Ārstēšana, Veselības politika

Anda Čakša: “Iznāca tā, kā ir, tāpēc sākam visu no jauna.” Naudas meklējumi medicīnai

Foto - Saeimas preses dienests

Kaut gan ziņojums par veselības aprūpes sistēmas reformu ir izlasāms Veselības ministrijas (VM) mājas lapā internetā, vakar Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē varēja pārliecināties, ka deputātiem labāk patīk, ka viņiem to nolasa priekšā. Lasītāja bija veselības ministre Anda Čakša, kurai bija jāstāsta, kā viņa grasās īstenot reformu, kam nav naudas.

Lielu daļu laika aizņēma priekšlasījumi un prezentācijas par veselības jomas tēmām, kuras deputātiem jau sen bija jāapgūst, lai tagad beidzot sāktu uzdot būtiskākos jautājumus un kopā ar VM, piesaistot arī Finanšu ministriju, izkustētos no sastinguma punkta. Taču nekā tamlīdzīga nebija – katrs runātājs centās pateikt savu viedokli par kādu reformā ietverto aspektu un saruna izšķīda uz visām pusēm, īsti nesaprotot, kādēļ tā vispār sākta. Tiesa, daži deputāti sēdes noslēgumā atgādināja, ka bez papildu naudas nebūs iespējams veikt pašu galveno – paaugstināt mediķu algas – un viņi turpinās atstāt savas darba vietas. Ņemot vērā Eiropas Savienības vidējos rādītājus, patlaban Latvijā trūkst 600 ārstu un ap 7000 medicīnas māsu. Ministru prezidents Māris Kučinskis otrdien publiski paziņoja, ka iecerētā nodokļu reforma nenodrošinās būtisku un stabilu finanšu pieaugumu veselības aprūpē. Vakar valdības vadītāja partijas biedre Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča interesējās, vai veselības ministre gadījumā nav ieraudzījusi, kur varētu atrast papildu naudu.

Uz A. Barčas jautājumu par iespējām rast papildu finansējumu Čakša atbildēja: “Latvijas ekonomiskajā ietvarā būtu skaidri jāiezīmē noteikts procents veselības aprūpei. Tas ir visvienkāršākais veids, bet visgrūtāk izdarāms.” Tad sekoja deputātes Barčas aicinājums palīdzēt ministrei ieraudzīt, kur ņemt finansējumu.

17 Komentāri

  1. Reàls izmëginàjums.Kà ar trusīsiem”izdzīvos/neizdzīvos”Tie,kuriem nepaveiksies,varés akcijà sañemt uzrakstu-Manà nàvë vainot Çaksu&Co!

  2. Latvijas valsts “finansētā” veselības aprūpe sabruks, un nevis kaut kad, bet Kučinska/Čakšas laikā. Jo viņi nenovērtē mūs, māsas. Ārsti vēl ir, bet viss apstāsies māsu trūkuma dēļ. Stradiņos vairs nebūs plānveida operācijas māsu trūkuma dēļ. Austrumu slimnīcas Operatīvās ķirurģijas centrā ir 22 operāciju zāles, bet operācijas notiek tikai trijās. Čakša lielās ar “zaļo koridoru”, bet īstenībā ir tā, ka tikai diagnoze vēzis tiek uzstādīta raitāk, un nu pacientiem ar skaidru diagnozi ir jāgaida uz operāciju ilgāk, jo operāciju skaits ir nevis pieaudzis, bet gan samazinājies māsu trūkuma dēļ. Pataloģijas centrā histoloģiskai izpētei dienā tiek iesūtīti tikai 4-5 audu paraugi un tas no visām 22 operāciju zālēm. Mēs vēl cerējam, ka nodokļus reformēs tā, lai kļūtu skaidri veselības nozares finansēšanas avoti, bet nu vairs nav nekādu cerību. Jau šogad darbu slimnīcās pametīs vēl zināms daudzums māsu, un iestāsies neatgriezeniski procesi. Latvijas veselības aprūpes sistēma sabruks, jo mēs, māsas, netikām un netiekam novērtētas.

  3. Veselības ninistrija ir jāreformē. Tik neefektīvas institūcijas pastāvēšana ue zaudējumus nesoša. Ierēdņi, kuru darbs ir neveiksmīgs nav jāturīdz demisijai. Var apvienot ar Labklājības ministriju, varēs samazināt personāla izmaksas un rosināt cilvēkus darboties konstruktīvi. Padomnieki ir pilnīgi Belcebuli

  4. Iznāca tā,kā ir! Un par slimokasēm,kā visās pārējās ES valstīs,vairs pat nerunājam! Noiets etaps! Bet arī,kad runājām,tad’piedāvājām tikai pašu dārgāko-Nīderlandes variantu! Lai gan,turpat blakus-Beļģijā ir slimokases,par dalību kurās pietiek ar desmit eiro mēnesī VISAI ĢIMENEI! Igaunijas un Lietuvas slimokases pat nepieminējām,jo mūsu nolūks jau nebija ieviest slimokases,bet tikai tikt pie slimokasēm paredzētās naudas!

  5. Apvienojot Labklājības un Veselības ministrijas,iespējams,nebūs vismaz jāmaksā vairs paaugstināta maksa par zvanīšanu uz vairākām slimnīcām un pat uz VDEĀVK,kā pašlaik!

  6. Ir nevis jāsamazina IIN vēl par 3%,bet gan,sekojot Pasaules bankas ieteikumam,jāatjauno Latvijā visā pasaulē dominējošais progresīvais ienākuma nodoklis,nodoklis pēc maksātspējas principa! Un ministriju skaits jāsamazina līdz Briseles (un pirmskara Latvijas)desmit!

  7. Neskaidrās “fiskālās telpas uzlabošanas” vietā,papildināsim konkrēti valsts budžetu,Cilinska kungs-ieviešot partijas”Visu Latvijai” programmā jau no pašiem pirmsākumiem ieplānoto un bijušā premjerministra Valda Dombrovska jau 2010.gadā apsolīto progresīvo ienākuma nodokli,ko ir ieteikusi arī Pasaules banka! Kāpēc muims jātaisa vēl papildus parādus?!

  8. Kur palika algu paaugstinajums profesionala limeni Rigas Dzemdibu nama personalam – arstiem un medmasam. visu tacu nevar uz reizi. Jasak pa mazam lietas uzlabot. Bet lidz sim …???…

  9. Vairs neder pavasara izpārdošanā pirktā blūzīte? Neiet ciet svārki, bet džinsus vairs nevar uzstīvēt gurnos? Pirms meklēt kādus brīnumlīdzekļus, iesaku izmēģināt īstās pasaules pavisam skaidri sajūtamu un saprotamu, zinātnē balstītu metodi. Tagad no aptaukošanās līdz anoreksijai ir tikai viens solis! Sāc šodien, iegūsti pamanāmu rezultātu jau tuvākās nedēļas laikā. Un atceries – nepārdozē, jo vīrieši nav nekādi suņi! https://goo.gl/kZEjyG

Pievienot komentāru