Dzīvesveids, Miegs

Miega līdzekļi: kuri palīdz un kuri nebūs piemēroti

1. Ja ir ilgstošas grūtības ieslīgt snaudā, miegs ir caurs vai acis vaļā labu laiku, pirms noskanējis modinātājs, daudzi nolemj ķerties pie miega zālēm. Piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc vaicājam miega ārstei Ijai Cimdiņai, ar ko tās atšķiras un vai tiešām ir tik nevainīgas, ka droši var izmantot kā glābšanas riņķi ikreiz, kad parādās miega traucējumi.

1no2
Ilustrācija - Shutterstock

* “Kvalitatīvs un pietiekami ilgs miegs ir absolūta nepieciešamība. Tas ir viens no pamatnosacījumiem, lai pēc iespējas ilgāk saglabātu veselību, jaunību un skaistumu, kā arī lai notievētu. Pētījumos pierādīts, ka miega trūkuma dēļ rodas vajadzība uzņemt vairāk kaloriju. Pieaugušam cilvēkam diennaktī vajadzētu gulēt vismaz astoņas stundas. Piemēram, guļot vidēji tikai sešas stundas, imunitāte pret vīrusu infekcijām samazinās par 50%. Diemžēl ļoti daudzi nenovērtē miega milzīgo nozīmi, pirms rodas veselības vai liekā svara problēmas. Liela daļa pat neiedomājas, ka tam ir sakars ar miega traucējumiem,” skaidro Ija Cimdiņa.

* “Zālēm nevajadzētu būt pirmajam solim, tiklīdz ir grūti izgulēties. Miega traucējumi visbiežāk ir kaut kā sekas, tāpēc labākais veids ir novērst cēloni,” uzsver daktere.

Vispirms jāpārliecinās, vai tiek ievēroti tā dēvētie miega higiēnas pamatprincipi. Ļoti iespējams, naktsmieru sašūpojis kāds nevēlams ieradums, un, no tā atbrīvojoties, atkal gulēsiet saldi kā susurs midziņā. Ija Cimdiņa īsumā uzskaita galvenos laba miega priekšnosacījumus: “Vajadzētu katru dienu, arī brīvdienās, gan celties, gan iet gulēt nemainīgā laikā. Vismaz četras stundas pirms gulētiešanas nav vēlams lietot kofeīnu saturošus dzērienus, tostarp zaļo tēju. Jāatturas no smēķēšanas, jo tabakas dūmos ir nikotīns, kas iedarbojas stimulējoši. Lai miegs būtu kvalitatīvs, ļoti svarīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes, taču nevajadzētu sportot vēlu vakarā. Aktivitāšu laikā izdalās daudz bioloģiski aktīvu vielu, arī laimes hormoni endorfīni, kam ir stimulējoša iedarbība. Vēlu vakarā nedrīkst pārēsties, taču nevar doties pie miera arī ar bada sajūtu. Ļoti svarīga ir vide, kur guļam. Vēlams klusums, tumsa un optimāla temperatūra. Jārūpējas par guļamistabas vēdināšanu, jo nepietiekams skābekļa daudzuma dēļ pat pēc gana ilga naktsmiera šķiet, ka neesi izgulējies.”

* Ja miega higiēnas principu ievērošana nelīdz, jāmeklē iemesls. “Vainīgs var būt stress, pārpūle, pārgurums, pārāk maz stundu miegam, dažādas slimības, psihoemocionāli traucējumi, atsevišķu medikamentu lietošana un daudz kas cits.” Ija Cimdiņa izvelk no plaukta ķieģeļa biezuma grāmatu, sakot: “Lūk, šeit ir aprakstīti visi iespējamie miega traucējumu cēloņi. Visus uzskaitīt nav iespējams.” Lai noskaidrotu, kas iztrūcinājis naktsmieru, ātrākais un drošākais veids ir doties pie miega speciālista. Novēršot cēloni, miegs uzlabosies.

* “Ja nepietiekami izguļas, sekas visbiežāk ir nogurums un miegainība dienas laikā, domu un kustību gausums, koordinācijas traucējumi, pazemināta koncentrēšanās spēja un uzmanības ilgums, grūtības atcerēties un iegaumēt, tāpēc dzīves kvalitātes uzlabošanai, kamēr atrod un novērš naktsmiera traucējumu cēloni, var lietot miegu veicinošu līdzekli,” saka Ija Cimdiņa.

* Agrāk viens no pirmajiem līdzekļiem, ar ko panāca ātrāku ieslīgšanu snaudā, bija alkohols. Arī mūsdienās daudzi pirms gulētiešanas paraduši iemalkot vīnu, alu vai citu grādīgu dzērienu, lai mazinātu stresu un labāk izgulētos. “Alkohols tiešām relaksē un paātrina iemigšanu, taču tas izjauc dabisko miega struktūru un ievērojami saīsina fāzi, kad sapņojam un smadzenes apstrādā dienas notikumus, izjūtas un iespaidus, tādēļ, lai cik ilgi vāļātos pa gultu, cilvēks nākamajā dienā jūtas neizgulējies un noguris. Un vēl, iedzerot it kā jūtamies labāk un pārstājam uztraukties par problēmām, taču tās nekur nepazūd. Nākamajā dienā atkal nākas ar tām sastapties, taču jautājumu risināšanu apgrūtina diezgan slikta pašsajūta, it īpaši, ja iedzerts pavairāk. Turklāt iedarbības ziņā alkohols ir depresants, proti, izraisa nomāktību. Visbeidzot regulāra pašārstēšanās ar grādīgajiem dzērieniem ved taisnā ceļā uz alkoholismu, kas ir smaga slimība, ar kuru pēc tam ir vēl grūtāk cīnīties.”

  1. Ja ir ilgstošas grūtības ieslīgt snaudā, miegs ir caurs vai acis vaļā labu laiku, pirms noskanējis modinātājs, daudzi nolemj ķerties pie miega zālēm. Piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc vaicājam miega ārstei Ijai Cimdiņai, ar ko tās atšķiras un vai tiešām ir tik nevainīgas, ka droši var izmantot kā glābšanas riņķi ikreiz, kad parādās miega traucējumi.
  2. * Tautas medicīnā miega veicināšanai izsenis izmanto dažādus uzlējumus (baldriāna saknes, apiņu augļkopas, māteres lakstus, piparmētras, liepziedus, kliņģerīšu ziedus, mazo mārsilu, diļļu lakstus un sēklas), tinktūras (baldriānu, māteri), tējas (baldriāna saknes, apiņu augļkopas, piparmētru lapas), kā arī aromātiskos miega spilventiņus, kas pildīti kaltētiem ārstnieciskajiem augiem (apiņiem, citronmelisu, lavandu, asinszāli, kumelītēm, rožu ziediem, amoliņu).

Pievienot komentāru