Dzīvesveids, Skaistumkopšana

Brūna bez iedeguma: palīdz ne tikai “zieķi”, bet arī iekšīgi lietojami preparāti. Vai droši?

Foto - Shutterstock.com

Iedegums parasti tiek saistīts ar ultravioleto starojumu, kas ādai ir kaitīgs. Tomēr mūsdienās ir nopērkami gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojami preparāti, kas spēj padarīt ādu zeltaini brūnu, neraizējoties par ļaundabīgu ādas veidojumu attīstību. Pie iedeguma alternatīvām pieder krēmi, losjoni, izsmidzināmie līdzekļi jeb spreji, želejas, mitrās salvetes, tabletes. Iespēju ir daudz, un lielākā daļa no tām ir nekaitīgākas par saules radīto brūnumu.

Konsultante Dr. med. ELGA SIDHOMA, Sievietes veselības centra un Derma Clinic Riga dermatoloģe, veneroloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docente

Beta karotīns

Ir dzirdēts, ka iedeguma efektu var iegūt, ēdot burkānus. Tajā ir daļa patiesības. Burkāni satur beta karotīnu, kas ir dabisks pigments. Tas ir arī citos produktos, piemēram, ķirbjos, spinātos, salātos, zaļajā paprikā, tomātos, brokoļos, greipfrūtos, plūmēs, mellenēs, upenēs, ērkšķogās, melonēs, aprikozēs, hurmā. Ja šos produktus ēd regulāri un pietiekami daudz, ādas tonis patiesi var iekrāsoties dzeltenīgi brūnā tonī. Pārcenšoties ar šo produktu ēšanu, var iekrāsoties arī acu baltumi, norāda dermatoloģe Elga Sidhoma. “Beta karotīnu kapsulās var iegādāties aptiekās. Tas ir bezrecepšu līdzeklis iekšķīgai lietošanai. Ievērojot ražotāja norādīto instrukciju, beta karotīna lietošana ir droša.”
Tomēr nevajadzētu pārspīlēt ar A vitamīnu uzturā, kas arī atrodams šajos produktos. Jāņem vērā vecums, svars, garums, vispārējais veselības stāvoklis, blakussaslimšanas, citu medikamentu lietošana. Dermatoloģijā pieejami sintētiskie A vitamīna preparāti, ko lieto aknes un citu iekaisīgu ādas slimību ārstēšanai. Ja lieto beta karotīna kapsulas, ieteicams samazināt papildus A vitamīnu saturošu produktu uzņemšanu, jo A vitamīns lielās devās maina tauku dziedzeru darbību, āda mēdz kļūt sausāka, jutīgāka pret ultravioleto starojumu. Vienlaikus beta karotīnu saturoši preparāti uzlabo ādas aizsargspējas pret ultravioleto starojumu.

Tikai pārbaudītas lietas!

Lietojot beta karotīnu, tas uzkrājas zemādas šūnās, piešķirot ādai viegla iedeguma toni – īpaši, ja uzņemtas lielas preparāta devas. Visvairāk iekrāsojas pēdas un plaukstas, taču krāsa izzūd, ja karotīnu vairs nelieto. “Saviem pacientiem dažādu produktu ikdienas lietošanu rekomendēju ierobežotos un saprātīgos apjomos. Visi iekšķīgi lietotie preparāti organismam ir jāpārstrādā, lielākā koncentrācijā tie var atstāt ietekmi uz orgānu darbību,” brīdina dermatoloģe. Beta karotīnu var lietot sezonāli, uzsākot kursu 2–4 nedēļas pirms siltās sezonas un turpinot visu vasaru.

Ir arī iekšķīgi lietojami preparāti, kas Latvijā nav atzīti, bet tos var pasūtīt internetā. “Pacienti mēdz pašrocīgi iegādāties melanocītus (pigmentšūnas) stimulējošu hormonu injekcijas. Tās nav oficiāli reģistrētas un atzītas par drošām lietošanai ne Latvijā, ne citās Eiropas valstīs, tādēļ es tās neiesaku. Tomēr daudzi no tiem, kas tās izmanto, pie dermatologa nemaz nevēršas. Atnāk tikai tad, kad jau radušās problēmas, blaknes vai kādi jautājumi,” pieredzē dalās Elga Sidhoma.

Pašiedeguma līdzekļi

“Visplašāk izmantotās iedeguma alternatīvas ir pašiedeguma krēmi, losjoni, spreji, kuri nopērkami veikalos un izmantojami mājas apstākļos. Latvijā nav tik populāras kabīnes, kurās var gūt iedegumu, apsmidzinot ādu, bet ir arī šāda procedūra,” norāda dermatoloģe.
“Lietojot iekšķīgu preparātu, efekts ir sistēmisks, tādēļ ādas tonis mainās visā ķermenī. Pašiedeguma krēmi, losjoni, spreji, želejas, salvetes ir ārīgi lietojami, radītā reakcija ir lokāla. Tiem piemīt atšķirīgas īpašības. Ir līdzekļi, kuri iedarbojas uzreiz, un ir tādi, kuri ādas toni maina tikai pēc pāris dienām, nereti – ultravioletā starojuma ietekmē. Iegādājoties preci aptiekā, parasti tiek izskaidrota gan lietošanas kārtība, gan gaidāmie rezultāti.”

Pašiedeguma produktu sastāvs atšķiras. Mēdz pievienot dzīvo organismu aminoskābi tirozīnu, kas piedalās un stimulē melanīna veidošanas procesu (parasti – ultravioletā starojuma klātbūtnē).

Dihidroksiacetons ir no cukurniedrēm un cukurbietēm iegūta viela, kas iedarbojas tikai uz ādas virskārtu kā krāsviela, skābekļa klātbūtnē reaģējot ar aminoskābēm un ietonējot virsējo slāni – epidermu. Šajā gadījumā efekts būs redzams pāris stundu laikā. Iekrāsotais iedegums izzūd, noloboties un atjaunojoties ādas virsējiem slāņiem.

Ja nav ādas slimību un alerģisku reakciju pret kādu no sastāvā esošajām vielām, pašiedeguma līdzekļi ir ieteicamāks risinājums, ja salīdzina ar saulē iegūtu iedegumu. Dermatoloģe tomēr neiesaka klāt pašiedeguma līdzekli, ja uz ādas ir brūce, pušums vai izsitumi, jo tas var veicināt papildu iekaisumu, infekciju vai rētas veidošanos.

Ētisku apsvērumu dēļ nav pētīta ļoti daudzu ķīmisko savienojumu ietekme uz embrijiem, tāpēc pašiedeguma krēmus parasti neiesaka lietot grūtniecēm.

1 komentārs

  1. Beta karotīnam ir arī tāds plus, ka tam ir sava neliels SPF faktors, kas aizsargā ādu no iekšpuses. Kopš lietoju Bioactive Carotene kapsulas, es vairs neapdegu tik traki, kā agrāk. Krēmu arī lietoju obligāti, bet beta karotīna kapsulas sāku dzert maijā-jūnijā un tad visu vasaru. Iedegums arī turas ilgāk.

Pievienot komentāru