Ārstēšana, Citas slimības

Galvā džinkst… Ko darīt?

Foto - Shutterstock

“Vēlos uzzināt, kas var izraisīt galvas džinkstēšanu. Biju pie ģimenes ārsta. Man pārbaudīja asinsspiedienu un dzirdes nervu. Izrakstīja zāles, bet tās nepalīdz. Ko lai iesāku?” MILDA E. VECUMNIEKU NOVADĀ

Nereti ir grūti saprast, kur džinkst – galvā vai ausīs. Apkārtējā vidē neesošu troksni – ne tikai džinkstēšanu, bet arī šņākšanu, šalkšanu, dūkšanu, sīkšanu vai citu veidu skaņas – cilvēks mēdz sadzirdēt pēkšņi vai arī pakāpeniski ilgākā laikā. Nereti šīs kaites cēlonis ir dažādas slimības, taču bieži objektīvs iemesls netiek atrasts.

– Līdzīgi sāpju atmiņai nostiprinās arī hronisks troksnis jeb tinnitus, tādēļ būtu jācenšas problēmu risināt, – iesaka neiroloģe Sandra Vestermane.

Ko pārbaudīt

Ja radušās sūdzības par troksni, kura apkārtnē nav, jāizmeklē ausis, jo šīs vainas cēlonis var slēpties vidusausī un iekšējā ausī.

Ārstam jāpastāsta, vai dzīves laikā nav bijis hronisks vidusauss iekaisums, ausu vai galvas traumas, vai nav strādāts rūpnīcā vai citur trokšņainā vidē, kā arī gadījies uzturēties lielā troksnī, piemēram, skaļā koncertā. Visi šie apstākļi var būt iemesls, kāpēc varētu tikt bojātas iekšējās auss matiņšūnas un rasties džinkstēšanas vai citu skaņu sajūta.

Tiem, kam galvā vai ausīs džinkst, jāveic audiogramma jeb dzirdes pārbaude, nosakot klusāko skaņu, kuru iespējams uztvert. Pasliktinātas dzirdes gadījumā jānoskaidro problēmas cēlonis.

Lai pārbaudītu, vai dzirdes nerva šķiedras nav nospiedis audzējs, veic datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi. Par laimi, to sastop ne vairāk kā četros procentos gadījumu.

Ja ausis ir veselas, nepieciešama doplerogrāfija galvas un kakla asinsvadiem, lai pārbaudītu asins plūsmu, vai tie nav sašaurināti un netiek kairināti nervi.

Jāpārbauda mugurkaula kakla daļas skriemeļi, veicot rentgenu un nepieciešamības gadījumā arī citus izmeklējumus, jo džinkstēšanu vai citu veidu troksni var izraisīt atveru sašaurināšanās starp skriemeļiem. Plecu, muguras un kakla muskuļi stiprinās pie galvaskausa pamatnes un ir saistīti ar dzirdes kanālu. Džinkstēšanu var izraisīt arī sejas un žokļa muskuļu sasprindzinājums piemēram, ja izmežģīts žoklis.

Svarīgi noteikt arī holesterīna un cukura līmenis asinīs, jo problēmas cēlonis var būt ateroskleroze un cukura diabēts.

Tinnitus cēlonis var būt arī neizgulēšanās, psiholoģisks sasprindzinājums, psihotraumas, kas padara jutīgāku nervu sistēmu.

Kā palīdzēt

Ar troksni, kura patiesībā nav, sadzīvo daudzi cilvēki visā pasaulē. Specifisku zāļu pret troksni galvā nav. Medikamenti jālieto, lai ārstētu slimību, kas to izraisījusi, piemēram, aterosklerozi vai cukura diabētu.

Svarīgi normalizēt augstu vai nestabilu asinsspiedienu, kas bojā asinsvadus. Kakla skriemeļu un saspringušu muskuļu gadījumā palīdzēs masāža, osteopātija, fiziskas aktivitātes un arī medikamenti. Ja ir depresija, trauksme un bezmiegs, jācenšas stabilizēt nervu sistēmas darbību.

Ja džinkstēšanai galvā nav objektīva cēloņa, jācenšas mainīt attieksmi pret to. Šajā ziņā var palīdzēt psihoterapeits, kurš darbā izmanto kognitīvi biheiviorālo metodi.

Ar troksni galvā vai ausīs jāmācās sadzīvot, taču nevis ar bezcerības izjūtu, bet apzinoties, ka tas nav bīstams un neapdraud veselību.

Jācenšas klausīties, kas notiek apkārt, nevis koncentrēties uz iekšējo troksni, un izvairīties no klusuma, ieslēdzot radio.

Novērst uzmanību no džinkstēšanas var tā sauktais baltais troksnis, kas ieprogrammēts trokšņa slāpētājā vai skaņu terapijas aparātā.

Ja tinnitus traucē aizmigt, lai netraucētu mājiniekiem, var izmantot spilvenā iestrādātas austiņas, kurās skan nomierinošas skaņas.

Kontrolēt stresa izraisīto muskuļu sasprindzinājumu, lai nerastos džinkstēšana ausīs vai galvā, palīdz bioloģiskās atgriezeniskās saites metode (biofeedback), kad ar elektrodu un datora starpniecību jāapgūst īpaši vingrinājumi.

Kad Vācijā veica tinnitus pacientu aptauju par to, kas vislabāk palīdzējis pret nepatīkamo troksni, tika nosauktas dažādas netradicionālas metodes, piemēram, taidzi, cigun, joga, meditācija, kā arī fizikālās medicīnas procedūras. Turklāt slimnieki atzina, ka pašsajūta uzlabojusies, atsakoties no alkohola un kofeīnu saturošu dzērienu lietošanas.

2 Komentāri

  1. Msn visbiezak galva nesap, bet kad sak sapet tas ir ja man pa galvu iesit tie var but ari denini un nav nekadu citu paradibu vai defekti. Parasti kads domas nolasa vai ari dzirdu citu runajam sev apkart, protams, ari domas kadi citi lasa.

  2. Jo atrāk aizies pie lora un tiks ar problēmu galā.Varbūt otoskleroze.Un no neizgulētām naktim.Strādājot ar trimeri.Arī nostipri skaļas mūzikas.

Pievienot komentāru