Ārstniecības augi, Netradicionāli

Kad jāvāc priežu pumpuri? Der dažādos laikos vākti, skaidro Vija Eniņa

pump-priezhu

“Daži saka, ka priežu pumpurus var vākt visu laiku, arī ziemā, jo vērtība esot tāda pati. Citi iesaka vākt, kad pumpuri sāk putekšņoties. Kad ir īstais laiks? Kas priežu pumpuros vērtīgs? Kā tos vislabāk izmantot, lai vērtību saglabātu?”

“Priežu pumpurus vāc, kad tie ir uzbrieduši, kļuvuši labi redzami. Ziemā tie ir pavisam sīciņi,” skaidro augu pazinēja un farmaceite Vija Eniņa. Vācamie pumpuri ir sveķaini, stingri un blīvi, bet vēl nav sākuši augt, stiepties garumā, jo tad to īstais labums būs krietni samazinājies.

Ja vāc izaugušus pumpurus, no kuriem birst putekšņi, tā būs putekšņu droga, ko arī var lietot.

Pumpuru vērtīgākā viela ir ēteriskā eļļa ar spēcīgu antibakteriālu un pretiekaisuma darbību. Vislabāk tos žāvēt vēsā vietā, sargājot no saules stariem. Siltumā un īpaši saulītē pumpuri var atvērties, tad ēteriskā eļļa iztvaikos, un labums atkal samazināsies.

No izžāvētiem pumpuriem var gatavot gan tēju, gan uzlējumu (ēdamkaroti sasmalcinātu pumpuru aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj siltumā (termosā) vienu stundu ievilkties, nokāš, dzer pa pusglāzei 2–3 reizes dienā. Tas der elpceļu slimību, klepus ārstēšanai, var izmantot arī inhalācijām.

Protams, no pumpuriem var gatavot spirta izvilkumu, vārīt sīrupu, kā daudzi dara, bet diez vai lietošanas efekts būs labāks.

 

logo-36

 

Pievienot komentāru