida. Tam jābūt gana kustīgam un pārtikai veselīgi gardai – ar pietiekamu olbaltumvielu un vitamīnu daudzumu. Labumā neiet ne mazkustīgums vai pārslodze, ne badošanās vai pārēšanās.

Ārste, ortomolekulārās terapijas speciāliste Antra Briede atgādina vispārzināmo – pusmūžā mainās organisma vielmaiņa, jo organisms pamazām izsmeļ savus resursus, un kļūst krietni pamanāmāk, ja organismā ir kādi iekaisīgi procesi vai vielmaiņas traucējumi. Tas bieži ir arī locītavu sāpju, stīvuma, pietūkuma, vēlāk arī deģeneratīvu pārmaiņu (artrozes) cēlonis.

Ziemā slimas locītavas bieži par sevi atgādina “roņiem” – aukstuma procedūru mīļotājiem, bet vasaras ir mokošas, daudz laika pavadot pludmalēs. Locītavām nepatīk ne augsta, ne zema temperatūra, tādēļ svarīgi arī rudenī un pavasarī nepieļaut organisma atdzišanu.

Nav retums, ka par locītavu sāpēm un krakšķēšanu sūdzas jaunieši un pat pusaudži. Lai gan nevar izslēgt reimatismu (šajā vecumā to sauc par juvenilu artrītu), bieži diskomfortu izraisa ļoti strauja augšana. Cita jauniešu liksta ir reaktīvais artrīts, kas rodas kā organisma reakcija uz elpceļu, gremošanas trakta, urīnceļu vai dzimumceļu infekciju, kas rada kļūmīgu imunoloģisku reakciju, bet tā reaģē ar iekaisumu locītavās.

Pievienot komentāru