Atkarības, Psiholoģija

Narkologs Jānis Strazdiņš: Iebiedēšana alkoholisma ārstēšanā nedarbojas. Bet kas palīdz?

Foto - Shutterstock

“Laukos un Rīgas guļamrajonos var redzēt klaiņojošus, noskrandušus un pēc alkohola smirdošus vīrus. Sievietes viņu vidū ir retums, un, ieraugot kādu no viņām, garāmgājēji atskatās un šausminās,” teic narkologs Jānis Strazdiņš. “Ar vīriešu nodzeršanos jau esam apraduši. Ja arī vīrietis kaut kur guļ pārdzēries, viņam neviens klāt nepieies un palīdzību nesniegs, lai gan viņš var būt apsaldējies vai guvis smagu traumu. Latvijā pret viņiem izturas ļoti nežēlīgi, uzskatot, ka alkohola atkarība ir izlaidība, nevis slimība, ka alkoholiķis pats vien vainīgs, un soda, izstumjot no sabiedrības.” Kā saprast, ka robeža, kas šķir mērenu glāzītes cilātāju no alkoholiķa, jau pārkāpta?

 

Narkotikām līdzīga iedarbība

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvijā alkoholu nekad nelieto tikai 14% iedzīvotāji, kas vecāki par 15 gadiem. Pārējie retu reizi iemalko, šad tad iedzer vai pamatīgi plosto. Par hroniskiem alkoholiķiem kļūst 6 – 10% no visiem alkohola lietotājiem, vīrieši – daudz biežāk nekā sievietes.

“Pēdējā laikā pieaug sieviešu skaits, kas cieš no alkohola atkarības, it sevišķi emancipēto, labi atalgoto sieviešu vidū. Viņām ir atbildīgi amati, kur prasības ir ļoti augstas, rodas stress, pārslodze. Sākas tā sauktais vīna alkoholisms – iedzer mājās, vienatnē, izgaršojot labus vīnus, lai nomierinātos, noņemtu sasprindzinājumu, atslēgtos,” novērojis narkologs. Viņš norāda, ka tradicionāli vīrieti uzskata par stiprāku, izturīgāku pret alkohola lietošanu. Pusaudžu vecumā iedzerot it kā tiek apliecināta vīrišķība. Tiem, kuriem skaidrā prātā ir psiholoģiskas problēmas tuvoties, uzrunāt meitenes, reibumā uzlabojas komunikācijas spējas. Ir arī tādi, kas vienkārši atdarina grupas līderi, kuram ir tieksme uz iedzeršanu.

Alkohola ietekmē izmaiņas sākas smadzeņu pamatnē, zemgarozā, kur atrodas centri, kas kontrolē dziņas, tieksmes, garastāvokli, labsajūtu. Pierādīts, ka alkohola sadalīšanās blakusprodukts acetaldehīts spēj savienoties ar dopamīnu, tā saukto laimes hormonu. Kopā tie izveido savienojumu, kas ir ļoti līdzīgs opiātam morfijam. Tas arī ir viens no atkarības iemesliem. Sākumā alkohols izraisa labsajūtu, eiforiju, pacēlumu, arī seksuālajā ziņā. Pēc kāda laika organisms sāk pieprasīt alkoholu, rodas nepārvarama tieksme, lietotāji nonāk apburtajā lokā. Ja organisms pieradis pie alkohola, tieksme un jutība pret to saglabājas visu mūžu.

Šogad sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par alkohola ievietošanu narkotisko vielu sarakstā, no kura tas tika izsvītrots 1971. gadā. Iniciatīvas pieteicējs uzsver, ka zinātniski pierādīts – alkohols ir narkotiska viela, kas izraisa neatgriezeniskas sekas cilvēka organismā. Pagaidām par iniciatīvu gan nobalsojuši tikai 312 cilvēki.

 

Pievienot komentāru