Ārstēšana, Vēzis

Pielikt kāju priekšā vēzim, ko izraisa papilomas vīruss. Iespējas arī vīriešiem

Foto - Shutterstock

Papilomas vīruss ir kā nelūgts, nekaunīgs ciemiņš – bez uzaicinājuma ierodas cilvēka organismā, apmetas tajā uz dzīvi un dažkārt vēl sāk postīt mājastēva vai mājasmātes dzīvi, izraisīdams grūti ārstējamas slimības, tostarp vēzi. Vakcinējoties pret papilomas vīrusu, nelūgtajam viesim namdurvis tiek slēgtas.

 

Jābaidās no velna duča

Viens no vēža izraisītājiem ir cilvēka papilomas vīruss, saīsinājumā – HPV (angļu valodā – human papiloma virus), stāsta bērnu infektoloģe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes docente Dace Zavadska. “Mūsdienās ir zināmi apmēram 170 HPV tipi. No tiem visvairāk jābaidās un jāuztraucas aptuveni par 40, jo tie ir iemesls dažādām saslimšanām. Savukārt no šiem 40 vissliktākie ir 13 tā sauktie augsta riska jeb onkogēnie tipi ar potenciālu izraisīt ļaundabīgu audzēju.”

Papilomas vīruss ir ļoti viltīgs – organismam ar to inficējoties, tas iefiltrējas gļotādas vai ādas šūnās un tik labi noslēpjas, ka imūnsistēma to nepamana: vīruss nerada iekaisumu, kas liktu imūnsistēmai sākt pret to veidot antivielas. Tā nu tas netraucēti var darīt savus sliktos darbus.

HPV izraisītās onkoloģiskās slimības gan sievietēm, gan vīriešiem iekārtojas lielākoties ģenitālajā traktā jeb dzimumorgānos. Daiļā dzimuma pārstāvēm šajā ziņā visnegantākais ir dzemdes kakla vēzis, kas Latvijā ir otrais biežākais sieviešu nāves cēlonis pēc krūts vēža, turklāt, pēc statistikas datiem, nereti ar to saslimst visai agri, līdz 30 gadu vecumam. Vīrusa dēļ sievietēm var rasties maksts un starpenes, savukārt vīriešiem – dzimumlocekļa vēzis. Abu dzimumu pārstāvjiem HPV var radīt arī ānusa, taisnās zarnas, galvas, mutes dobuma, balsenes un citus audzējus.

Kārpas un balsenes veidojumi

“HPV var veicināt arī labdabīgu, taču ļoti nepatīkamu veidojumu rašanos,” atklāj docente Dace Zavadska. “Šādi veidojumi ir, piemēram, dzimumorgānu kārpas jeb kondilomas, kas ģenitālijās var saaugt tik kupli kā ziedkāposti. Pastāv iespēja tās noņemt, bet no tā nebūs nekādas jēgas, jo aptuveni mēneša laikā tās, visticamāk, uzradīsies no jauna. Daudziem tā ir milzīga problēma, pats cilvēks jūtas ļoti nelaimīgs.”

Reizēm kārpas var saaugt tā, ka maina cilvēka izskatu. Tās var būt uz plaukstām un pēdām, bet īpašas formas veidojumi spēj ieperināties jebkurā ķermeņa daļā.

Pie HPV sliktajiem darbiem jāpieskaita arī bērniem raksturīgā balsenes papilomatoze. Tas ir labdabīgs audzējs, kas mazajam var aizaudzēt ciet balseni, tāpēc bērnam pazūd balss, ir grūti elpot, var pat nosmakt. Lai atvieglotu runāšanu un elpošanu, ar balsenes papilomatozi sasirgušajiem tiek veikta nevis viena, bet vairākas operācijas, mehāniski aizvācot audzēju, tomēr arī šajā gadījumā tas pēc kāda laika rodas no jauna.

Pievienot komentāru