Liekais svars, Uzturs

“Mēs visi esam baudu vergi.” Pielikt punktu kārei pēc saldumiem!

Foto - Shutterstock

Visi zinām, ka ar cukuru aizrauties nav ieteicams – tas kaitē zobiem, veicina liekā svara veidošanos. Bet ko iesākt, ja našķus kārojas dienu un nakti? Kā uzveikt tieksmi mieloties ar saldumiem vēl un vēl?

 

Pastiprinātai vēlmei pēc saldumiem var būt dažādi iemesli.

■ Liela garīgā un fiziskā slodze. Darbs, kurā intensīvi tiek nodarbinātas smadzenes, pieprasa ogļhidrātus. Tos cilvēks pastiprināti patērē, ja ir arī stress un spriedze.

■ Saldumu ēšanā var būt vainojams miega trūkums, kas saistāms ar spriedzi, stresu. Ir pārāk daudz darba, neizdodas laikus aiziet gulēt. Naktī domā par nepadarīto. Ja nākas celties agri, cilvēks jūtas saguris, vājš. Gribas iedzert kafiju vai uzņemt ogļhidrātus. Roka stiepjas pēc kaut kā salda, lai gūtu enerģiju.

■ Saldumu ēšana var būt pieraduma sekas. Saldinātiem dzērienam bieži vien ir akcijas, piemēram, pērc vienu, otru saņem par brīvu. Saprotot, cik daudz cukura ir vienā kolas pudelē, cilvēks parasti ir pārsteigts, jo tik daudz neapēd pat nedēļas laikā. Savukārt ballītē ar divu litru pudeli nepietiek, un vakara beigās ir uzņemts tik daudz cukura, ka pāris dienu varētu iztikt bez našķiem.

■ Ar saldumiem netieši pabarojam smadzenes un piedzīvojam labsajūtu, organismā izdalās serotonīns jeb tā dēvētais laimes hormons. Ēdam saldumus, jo ir sava veida tieksme uzturēt labās sajūtas, kas diemžēl nav ilgstošas, jo glikoze ātri noārdās.

■ Vēlme pēc saldumiem var būt saistīta ar kādu slimību. Cukura diabēta gadījumā slimniekam mēdz strauji kristies cukura līmenis asinīs, rodas nepārvarama vēlme uzņemt kaut ko saldu, citādi smadzenes pamazām atslēdzas, un cilvēks var krist bezsamaņā.

“Mēs visi esam baudu vergi. Atkarīgi no elektroierīcēm, seksa, fiziskām aktivitātēm, adrenalīna. Katrs izvēlas veidu, kā gūt labsajūtu pēc spriedzes pilnas dienas. Ēdiens ir viens no ērtākajiem un ātrākajiem baudas gūšanas avotiem. Sāļa un salda garša ir divi spēcīgi kairinātāji, kam grūti pretoties. Čipsu un kolas kombinācija ir radīta, lai sabiedrību pieradinātu un izraisītu vēlmi pirkt vairāk. Šo nevajadzīgo produktu patēriņš ir milzīgs. Kola pieejama visos veikalos un degvielas uzpildes stacijās,” stāsta ārsts Edmunds Jansons.

“Veikalos pie kasēm našķi novietoti bērna acu līmenī. Atvasēm ir ļoti grūti ieskaidrot, kāpēc nevajadzētu pirkt saldo batoniņu, jo tas taču ir tik gards. Bērnus vada sajūtas, un šokolāde liek justies labi. Var secināt, ka jau agrā vecumā cilvēks pierod pie saldumiem un rodas vēlme tos ēst ikdienā. Pieaugušo vada bērnības atmiņas, izjūtas, kā arī pieradums.”

1 komentārs

  1. Pēc manas pieredzes svarīgi ir dzert vairāk ūdens un censties gūt vairāk emocionālā prieka – kaut vai aiziet pastaigāties un baudīt ar acīm arhitektūru, dabu, utt. Bez tam ir ļoti svarīgi, lai cukura līmenis asinīs ir stabils, lai tas nelēkā augšā lejā, jo pretējā gadījumā nav sāta sajūtas un gribās apēst kaut ko saldu. Aptiekās var nopirkt hroma rauga tabletes **, kas tieši palīdz stabilizēt cukura līmenis asinīs.

Pievienot komentāru