Uzturs

Kāds uzturs un preparāti uzlabo atmiņu un nerada slinkumu, izklaidību

Foto - Shutterstock

Ārsti ir satraukti – samazinās vecums, kurā cilvēkiem konstatē atmiņas pasliktināšanos un citus vieglus apziņas traucējumus.

Neiroloģe Inese Blumberga novērojusi, ka cilvēki nepietiekami pievērš uzmanību tādām šķietami nekaitīgām pārslodzes blaknēm kā atmiņas pasliktināšanās. To bieži attaisno ar izklaidību, intereses trūkumu vai spēku izsīkumu un atmiņas pavājināšanos ignorē, nemeklējot ne cēloņus, ne risinājumus. – Šādas paviršas attieksmes dēļ dažu gadu laikā stāvoklis progresē un cilvēks darbspējīgā vecumā vairs nespēj pilnvērtīgi veikt savu darbu, – brīdina I. Blumberga.

Palīdzība atmiņas pavājināšanās gadījumā atkarīga no iemesliem, kas šos traucējumus radījuši. Ikdienā un jo īpaši tad, ja cilvēks pats sev novēro atmiņas vai koncentrēšanās traucējumus, vairāk uzmanības jāpievērš tam, lai organisms saņemtu pietiekami daudz skābekļa. Ja smadzeņu šūnas ar to netiek pilnībā apgādātas, arī gados jauni cilvēki nav pasargāti no atmiņas traucējumiem.

Aizvadot garas un saspringtas darba stundas birojā, garīgā slodze pieaug, bet smadzeņu šūnu apgāde ar skābekli samazinās, jo, intensīvi nodarbinot smadzenes, cilvēki jūtas pārguruši un aizmirst par fiziskām aktivitātēm, svaigu gaisu, regulārām maltītēm un sabalansētu uzturu.

Smadzeņu šūnu normālai darbībai ir nepieciešams enerģijas avots – glikoze. Galvenie tās piegādātāji organismam ir ogļhidrāti, taču jāņem vērā to atšķirības, piemēram, putraimos, no rupja maluma miltiem ceptā maizē un dārzeņos (izņemot burkānus un bietes) esošie ogļhidrāti nesteidz sadalīties, tādēļ tos organisms izmanto visas dienas garumā. Cukurā un pārējos miltu izstrādājumos atrodamie ogļhidrāti drīz rada garīgu un fizisku aktivitāti, taču tikpat drīz rodas slinkums un izklaidība. Saspringta darba veicēju smadzenēm nenovērtējamas ir omega 3 polinepiesātinātās taukskābes un B grupas vitamīni.

Smadzeņu darbību veicina arī preparāti, kuru aktīvā viela ir ginka ekstrakts, jo tas uzlabo asinsriti, paaugstina skābekļa un glikozes izmantošanu, normalizē smadzeņu šūnu darbību, veicina smadzeņu vielmaiņu un apgādi ar skābekli. Tomēr šie preparāti problēmu neatrisina, tikai palīdz to novērst. Turklāt ne visi līdzekļi, kuru sastāvā ir ginks, ir vienlīdz iedarbīgi un droši. Kognitīvos procesus labvēlīgi ietekmē tikai standartizēts divdaivu ginka ekstrakts. To, ka preparāts satur šīs auga aktīvās sastāvdaļas vajadzīgajā koncentrācijā, apliecina atbilstīga norāde lietošanas instrukcijā. Savukārt žāvētu lapu pulveris zemas efektivitātes dēļ ir tikai naudas izšķiešana.

Pievienot komentāru